Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosze o porade w sprawie kuchni indukcyjnej na 230v

16 Mar 2017 14:54 1839 36
  • Poziom 9  
    Witam i proszę o pomoc, mieszkam na wsi, mam 3 fazy, chce podłączyć kuchnie indukcyjna która ma wyjście tylko na 230v(taką dostałem, jak bym kupował to bym kupił na 400v),moc kuchni to 6,7kW. Kuchnie najlepiej podłączyć na fazę którą mam najmniej urządzeń? Czy obojętnie do której fazy, i będzie mogła działać na pełny gwizdek? Jeszcze jedno pytanie, jak bym miał kuchnie która ma wyjście na 230 i na 400v o takiej samej mocy to poczuł bym różnice w użytkowaniu podłączając tą kuchnie na 230v czy na 400v?
  • Poziom 21  
    Jest kolega pewny, że płyty nie da się podłączyć na dwie fazy? Większość płyt indukcyjnych pracuje na napięciu 230V ale ma możliwość podłączenia do jednej lub dwóch faz (aby rozłożyć obciążenie), trzecia faza zostaje np. na piekarnik. Proponuję sprawdzić dokładnie instrukcję obsługi płyty lub poszukać schematu w pobliżu tabliczki przyłączeniowej.
  • Poziom 9  
    Z płyty wystaje 5 kabli, dwa są zmostkowane( kabel neutralny + fazowy? ), dwa wolne czyli fazowe tak? I ostani dwukolorowy do uziemienia?
  • Poziom 27  
    Napisz dokładny typ tej płyty, lub zrób zdjęcie tabliczki przyłączeniowej i wstaw.
  • Poziom 21  
    Przewód niebieski zmostkowany najpewniej z szarym - nie należy rozpinać, natomiast przewody brązowy i czarny są fazowe i (zazwyczaj) mogą być być rozdzielone i podłączone do dwóch faz (należy się jednak co do tego upewnić). Przewód zielono-żółty to przewód ochronny PE. Najlepiej byłoby gdyby kolega-autor zrobił zdjęcia płyty i jej tabliczki przyłączeniowej lub poszukał na jej obudowie schematu przyłączenia.
  • Moderator Energetycy
    koks214 napisał:
    Z płyty wystaje 5 kabli, dwa są zmostkowane( kabel neutralny + fazowy? ), dwa wolne czyli fazowe tak? I ostani dwukolorowy do uziemienia?

Płyta przystosowana do podłączenia do DWÓCH faz zasilania.
  • Poziom 9  
    To obrazek z kuchni, czyli jak zmostkuje brązowy i czarny to wtedy kuchnie podłącze pod 230v tak? A jak nie zmostkuje to czarny do 1 fazy, brazowy do 2 fazy a mostek (szary i niebieski) do neutralnego.

Dodano po 35 [sekundy]:

Prosze o porade w sprawie kuchni indukcyjnej na 230v
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Ostatnie pytanie, obok kuchni mam skrzynke z bezpiecznikami i chce od niej do kuchni kable wyprowadzić, czyli do 1 fazy(pierszwa kostka od lewo) kolor brazowy z kuchni, do 2 fazy (druga kostka od lewo) kolor czarny od kuchni, i do neutrala (kostka po prawo niebieska) mostek z kuchni( niebieski i szary), tak? bezpiecznik pomiedzy kuchnią a licznikiem? bo tak jest ciągle prąd (mierzyłem miernikiem), czy mi wywali bezpieczniki jak by zwara była? Prosze o porade w sprawie kuchni indukcyjnej na 230v
  • Poziom 21  
    Pokaż zdjęcie całej rozdzielnicy bo ciężko coś tam zidentyfikować ;). Obwód trójfazowy do kuchenki musi mieć swoje osobne zabezpieczenie (trzypolowy B16A wystarczy). Obwód przy kuchence powinien być zakończony puszką z porządną listwą zaciskową do której przyłączony będzie przewód wychodzący z płyty. Przewód ochronny PE musi być odpowiednio przyłączony w rozdzielnicy (zależnie od układu sieci zasilającej). Widoczne na zdjęciu ZUGi (te czerwone i niebieska złączki) są prawdopodobnie podłączone jeszcze przed zabezpieczeniami, nie można więc bezpośrednio do nich przyłączyć płyty, konieczne jest zabezpieczenie obwodu.
  • Poziom 9  
    B16A na której żyle zamontować? 1 fazie 2 fazie czy neutralu? Prosze o porade w sprawie kuchni indukcyjnej na 230v
  • Poziom 21  
    Obwód do płyty i tak należałoby wykonać jako trójfazowy (a nie dwufazowy), przewodem pięcio żyłowym i zabezpieczyć go wyłącznikiem instalacyjnym zespolonym trzypolowym (zabezpieczającym każdą z 3 faz i mającym wspólną dźwignię rozłączającą wszystkie fazy naraz). Trzecią fazę z tego obwodu można wykorzystać np. do zasilenia piekarnika. Czy poza tymi zabezpieczeniami widocznymi na ostatnim zdjęciu nic więcej już nie ma w tej rozdzielnicy? Ewentualnie czy chociaż jest tam miejsce (3 moduły) na dołożenie zabezpieczenia?
  • Poziom 9  
    nie ma miejsca ale moge kabel wyprowadzić i zrobić to w piwnicy bo jest metr pod skrzynka, prosze napisac jaki nazywa sie ten bezpiecznik na 3 pola bo wiem o co chodzi i rozumie jak to podłączyć, z licznika na kablu 5żyłowym ciągne 3 fazy , neutral i uziemienie do np piwnicy i pod dwie fazy z tych trzech podłączam kuchenke przez ten przełącznik 3polowy tak?
  • Moderator Energetycy
    koks214 napisał:
    nie ma miejsca ale moge kabel wyprowadzić i zrobić to w piwnicy bo jest metr pod skrzynka, prosze napisac jaki nazywa sie ten bezpiecznik na 3 pola bo wiem o co chodzi i rozumie jak to podłączyć, z licznika na kablu 5żyłowym ciągne 3 fazy , neutral i uziemienie do np piwnicy i pod dwie fazy z tych trzech podłączam kuchenke przez ten przełącznik 3polowy tak?

