Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilanie pasków led z bateri li-ion

16 Mar 2017 18:22 519 7
  • Level 12  
    Witam
    Mam takie pytanie jakiego przetwornicy użyć do podpięcia 12 volt-owych pasków led z baterii li-ion z takiego powodu że napięcia na pakiecie 3s wahają się w granicach od 9v do 12,75v? A drugie pytanie czy jeśli bym użył baterii 4s to jeśli użyje zwykłego step down to nie będzie mi spadać napięcie na wyjściu wraz z rozładowaniem baterii? (prosił bym o konkretne przykłady przetwornic lub schematy jeśli są w miarę proste)

Moc pasków led około 100w
  • Level 20  
    Witam.
    100W podzielić przez 12 to ponad 8A . To sporo. Bateria li-jon o takich parametrach - zakładając przyzwoity czas pracy - będzie podobna do tych stosowanych w rowerach elektrycznych.
    Pomyślał bym raczej o zasilaniu z akumulatora samochodowego, który łatwiej naładować .
  • Level 40  
    andseg wrote:
    Bateria li-jon o takich parametrach - zakładając przyzwoity czas pracy - będzie podobna do tych stosowanych w rowerach elektrycznych.

Jeśli chodzi o wydajność prądową - to każde dobre ogniwo 18650 powinno dać sobie radę. Ale faktycznie - na godzinę pracy LED potrzeba akumulatora o pojemności jakichś 10 Ah -czyli sporo.
    Co do przetwornicy... Przy baterii 4s rzeczywiście zastosowanie step down może nieść problemy - pod koniec rozładowania baterii może spaść jasność led bo przetwornica nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniego napięcia.
    Do współpracy z bateriami najlepiej nadają się przetwornicę step down/up - czyli takie co mogą podnieść jak i obniżać napięć.
    Albo można także zrobić pakiet 5s i wtedy na pewno wystarczy bez problemów zwykły step down.
  • Level 12  
    O baterie nie muszę się martwić bo posiadam ich znaczne ilości a mam już 14ah 3s co mi starczy na jakieś 1.5 godziny czyli wystarczająco dla mnie. bardziej mam problem z doborem przetwornicy step up/down pod ten pakiet a nie chce zbytnio rozcinać pakietu do przeróbki na 4s i dołożenie nowych ogniw. Drugim problem jest to że nie mogę znaleźć zbytnio przetwornic powyżej 3A
  • Level 31  
    Na allegro jest przetwornica typu Boost Converter 150w aukcja numer : 6562685034 ( numer wklej w wyszukiwarkę na allegro ;)
  • Level 12  
    przetwornica fajna ale nie odpowiada mi raczej bo to tylko step up a przy zasilaniu z baterii napięcie się zmienia oraz przetwornica ma minimalne napięcie 10v a pakiet 2s ma 6.4 a znowu 3s dawał by za duże mapecie licząc że potrzebuje 12v na wyjściu.

Dodano po 4 [godziny] 14 [minuty]:

a jak podepnę paski led pod 13.6 to się nie uszkodzą???
  • Level 12  
    podpoiłem z pakietu 3s rozładowanego na maksa i naładowanego i nie ma za dużej różnicy w świeceniu.