Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji - prośba o sprawdzenie

szwagier16 16 Mar 2017 21:42 2094 58
  • #31 16 Mar 2017 21:42
    polaklbn
    Poziom 23  

kkas12 napisał:
    szwagier16 napisał:
    Jak widzisz FR rozłącza dopiero po obwodzie gniazda a przed roznicowką
    I to jest właśnie zagrożenie dla kogoś kto wyłączając WG może być przekonany iż napięcie jest obecne tylko na zacisku WG.
    To się nazywa WYŁĄCZNIK GŁÓWNY a nie wyłącznik sekcji (jakiejś).

jakubwaba napisał:
    uziemienie punktu rozdziału nie zawsze jest wykonalne.

A przede wszystkim nie jest wymagane.

Jednakże jest zalecane (macie racje, użyłem tu złego słowa). Nie będę prowadził wojny z wiatrakami, gdyż o ten temat zawsze wojna była i wojna będzie a ten temat tego nie dotyczy.
    Na RE Lublin Teren jednym z punktów warunków przyłączenia jest uziemienie punktu rozdziału PEN; R<10Ω. Skąd wzięli tą wartość? Nie wiem, tak jest klepane z warunków na warunki. Z przyzwyczajenia napisałem "musi być".

• #32 16 Mar 2017 21:48
    jakubwaba
    Poziom 21  

elpapiotr napisał:
    Zgadza się, i sorry za zamieszanie :oops: :|

Nie ma sprawy, tak tylko wyjaśniłem gwoli ścisłości coby mnie nie posądzać o coś z czym osobiście sam się nie zgadzam ;)

polaklbn napisał:
    Na RE Lublin Teren jednym z punktów warunków przyłączenia jest uziemienie punktu rozdziału PEN; R<10Ω. Skąd wzięli tą wartość? Nie wiem, tak jest klepane z warunków na warunki. Z przyzwyczajenia napisałem "musi być".

To co ZE piszą w warunkach przyłączenia dotyczy wykonywania nowych przyłączy i WLZtów a nie ma się nijak do wymiany instalacji zasilanej ze starego WLZtu pracującego w TN-C.

• #33 16 Mar 2017 21:53
    szwagier16
    Poziom 9  

Koledzy a jeszcze jedno pytanie z nieco innej beczki.
    Wiadomo że do łazienki gniazda hermetyczne. Ktoś może mi podać jaka odległość od wanny, prysznica umywalki musi być zachowana? Są jeszcze jakieś inne obostrzenia dotyczące łazienki?

• #34 16 Mar 2017 21:56
    jakubwaba
    Poziom 21  

Gniazda montujemy w strefie III.

• #35 16 Mar 2017 22:01
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Oj, musi kolega zaktualizować wiadomości.
    Nie ma już strefy III.

• #36 16 Mar 2017 22:01
    qadam12

Poziom 26  

szwagier16 napisał:
    Są jeszcze jakieś inne obostrzenia dotyczące łazienki?

tak są
    poprawiłem
    60364-7-701

• #37 16 Mar 2017 22:03
    szwagier16
    Poziom 9  

Super. Lepiej pokazać się już nie da 😊

• #38 16 Mar 2017 22:11
    qadam12

Poziom 26  

szwagier16 napisał:
    Super. Lepiej pokazać się już nie da

Skoro Kolega z branży to wypada fachowym językiem.

• #39 16 Mar 2017 22:17
    jakubwaba
    Poziom 21  

elpapiotr napisał:
    Oj, musi kolega zaktualizować wiadomości.
    Nie ma już strefy III.

Faktycznie - moje niedopatrzenie, tak więc gniazda montujemy już nie w strefie 3 a poza strefą 2 ;) Odległość 60cm od strefy 1 o ile dobrze wiem nie uległa zmianie?

• #40 16 Mar 2017 22:19
    kkas12
    Poziom 41  

polaklbn napisał:
    jednym z punktów warunków przyłączenia jest uziemienie punktu rozdziału PEN; R<10Ω. Skąd wzięli tą wartość? Nie wiem, tak jest klepane z warunków na warunki. Z przyzwyczajenia napisałem "musi być".

Cytat:
    Tysiące polskich elektryków dało sobie wmówić nie tylko obowiązkowe rozdzielenie przewodu PEN w złączu każdego budynku, ale również obowiązkowe uziemienie tego właśnie punktu rozdzielenia. Nikt głośno nie zapytał, w którym arkuszu normy IEC 60364 jest takie wymaganie.
    i
    Cytat:
    Tylko w bogatej Polsce jest do pomyślenia, że udzielne książątko z zakładu energetycznego, wykształcone na tekstach COBR Elektromontaż, żąda − nie wiedzieć na jakiej podstawie − rezystancji uziemienia 10 Ω, 5 Ω, a nawet 1 Ω, jeśli fantazja mu dopisze.

