Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana diody laserowej c-mount w module 1200mw 650nm

sylwek007 17 Mar 2017 13:08 4752 4
  • #1 17 Mar 2017 13:08
    sylwek007
    Poziom 11  

Witam.
    Mam projektor laserowy w którym dwa moduły laserowe po 1200 mw (około 650nm) maja rozproszoną wiązkę (zdjęcie poniżej). Chciałem zapytać czy wymiana samej diody c-mount by pomogła w tym przypadku czy nie ma sensu i lepiej szukać całego modułu laserowego. Jeśli być może by pomogła to czy szukając diody c-mount mam szukać o tej samej długości fali aby uzyskać kolor czerwony?

Wymiana diody laserowej c-mount w module 1200mw 650nm Wymiana diody laserowej c-mount w module 1200mw 650nm

0 4
  • Pomocny post
    #2 17 Mar 2017 14:53
    atom1477
    Poziom 43  

Rozproszenie wiązki wynika z soczewki albo z zabrudzenia. Na pewno nie z diody.
    Więc wymiana diody nie ma sensu.
    Trzeba wymienić soczewkę (albo wyczyścić czy wyregulować) albo wymienić cały moduł.

0
  • #3 17 Mar 2017 15:49
    sylwek007
    Poziom 11  

Faktycznie wiązkę idzie wyregulować ale trzeba trochę nad tym posiedzieć. A jeszcze takie pytanie, mam jeden moduł laserowy identyczny ale nie świeci, spalona dioda i nie jestem pewny jaką diodę trzeba zakupić. Na aukcjach są przeważnie diody c-mount 808 nm a jeśli moduł miał 650 nm to muszę taką samą wmontować aby uzyskać czerwoną barwę?

0
  • Pomocny post
    #4 17 Mar 2017 16:13
    atom1477
    Poziom 43  

No oczywiście dioda musi mieć taką samą długość fali bo to bezpośrednio wpływa na barwę. W zasadzie długość fali to barwa.

0
  • #5 15 Kwi 2017 22:01
    c4r0
    Poziom 36  

Nie do końca rozumiem co widać na pierwszym zdjęciu. To jest ta rozproszona wiązka? Nie wiem jak to rozumieć. Jeśli wiązka jest ładna ale ma dużą rozbieżność to prawdopodobnie jest to kwestia regulacji kolimatora. Jeśli wiązka jest złej jakości to może być albo brudna optyka (dioda też może być brudna, zwłaszcza sądząc po syfie i korozji na drugim zdjęciu...) albo coś może być rozregulowane, np. dioda się przesunęła, albo też uszkodzenie samej diody jest w zasadzie możliwe. Jeśli będziesz szukać diody na wymianę to musi być ona czerwona ale niekoniecznie 650nm. Są również popularne diody np. 635nm albo 660nm - moim zdaniem takie też się nadadzą. Ważne jest żeby dioda była wyposażona w soczewkę fast axis correction - to jest ten szklany pręcik przyklejony do diody dwiema kroplami kleju, który widać na drugim zdjęciu. I tak może się okazać, że taniej będzie kupić cały nowy moduł niż samą diodę na wymianę.

0