Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Antena i skrzynka antenowa

andrzejlisek 17 Mar 2017 11:54 1293 2
  • #1 17 Mar 2017 11:54
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Mam parę bardzo podstawowych pytań o anteny KF/CB. W poniższych pytaniach przyjmuję założenie, że każda antena w takim samym stopniu odbiera zarówno sygnał użyteczny (sygnał ze stacji, z którą chcę nawiązać łączność), jak i zakłócenia na tej samej częstotliwości oraz, że każdy wzmacniacz i każdy tłumik w takim samym stopniu wzmacnia/tłumi sygnał użyteczny i zakłócenia. Żeby było jasne, w pytaniach dotyczących porównania dwóch rozwiązań, przyjmuję założenie, że oba rozwiązania są testowane/stosowane w takich samych warunkach terenowych, atmosferycznych i propagacyjnych, a obie anteny są zamontowane w tym samym miejscu.

1. Jeżeli mamy 2 anteny CB, jedna dłuższa i jedna krótsza, to ta dłuższa ma większy zysk i ja to rozumiem, że to się przekłada na zasięg nadawania. Natomiast, jak to jest w odbiorze? Ponoć dłuższa antena lepiej odbiera słabsze sygnały, ale moim zdaniem równie lepiej odbiera zakłócenia uniemożliwiające odbiór tych słabszych sygnałów (eter nigdy nie jest wolny od zakłóceń), czyli przy krótszej antenie i większej czułości odbiornika mam to samo, co przy dłuższej antenie i mniejszej czułości odbiornika. Czy mam rację? Jak w przypadku, gdy obie anteny są podobnej długości, ale jedna jest nastrojona, a druga nie jest nastrojona?

2. Jestem przekonany, że dopasowanie impedancji i rezonans anteny to są dwie osobne sprawy i nie należy ich mieszać ze sobą. Załóżmy, że mam antenę longwire lub dipol mającą częstotliwość rezonansową inną niż częstotliwość pracy, ale jest "zestrojona" za pomocą skrzynki antenowej (napisałem w cudzysłowie, bo słyszałem, że skrzynka tak naprawdę niczego nie stroi, jedynie dopasowuje impedancję), skrzynka koniecznie przy samej antenie. Jeżeli zamiast skrzynki zastosuję odpowiednio dobraną cewkę (lub dwie takie same w przypadku dipola) w celu elektrycznego wydłużenia, żeby częstotliwość rezonansowa wypadła na częstotliwości pracy bez zmian konstrukcyjnych promiennika, to czy jakość i sprawność anteny w obu przypadkach będzie taka sama, czy w wersji z cewką antena będzie lepiej odbierać na częstotliwości pracy? Raz spotykam się, że rezonans anteny jest bardzo ważny, a raz spotykam się, że rezonans nie jest ważny, a spotkałem się również z opinią, że anteny LW wielopasmowe celowo się tak dobiera, żeby częstotliwość rezonansowa nie wypadła w którymkolwiek paśmie KF. Wiadomo, że ma to wpływ na nadawanie, ale pytanie dotyczy odbierania, bo poprawa nadawania bez zmian w odbiorze nic.

3. Jest w sprzedaży skrzynka CG-3000, na temat której jest napisane, że doprowadza antenę do rezonansu i że takie rozwiązanie jest lepsze niż w przypadku stosowania zwykłych skrzynek. Czy każda skrzynka montowana przy samej antenie (bez kabla między skrzynką, a anteną) doprowadza antenę do rezonansu, czy to musi być jakaś specjalna konstrukcja, którą ma właśnie CG-3000 (chodzi o układy w.cz, a nie automatykę sterującą, wodoszczelność obudowy, sposób obsługi itp.)? Nie znam innych układów niż typu "L", typu "T" i typu "Pi", a każda ręczna skrzynka ma jeden z tych układów.

Pytania wynikają z tego, że testowałem antenę symetryczną będącą pewną odmianą dipola, której autor twierdzi, że właśnie ma nie być w rezonansie, bo wtedy mogę ustawić dowolną częstotliwość pracy za pomocą skrzynki. Jednak, jak testowałem ją na balkonie, to poziom zakłóceń być tak wysoki, że bardzo mało stacji słyszałem. Jeżeli skrzynkę zamienię na cewki (bez zmian konstrukcyjnych ani położenia samej anteny), to czy słyszalność innych stacji się poprawi, czy nic się nie zmieni? Wobec założeń na początku mojego postu zmiana skrzynki na cewki nic nie zmieni, ale każdy krótkofalowiec powie, że robiąc dipola skróconego należy koniecznie zastosować cewki wydłużające do długości odpowiadającej częstotliwości pracy.

0 2
  • #2 17 Mar 2017 17:21
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zależy od natężenia tych zakłóceń ale antena na balkonie, pewnie w jakimś blokowisku to sprawa z gatunku beznadziejnych jeśli chodzi o KF. Czy to dłuższa, czy krótsza.
    M

0
  • #3 18 Mar 2017 17:42
    andrzejlisek
    Poziom 28  

SP5IT napisał:
    Zależy od natężenia tych zakłóceń ale antena na balkonie, pewnie w jakimś blokowisku to sprawa z gatunku beznadziejnych jeśli chodzi o KF. Czy to dłuższa, czy krótsza.
    M

Zgadzam się z tym, że w bloku jest bardzo dużo zakłóceń od komputerów, telewizorów, zasilaczy i innych urządzeń zawierających generatory impulsowe i żadne strojenie nie pomoże. Natomiast tu chodziło o rozważania dotyczące samej anteny, a nie miejsca jej użytkowania.

0