Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużacz 150m i mobilny uziom

17 Mar 2017 09:54 1548 21
  • Poziom 8  
    Witam

Muszę zapewnić zasilanie na budowę ( tylko fundamenty na razie ) i chcę podłączyć przedłużacz 150m do tego celu, od sąsiada.
    Mam 3 przedłużacze po 50m, przekrój 2x1,5mm.
    Obciążeniem ma być wyłącznie szlifierka kątowa 600W, używana do cięcia stali na zbrojenia.

Poczytałem trochę i wiem że to niezbyt dobre rozwiązanie ( spadki napięcia, brak zabezpieczenia -niezadziałanie bezpiecznika u sąsiada w razie zwarcia, brak uziemienia) ale to ma być tymczasowe rozwiązanie na kilka dni.

Jeśli zrobię mini-rozdzielnię z bezpiecznikiem B10 oraz prowizoryczny uziom obudowy szlifierki ( pręt fi 10 wbity 100cm) to będzie to bezpieczne ?

pozdrowienia! Tida
  • Poziom 8  
    Ten topik cały przeczytałem.

Fundamentów nie mam, właśnie będzie robione zbrojenie.
    Termin "prowizoryczny " jest poprawny, a mi chodzi o bezpieczeństwo użytkowania nie o nomenklaturę.

pozdrowienia!
  • Poziom 42  
    tida1 napisał:
    Poczytałem trochę i wiem że to niezbyt dobre rozwiązanie ( spadki napięcia, brak zabezpieczenia -niezadziałanie bezpiecznika u sąsiada w razie zwarcia, brak uziemienia) ale to ma być tymczasowe rozwiązanie na kilka dni.
    Jedyne wyjście kolego to prośba do kostuchy by na te kilka dni dała Ci dyspensę.

Tobie kolego chodzi tylko o to by napięcie w gniazdku było i o nic więcej.

A mobilne to może być źródło prądu, czyli agregat.
    I to jest najbardziej sensowne rozwiązanie.
  • Poziom 8  
    A tak w ogóle to mowa od początku o ... szlifierce, która to ma DRUGĄ klasę ochronności i ... uziemienia nie potrzebuje.

I co w tym przypadku, odwołać definitywnie ( na jakiś czas...) kostuchę ??? :D

Na poważnie: Jest u drugiego sąsiada bliższy punkt - "słupek" energetyczny i tu gniazda 32 i 16A/ 5 bolców.
    Mam przedłużacz siłowy 5x2,5mm ok 90m - czy w tym przypadku będzie to do przyjęcia ? Ma działać też jednorazowo spawarka
    inwerterowa ( potrzebny prąd ok 140A) do pospawania narożników w zbrojeniach, ok 20 minut spawania.

pozdrowienia!
  • Poziom 42  
    tida1 napisał:
    5x2,5mm ok 90m

tida1 napisał:
    do pospawania narożników w zbrojeniach, ok 20 minut spawania.

pozdrowienia!

Raczej posmarkania przy takim kabelku... Wypożyczenie agregatu w porównaniu do kosztów budowy to naprawdę nie jest majątek.
  • Poziom 8  
    Ok, mogę pożyczyć inwerter 3f, wtedy chyba pospawa to ? To są pręty fi 12 żebrowane.
  • Poziom 38  
    mawerix123 napisał:
    Masz już fundamenty a gdzie uziom fundamentowy :?:
    Nawet ten nieprowizoryczny uziom nie stanowi zabezpeicznia w sieci TN.
    Z uziomem fundamentowym, w sieci TN autor zostanie porażony prądem.
  • Specjalista elektryk
    CYRUS2 napisał:
    mawerix123 napisał:
    Masz już fundamenty a gdzie uziom fundamentowy :?:

Nie rozumiem stwierdzenia.
    Kiedy i w jakich okolicznościach, bo nic nie rozumiem.
    Czyli że autor ma nie robić tego uziomu ? Ma go jakoś unikać (?)
    Dziwne.
  • Poziom 42  
    tida1 napisał:
    mowa od początku o ... szlifierce, która to ma DRUGĄ klasę ochronności i ... uziemienia nie potrzebuje.
    Tak tylko laik twierdzić może, bo nie oznacza to iż gniazdo do którego zostanie ona przyłączona nie musi styku ochronnego posiadać. A co ze zwarciem L-N?
    Przy takiej długości przedłużacza prędzej może się ów przedłużacz na całej długości zapalić zanim zabezpieczenie zadziała.
    Max długość przedłużacza to 50m. Ponadto w Twoim przypadku ma zastosowanie arkusz 7-704.
    A w nim takiego frywolnego jak Twoje podejście nie znajdziesz.