Kolego, wszystko ładnie pięknie, ale bawisz się prądem, co jest niebezpieczne, co zagraża Tobie i innym, więc zastanów się, czy warto.
  • Poziom 9  
    Tak wiem, mimo to chce to sam zrobić , ten bezpiecznik trzypolowy musi być czy może być podwójny ?
    Na każdą z dwóch faz kuchni?
  • Poziom 21  
    Jeżeli obwód byłby tylko z dwiema fazami to może być podwójny jednak lepiej przyszłościowo puścić wszystkie 3 fazy. Zabezpieczenie powinno być w rozdzielnicy, montaż go w piwnicy piętro niżej jest... dziwny i nieprawidłowy. Dodatkowo na zdjęciu widać że istniejący w tej rozdzielnicy wyłącznik instalacyjny trójpolowy (swoją drogą co on zabezpiecza? bo może do niego można by przyłączyć obwód płyty) jest uszkodzony (po jego prawej stronie koło czerwonego ZUGa).
  • Poziom 9  
    Mam dom podzielony na dwie fazy, wyłączam każda z faz w domu tymi dwoma przełącznikami po lewo.Jeśli przestawie ten potrójny to nie ma prądu w gospodarczym budynku. Możliwe ze w tym potrójnym są trzy fazy i zwarcie obojętnie której fazy wywala ten potrójny i np pierwsza lub druga fazę w zależności od tego w której fazie zrobi się zwarcie?
  • Poziom 21  
    No na pewno powinny w nim być trzy fazy i pewnie są, problem tylko w tym że nie można ze zdjęcia odczytać wartości tego zabezpieczenia i nie napisał kolega co jest z tego zasilone (w tym budynku gospodarczym) - być może można by do niego dołączyć obwód płyty indukcyjnej skoro nie ma miejsca na osobne zabezpieczenie, jednak w momencie używania płyty nie można będzie jednocześnie używać prądożernych odbiorników w budynku gospodarczym. Najlepiej gdyby kolega podał wartość tego wyłącznika instalacyjnego ewentualnie zrobił mu wyraźne zdjęcie. Oprócz tego na zdjęciu bez osłony widać że wyłącznik ten ma uszkodzoną/wytopioną obudowę przy zacisku trzeciej fazy.
  • Poziom 9  
    to nie spalony zacisk tylko pozostałości po zdechłej myszy 😊Nie było to odkręcane od kilku lat i dziś jak odkręcilem to zastałem martwa mysz 😊Będę w domu to przeczytam wartości, jeszcze jedno pytanie, jeśli by się dało pod to podłączyć kuchnie to biorę z tej trójki dwie fazy a mostek z kuchni do tego neutralna z niebieskiej dużej kostki?Gospodarczy budynek ma mały pobór prądu bo tylko sterownik od pieca i czasem jakaś żarówka
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Tego niebieskiego ZUGa (kostki) nie tykaj - obok jest szyna PEN do której przyłączysz przewody PE i N obwodu kuchenki. Do miejsca gdzie będzie zainstalowana płyta poprowadź przewód pięcio żyłowy (L1, L2, L3, N, PE), podłączony do 3 faz z tego wyłącznika potrójnego oraz szyny PEN, który zakończysz listwą zaciskową, obwód będzie trójfazowy natomiast płytę podłączysz do dwóch faz, N i PE, trzecią fazę zostawisz wolną lub można do niej będzie podłączyć np. piekarnik. Po wykonaniu nowego obwodu do kuchenki należy oczywiście wykonać pomiary ochronne tego obwodu (konieczny elektryk z odpowiednim miernikiem, który dodatkowo podpisze kartę gwarancyjną płyty grzewczej)!!!
  • Poziom 9  
    już wiem wszytko co chciałem, mam miernik i wiem jak wykonać pomiar, kuchnie dostałem używana wiec dlatego pytam się tu i nie wzywam elektryka bo gwarancji nie ma i tak😊
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Także pozostaje sprawdzić prąd znamionowy tego zamyszonego wyłącznika i wtedy dobrać odpowiedni przekrój przewodu (do samej płyty wystarczy 5x2,5mm² ale jeżeli zabezpieczenie będzie większe niż B16 to przewód będzie musiał być odpowiednio o większym przekroju). Należałoby jeszcze zmierzyć wartość impedancji pętli zwarcia aby mieć pewność co do skuteczności ochrony.
  • Poziom 21  
    Wyłącznik jest B20 więc do zasilania kuchenki będzie okej, przewód 2,5mm² jest przy zabezpieczeniu B20 tak na styk (zależnie od sposobu ułożenia i jego długości), lepszy byłby przewód 4mm2. Trzeba by jeszcze znać wartość impedancji pętli zwarciowej przy zabezpieczeniu B20 nie może przekroczyć 2Ω na końcu obwodu. Jeżeli posiadasz miernik impedancji pętli zwarciowej to dokonaj pomiaru za tym wyłącznikiem B20 do szyny PEN - jeżeli wyjdzie ładna wartość to można będzie użyć przewodu 5x2,5mm².

