Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32L - nie łączy się z mikrokontrolerem

16 Mar 2017 20:31 672 9
  • Poziom 11  
    Witajcie,

mam standardowy problem, który już nieraz dawał mi w kość. Mianowicie: mikrokontroler świeży, nowy, dopiero co polutowany nie odpowiada. Próbuję połączyć się z nim za pomocą STM32 ST-LINK Utility. Tak samo próbowałem z poziomu System Workbech or STM32 (czasem to przechodziło gdy Utility wymiękał). Zawsze mam taki problem przy pierwszy wgraniu i nie wiem czym jest spowodowany... Gdy pierwsze wgranie kodu przejdzie, każde kolejne na spokojnie też idzie. Często udawało się jak po raz setny molestowałem przycisk połączenia z mikrokontrolerem. Schemat ideowy:

Próbowałem w Utility zmieniać sposoby w ustawieniach lecz nie trafiłem na nic sensownego. Ciągle otrzymują komunikat:

Szukałem po internecie, lecz nie znalazłem rozwiązania, które u mnie by zadziałało. Próbowałem z wciśniętym przyciskiem do resetu jak i z puszczonym i nic.

Ma ktoś jakiś pomysł? Na pewno bardziej doświadczeniu nieraz walczyli z tym :)
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Możesz pokazać ustawienia z "utility" ? Jak długie masz przewody połączeniowe programator - procesor ? Co jest źródłem 3.3V ? ST-Link jest niezależny czy na jakimś discovery / nucleo ? Czy ten komunikat "Core is held in reset" jest zawsze niezależnie od klawisza czy to akurat zrzut z wciśniętego resetu ?
  • Poziom 11  
    1) Jasne, już je wrzucam :) :

Próbowałem je zmieniać na różne sposoby.

2) Przewody standardowe do stykówek, 20cm. W pierwszej kolejności próbowałem je zmienić. Już nieraz to przewody był problemem u mnie.

3) 3,3V biorę z PCB (STM32F4DISCOVERY). Zawsze tak brałem przy programowaniu zewnętrznych uC i działało. Teraz dioda sygnalizująca zasilanie na zewnętrznym uC się świeci więc prąd płynie. Wiem że w SWD ten VCC Target na pierwszym pinie lubi robić problemy i np. nie być podłączony (też kiedyś na to się naciąłem).

4) Programator jest z płytki STM32F4DISCOVERY. Uprzedzając kolejne pytanie, zworki mam zdjęte. :) pamiętałem :)

5) Zawsze jest taki sam, chyba że pozmieniam w ustawieniach Utility to czasem się zmieni (ale nadal nie działa).
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Wyrzuć C5.

Jak podłączyłeś zasilanie? Na złączu SWD na Discovery NIE ma zasilania 3.3 V - być może zasilasz uC przez line SWD.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    C5 zawsze dawałem ale z ciekawości go usunę (będę miał okazję by przetestować termopęsetę :P ).

Zasilanie 3V wystarcza ponieważ STM32F011 pracuje od 1,65V do 3,6V (zawsze zasilałem z 3V i działało, niemniej jednak sprawdzę). Nie zasilam przez linie SWD ponieważ najpierw przed podłączeniem SWD podłączyłem zasilanie i sprawdziłem czy na PCB nic się nie pali :P Potem dopiero SWD wpiąłem.

Spróbuję jeszcze raz pobrać Utility (może ono się krzaczy coś) a w najgorszym razie wlutuję nowy scalak, chociaż wolałbym tego nie robić bo mam bardzo ograniczone zasoby tych układów ;/

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie sprawdzę. Gdy tylko zrobię to z C5 i Utylity dam znać co i jak.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    matti0010 napisał:
    Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie sprawdzę.

Są sytuacje (ale nie wiem czy akurat Twoja tutaj), kiedy pomaga tymczasowe połączenie BOOT0 do Vdd (szczególnie w wypadkach kiedy złącze programatora nie obejmuje sygnału NRST) i zrobienie resetu.
    U Ciebie jest to proste bo masz 10k to wystarczy np. pęseta. Miałem konkretne sytuacje kiedy wgrane oprogramowanie ewidentnie blokowało kontakt z ST-Link. Wejście w tryb bootloadera ratowało sprawę.
  • Poziom 11  
    Jest to możliwe skoro to "czysty" układ i nie ma jeszcze nic wgranego? Spróbuję.

Właśnie C5 wyrzuciłem, nic to nie pomogło. Nowa wersja Utility też nic nie zmieniła. Spróbuję z tym BOOT0 i dam znać.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Temat do zamknięcia... Cholerny przycisk... Mimo że był nowy, świeżo wyciągnięty z paczki to miał jakiś defekt i robił mi zwarcie. Dobrze, że mnie coś naszło by jeszcze raz całe PCB pomierzyć w każdej możliwej konfiguracji.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i cenne rady. Jesteście wielcy :)