Spawanie zbrojenia jest zbędne. Od tego jest drut wiązałkowy a uziom fundamentowy powinien być uziomem sztucznym.
  • Poziom 38  
    CYRUS2 napisał:

mawerix123 napisał:
    Masz już fundamenty a gdzie uziom fundamentowy

Pytanie o uziom fundamentowy nie miało nic wspólnego z łączeniem go z przedłużką a jedynie z faktem że autor w pierwszym poście deklarował że fundamenty już ma to raz a dwa to na forum każdemu się tłucze do głowy gdzie uziom fundamentowy przy budowie nowego domu a tymczasem NOWOŚĆ dowiadujemy się że owy uziom będzie raził prądem w układzie TN.
  • Poziom 42  
    kkas12 napisał:
    ak tylko laik twierdzić może, bo nie oznacza to iż gniazdo do którego zostanie ona przyłączona nie musi styku ochronnego posiadać. A co ze zwarciem L-N?
    Przy takiej długości przedłużacza prędzej może się ów przedłużacz na całej długości zapalić zanim zabezpieczenie zadziała.

Ale co ma do tego styk ochronny?

kkas12 napisał:
    Max długość przedłużacza to 50m.

To jakiś przepis jest? A jeśli połączę dwa po 30m?
  • Poziom 42  
    Nie styk ochronny a żyła ochronna, która obecna być musi.
    Jeśli zabezpieczenie nie zadziała w określonym czasie przy zwarciu L-N to również nie zadziała przy zwarciu L-PE.
    A o wyłączniku RCD autor wątku w przeciwieństwie do 7-704 nic nie wspomina.

Pięćdziesiąt metrów to pięćdziesiąt metrów a nie dwa razy po trzydzieści.
    A gdzie jest to zapisane to sam sobie kolego znajdź. Na forum wielokrotnie ta kwestia była wyjaśniana.
  • Poziom 42  
    Jakoś nie trafiłem na zapis o dopuszczalnej długości przedłużacza. Dlatego zapytałem. Ale chyba najlepiej na stronie tytułowej forum napisać sam sobie znajdź. Nie będą pytali to i odpowiedzi nie trzeba będzie udzielić.
    I do tego jeżeli urządzenie jest wykonane w drugiej klasie to i przedłużacz do niego nie musi mieć PE. Przykładem są kosiarki elektryczne i przedłużacze do nich.

Dodano po 2 [minuty]:

https://www.przedluzacz.com.pl/produkt/przedluzacz-wzmocniony-3g15mm2-beben-ogrodowy-100m/
    Producent też tego zapisu o 50m nie znalazł.
  • Poziom 42  
    kortyleski napisał:
    I do tego jeżeli urządzenie jest wykonane w drugiej klasie to i przedłużacz do niego nie musi mieć PE.
    To jest myślenie laika, który dziś zasili nim kosiarkę w II klasie ochronności a jutro spawarkę w I klasie bo innego przedłużacza nie ma.
    A na budowie takich przedłużaczy stosować nie wolno mimo, że są w sprzedaży.
    Arkusz 7-704 się kłania bo w tym wątku mamy ewidentnie do czynienia z placem budowy a wręcz z jego zasilaniem.
    A tu żyła ochronna obecna być musi.
    A jeśli PEN to odpowiedni przekrój i przewód/kabel ułożony na stałe.

Garnitury i klapki też sprzedają a na budowie w nich robił nie będziesz.
  • Poziom 42  
    Co do placu budowy masz rację ale nie napisałeś o tym wcześniej. Pamiętaj że my się znamy na prądzie ale ilu tu laików czyta. A podłączanie wtyczki "z uziemieniem" do gniazda bez bolca to proszenie się o kłopoty na własne życzenie. Kiedyś tego na zpt uczyli, teraz już nie 😢
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Przypomnę, że dla placów budowy stosuje się:
    PN HD 60364-7-704.
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-704: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje na terenie budowy i rozbiórki
  • Poziom 8  
    kkas12 napisał:
    Spawanie zbrojenia jest zbędne.

Nie, o tym decyduje wykonana ( bo obowiązkowa) adaptacja projektu budowlanego do warunków lokalnych( rzeczywistych) - to bezpośrednio. Pośrednio może zadecydować o tym kierownik budowy.
  • Moderator
    kortyleski napisał:
    Jakoś nie trafiłem na zapis o dopuszczalnej długości przedłużacza.

Cytat:
    - Rozdzielnice budowlane powinny być usytuowane w odległości nie większej niż 50 m od odbiorników energii.
    Jest to ważny zapis, gdyż ogranicza znaczne długości wszelkich przedłużaczy na budowie, o czym się często zapomina łącząc kolejne przedłużacze o wątpliwej obciążalności.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298087.html
    Instalacje elektryczne na placach budowy.
  • Poziom 8  
    Dzięki za wszystkie podpowiedzi, w końcu temat został załatwiony za pomocą agregatu prądotwórczego.

Temat zamykam