Moderowany przez Łukasz-O:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 9  
    Możesz kolego mi powiedzieć jak zmierzyć impedancje pętli zwarciowej? Domyślam się, że miernik ustawić na mierzenie rezystancji i gdzie to zmierzyć?Głupio mi tak pisać o wszystko ale już jestem prawie przy końcu mojego problemu i chciał bym sprawę doprowadzić do końca a przy okazji czegoś się naucze.

Dodano po 13 [minuty]:

Doczytałem że musi być specjalny miernik, myślałem ze wystarczy pomiar napięć.Bez pomiaru impedancji pętli zwarciowej nie ma co podłączyć kuchenki tak?
  • Poziom 28  
    koks214 napisał:
    Możesz kolego mi powiedzieć jak zmierzyć impedancje pętli zwarciowej? Domyślam się, że miernik ustawić na mierzenie rezystancji i gdzie to zmierzyć?Głupio mi tak pisać o wszystko ale już jestem prawie przy końcu mojego problemu i chciał bym sprawę doprowadzić do końca a przy okazji czegoś się naucze.

Jakieś jaja... jaja jakieś... ale cóż święta blisko. Człowieku skończ bo zabijesz siebie a co gorsza rodzinę.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    jakubwaba napisał:
    przewód 2,5mm² jest przy zabezpieczeniu B20

Bzdura.
    Uwierz mi koks dobra decyzja. Jak stać cię na płytę to i na elektryka do podłączenia powinno. Nie kupuje się samochodu jak nie stać nas na ubezpieczenie.
    Dodano po 2 [minuty]:
    jakubwaba napisał:
    impedancji pętli zwarciowej przy zabezpieczeniu B20 nie może przekroczyć 2Ω

Kolejna bzdura. Ten post jest szkodliwy. Jak kolega to wyliczył?
    Charakterystyka "b" czyli 20A x 5 = 100A impedancja Zw= 230V/100A=2,3Ohm Z zmierzona musi być mniejsza niż Z wyliczona.
  • Poziom 9  
    Akurat dostałem indukcje jak wcześniej pisałem ale mało ważne :) , lepiej niech ktoś uprawniony to zrobi a ja się chociaż czegos dowiedziałem:)
  • Poziom 39  
    koks214 napisał:
    Akurat dostałem indukcje jak wcześniej pisałem ale mało ważne :) , lepiej niech ktoś uprawniony to zrobi a ja się chociaż czegos dowiedziałem:)
    To ma być rozdzielnica na 3-fazy ? To czyste żarty.
    Dzieło amatora który wymienił bezpieczniki topikowe na automatyczne.
    Rozdzielnica powinna posiadać ze 30 modułów z aparatami.