Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnice wodne czy promienniki podczerwieni do pomieszczenia 14mx6mx4m(wys.)

Symetryzator 17 Mar 2017 14:00 417 0
  • #1 17 Mar 2017 14:00
    Symetryzator
    Poziom 2  

Poszukuję efektywnego sposobu ogrzewania pomieszczenia (ok. dł. 14m x szer. 6m x wys. 4m) kubatura około 336 m3.
    Pomieszczenie jest przejazdowe, po obydwu węższych stronach pomieszczenia znajdują się bramy wjazdowe o wymiarach wys. 3,1 m x 4 m,
    Otwierane w ciągu dnia ok 15- 20 razy.
    W pomieszczeniu znajdują się urządzenia, którym należy zapewnić temperaturę minimalną +5 st. (w tym wbudowane w posadzkę) , ale dobrze byłoby mieć możliwość utrzymania temp. na poziomie +10-15 stopni. Ściany budynku oraz strop są należycie docieplone.
    Oprócz tego w budynku są pomieszczenia socjalne, WC i małe biuro, które także trzeba czymś ogrzać do temp. ok. 20 st.
    C.w.u. ma być podgrzewana z wykorzystaniem elektrycznego przepływowego podgrzewacza.
    W budynku jest sieć gazowa. Ogrzewanie węglem nie wchodzi w rachubę.

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się że montaż klasycznych grzejników w dużym pomieszczeniu byłby błędem, gdyż całe ciepło będzie się gromadzić pod sufitem.

Myślałem o nagrzewnicach wodnych zasilanych z kotła gazowego c.o., lub gazowych (z wytwarzaniem ciepła bezpośrednio w nagrzewnicy jak np. Robur (niestety w internecie można znaleźć dość niepochlebne opinie o serwisie tej firmy).

Drugą z opcji, która mi przyszła mi do głowy to promienniki rurowe podczerwieni z odprowadzeniem spalin na zewnątrz.
    W tym przypadku ciepło, które się wydziela na powierzchniach „oświetlanych podczerwienią” ogrzewa powietrze, a nie na odwrót jak w pierwszej opcji.
    Niestety nie znam kosztów eksploatacyjnych tego typu urządzeń, podobnie jak nagrzewnic wodnych.

Podpowie ktoś czy to dobre kierunki i który Waszym zdaniem jest lepszy?
    Ewentualnie czy są jeszcze jakieś inne możliwości ekonomicznego ogrzewania takiego pomieszczenia?

0 0