Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator elektroniczny i "palące się" żarówki LED MR16/GU5.3

precess 17 Mar 2017 09:05 3258 10
 • #1
  precess
  Level 11  
  Szanowni,

  Wymieniłem żarówki halogenowe na LED. 7 żarówek 8W. Wymieniłem też "transformator" elektroniczny na dedykowany do LED'ów. No i zaczęły się problemy. Po kilku godzinach świecenia zaczęły migać wszystkie żarówki. Okazało się, że zadziałało zabezpieczenie przeciążeniowe transformatora, bo jedna z żarówek została uszkodzona. Migała razem z innymi, ale po jej wyjęciu wszystko zadziałało poprawnie. Żarówka ta była bardzo gorąca, a w czasie "sekcji zwłok" okazało się, że mostek prostowniczy jest spalony.

  Żarówkę wymieniłem, ale historia powtórzyła się jeszcze 7 razy, aż do spalenia wszystkich żarówek. Trwało to kilka godzin, a żarówki spalone usuwałem, nie wymieniałem, więc na końcu zasilacz AC zasilał tylko jedną żarówkę. W międzyczasie wymieniłem też transformator na innego producenta.  Ponowiłem próbę z żarówkami innego producenta. Trwało to dłużej, ale znów po kilku godzinach zaczęły palić się żarówki. Eksperyment przerwałem po dwóch spalonych.

  Ki czort? Instalacja wykonana jest na przewodach 3x 2,5mm2 (PE jest niewykorzystany oczywiście) z trzema gwiazdami równolegle: trafo -> 1 odczep -> 2 odczepy -> 4 odczepy do żarówek. Wyłącznik zwykły, nie elektroniczny. Od transformatora do najbardziej odległej żarówki jest ok. 3m. Przewody 230V i 12V się nie krzyżują i nie tworzą pętli.

  Myślę o wywaleniu trafo i założeniu żarówek GU10 230V, bo przy póki co inwestycja w LED jest nietrafiona...

  Chyba, że z Waszą pomocą rozwiążę problem i nie będę musiał kupować więcej żarówek.
 • #2
  qadam12

  Level 27  
  Witam .Jak wygląda odprowadzenie ciepła z oprawek ,czy nad nimi jest wolna przestrzeń ? Czy moc zasilacza jest właściwie dobrana -60W
 • #3
  kazikszach
  Level 36  
  Daj dokładne dane tych "transformatorów" i ich zdjęcia z widocznym oznaczeniem.
  Z opisu usterki wynika, że te lampki dostają na zasilaniu jakieś napięcie o wysokiej częstotliwości, a nie napięcie przemienne o częstotliwości 50Hz.
 • #4
  Chris_W

  Level 38  
  Użyłeś zasilacza AC?
 • #5
  precess
  Level 11  
  Zasilacz to Zamel ETZ70, zatem moc 0-70W, 11,5V AC. Oprawki są zamontowane w suficie, ale "wystają" z sufitu i są ażurowe, więc żarówki są praktycznie odkryte i mają świetną wentylację.
 • #6
  Chris_W

  Level 38  
  A kto Ci powiedział że on się nadaje do ledów? Kup zwyczajny zasilacz do ledów (będzie miał + i -) i po kłopocie.
 • #8
  qadam12

  Level 27  
  Ten model jest zasilany AC/DC -tak jest napisane w danych technicznych.
 • #9
  precess
  Level 11  
  No cóż, primo, powiedział mi sprzedawca, że to "transformator" do żarówek LED. Zresztą podłączałem też inny zasilacz (nie pamiętam nazwy, ale też AC) i było tak samo.
  Secundo, sprzedawca żarówek też upewnił się, że zasilacz jest AC.
  Tertio, zasilacz DC nie zmieści się w dziurę, przez którą wkładam zasilacz. Od razu uwaga: zasilacz się praktycznie nie grzeje, więc nie ma problemu z jego chłodzeniem.
 • Helpful post
  #10
  kazikszach
  Level 36  
  precess wrote:
  Zasilacz to Zamel ETZ70,

  Przecież jest to transformator elektroniczny dający sieczkę impulsów o częstotliwości kilkudziesięciu kiloherców, i jak pisałem wcześniej nie nadaje się do zasilania lampek LED, uszkadza mostki prostownicze, które są dostosowane do częstotliwości 50Hz.
 • #11
  precess
  Level 11  
  Kazikszach, dzięki - masz rację. Spojrzałem na stronę producenta i piszą tylko o zasilaniu halogenów. Ani słowa o LED'ach. Opis aukcji wprowadzał w błąd... Będę musiał się pobawić i założyć albo zasilacz DC, albo wymienić obsadki i żarówki na 230V.

  Epilog: oprawki zostały wymienione na GU10, żarówki takoż, a "zasilacz AC" zwrócony będzie sprzedawcy. Wszystko działa jak należy.