Reszta tu Link

qadam12 napisał:
    tak są
    PN-HD 60364-4-41

Nieprawda. Norma ta sama, ale arkusz 7-701.
    I nie tylko o gniazdach tam mowa.

• #41 16 Mar 2017 22:27
    qadam12

Poziom 26  

kkas12 napisał:
    Norma ta sama, ale arkusz 7-701.

tak , nie zdążyłem poprawić

• #42 16 Mar 2017 22:43
    CYRUS2
    Poziom 35  

polaklbn napisał:
    Nie pisze się z przyzwyczajenia tylko rozumie się to co się pisze.
    Punkt podziału na przyłączu ≠ każdy punkt podziału zawsze i wszędzie. (pomijam zasadność).
    Ten uziom należy do sieci rozdzielczej - nie należy do instalacji w obiekcie.
    Kolego Ppolaklbn !
    W budynku uziom się kończy na GSU.
    Wszystko co odchodzi od rozdzielnicy to są przewody PE - nie uziomy.
    Więc ten "rzekomy" uziom na kondygnacji to jest zdublowanie PE.
    Zdublowania PE - normy nie zalecają.

• #43 17 Mar 2017 05:51
    polaklbn
    Poziom 23  

CYRUS2 napisał:
    Wszystko co odchodzi od rozdzielnicy to są przewody PE - nie uziomy.
    Więc ten "rzekomy" uziom na kondygnacji to jest zdublowanie PE.

A kto napisał o uziomie?

• #44 17 Mar 2017 12:40
    szwagier16
    Poziom 9  

Koledzy reasumując.

Uwzglenilem wasze uwagi i pomijając samą zasadność montowania gniazda schemat wygląda następująco.

Mam nadzieje ze w pośpiechu nigdzie się nie machnąłem.

Bezpieczniki 10A oczywiście zabezpieczają obwody oświetlenia 3x1,5mm2, 16A obwody gniazd 3x2,5mm2

• #45 17 Mar 2017 13:49
    qadam12

Poziom 26  

Jeszcze tylko zasilanie 3x może się przydać

• #46 17 Mar 2017 23:28
    CYRUS2
    Poziom 35  

polaklbn napisał:
    A kto napisał o uziomie?
    Czym ma być uziemiony punkt rozdziału na kondygnacji ?
    Post #3
    polaklbn napisał:
    rozdział PEN na PE musi być uziemiony.

• #47 18 Mar 2017 14:36
    polaklbn
    Poziom 23  

CYRUS2 napisał:
    polaklbn napisał:
    A kto napisał o uziomie?
    Czym ma być uziemiony punkt rozdziału na kondygnacji ?
    Post #3
    polaklbn napisał:
    rozdział PEN na PE musi być uziemiony.

A czy szanowny Kolega dostrzega różnicę między wykonywaniem uziomu, a wykonywaniem uziemienia; czy też dla Kolegi nie ma różnicy pomiędzy tymi dwiema czynnościami?

• #48 19 Mar 2017 23:06
    szwagier16
    Poziom 9  

Panowie i panie jeśli są takowe 😊

Teraz czysto i wyłącznie teoretycznie.
    W układzie który rozrysowalem naprędce
    bez uziemiania punktu podziału PE-N największe zagrożenie powstanie przy "upaleniu" przewodu PEN przed podziałem. Pojawi się napięcie na bolcach gniazd a tym samym na uziemianych obudowach urządzeń.
    A jak by się sprawa miała czysto teoretycznie i gdyby był w handlu dostępne kontroler napięć spełniające wymagania?
    np https://www.google.pl/search?q=kontroler+napi...&ved=0ahUKEwiGkKa3nOPSAhWmDpoKHZW5C5MQgTYI2AE
    Zastanawia mnie czy podłączenie go pomiędzy fazę, a N po podziale, w przypadku zaniku PEN przed rozdziałem, kontroler zadziała.
    Trochę to zagmatwałem ale w gruncie rzeczy jeśli napięcie będzie na przewodzie fazowym, a po ewentualnej usterce PEN pojawi się też na listwie N, nie powstanie różnica potencjałów tym samym kontroler powinien zadziałać. W dalszej części kontroler rozłącza obwód tym samym znika napięcie na obudowach.

Wiem ze zaraz zostane okrzyknięty laikiem i ze stwarzam zagrożenie dla całego bloku ale powtarzam ze interesuje mnie jedynie czysto teoretyczny aspekt tego zagadnienia

• #49 19 Mar 2017 23:17
    kkas12
    Poziom 41  

szwagier16 napisał:
    ...bez uziemiania punktu podziału PE-N największe zagrożenie powstanie przy "upaleniu" przewodu PEN przed podziałem.
    Nieprawda.
    Ty masz mieć uziemioną szynę PE w budynku i wykonane połączenia wyrównawcze a nie miejsce gdzie PEN został podzielony, czy został z niego wydzielony przewód N jak bywa w wielorodzinnych budynkach gdzie część lokali ma nową a część starą instalację.
    Ale to dyskusja nie na ten temat, mimo że jego dotyczy.
    Zaś podział PEN powinien nastąpić w rozdzielni głównej obiektu, czyli w.l.z. powinna zawierać rozdzielone PE i N.
    Ale to nie oznacza by z wymianą instalacji w lokalu czekać aż zostanie wymieniona w.l.z.

• #50 19 Mar 2017 23:19
    CYRUS2
    Poziom 35  

szwagier16 napisał:
    Zastanawia mnie czy podłączenie go pomiędzy fazę, a N po podziale, w przypadku zaniku PEN przed rozdziałem, kontroler zadziała.
    Trochę to zagmatwałem ale w gruncie rzeczy jeśli napięcie będzie na przewodzie fazowym, a po ewentualnej usterce PEN pojawi się też na listwie N, nie powstanie różnica potencjałów tym samym kontroler powinien zadziałać.
    Dlaczego ma się upalić ? Masz zrobić tak, żeby się nie upalił.
    Kontroler z linku to za mało - nie wytrzyma . Musisz do niego dołożyć stycznik.

• #51 19 Mar 2017 23:37
    szwagier16
    Poziom 9  

CYRUS2 napisał:
    Dlaczego ma się upalić ? Masz zrobić tak, żeby się nie upalił.

Tak jak pisałem że to czysta teoria.
    Między mną a zabezpieczeniem przedlicznikowym są jeszcze dwa mieszkania. Abstrahując od wszystkiego powiedzmy sąsiad z wiertarką i dużym wiertłem mając szczęście może trafić na PEN mojej instalacji

Dodano po 2 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Kontroler z linku to za mało - nie wytrzyma . Musisz do niego dołożyć stycznik.

Tak to wiem ze sam kontroler to mało na instalacje. Sama pralka może pobrać 10A
    Zastanawiało mnie tylko czy taki układ zadziała 😊

• #52 23 Mar 2017 08:56
    szwagier16
    Poziom 9  

Panowie wyprostujcie mnie jeśli się mylę.
    Niestety od zabezpieczenia przedlicznikowego na klatce do licznika w mieszkaniu idzie instalacja dwużyłowa aluminiowa (po drodze kilka mieszkań sąsiadów). Ze względu na kondygnację wykonanie uziemienia w punkcie podziału nie wchodzi w rachubę, a uziemienia na rurach robił nie będę.
    W związku z tym postanowiłem zastosować stycznik .
    Cewka stycznika zasilana z fazy za rozłącznikiem izolacyjny oraz N z listwy na podziale. Stycznik 25A (zabezp przedlicznikowe 25A) styki rozwarte w spoczynku.

Przy założeniu przerwy na przewodzie PEN przed podziałem, na cewce stycznika z obu stron pojawi się napięcie, tym samym stycznik powinien rozłączyć. W najgorszym razie spali cewkę, co w efekcie również rozłączy stycznik.
    Taki układ ma jedynie zabezpieczyć przed napięciem na obudowach urządzeń przy ewentualnym uszkodzeniu przewodu PEN. Zdaję sobie sprawę że nie uchroni to przed uszkodzeniem co delikatniejszych z nich w razie awarii.

• #54 23 Mar 2017 11:31
    szwagier16
    Poziom 9  

A możesz wskazać w którym miejscu źle myślę? Dlaczego taki układ nie zadziała?

• #56 23 Mar 2017 11:37
    CYRUS2
    Poziom 35  

Łukasz-O napisał:
    Ten stycznik przed niczym Cię nie zabezpieczy.
    To prawda. Będzie wzrost napięcia faza-PEN i wtedy popala ci się sprzęty w mieszkaniu.
    Typowy przypadek.
    Przerwa w PEN nie nastąpi w przewodzle zasilającym z licznika, tylko w instalacji rozdzielczej w bloku.

• #57 23 Mar 2017 11:57
    szwagier16
    Poziom 9  

Ok. To rozumiem i zdaje sobie z tego sprawę że elektronika idzie do kosza. Ale chodziło mi wyłącznie o to aby przy takiej awarii uniknąć napięcia na uziemianych obudowach sprzętu ( pojawi się do momentu rozłączenia stycznika)

• #59 18 Kwi 2017 10:06
    szwagier16
    Poziom 9  

Sprawa załatwiona. Wszystkim serdecznie dziękuję za podzielenie się wiedzą