Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablet Cavion Base 10 nie laduje baterii - uwalony kontroler ?

biuro74 17 Mar 2017 15:36 1191 0
  • #1 17 Mar 2017 15:36
    biuro74
    Poziom 7  

Witam

Mam tableta, w ktorym bylo uszkodzone gniazdo microUSB (ladowania), popekane luty. Poprawilem. Podlaczylem do ladowania, ale cos nie chcial sie tablet ladowac. Zmienilem kabelek i tablet podladowal sie jaklims cudem do polowy. Pozniej rozladowal sie i juz nie chcial sie ladowac wcale, obojetne na jakim kablu.

SPrawdzilem znowu gniazdo - jest OK (sygnaly przechodza na plyte).

Sprawdzilem baterie - ta pokazuje 0V (slownie: zero). Na razie nie wykluczam, ze padla calkowicie - czekam na zasilacz serwisowy, ktorym ja podladuje i wtedy zobacze.
    W miedzyczasie podlaczylem baterie od innego tableta (tez 3.7V) i tablet sie uruchomil. Jednakze podlaczenie go pod ladowarke nie powoduje ladowania baterii. SPrawdzilem - i praca na podlaczonej ladowarce nie powoduje zuzycia baterii - stoi na tym samym poziomie. Jak odepne ladowarke - poziom naladowania bnaterii spada podczas pracy tabletu.

Kontroler ladowania to Rockchip RK818-2 (wzialem datasheet od 818, bo to jest to samo praktycznie).

Sprawdzilem polaczenie miedzy gniazdem uUSB, a kontrolerem ladowania - polaczenie masy (pin 13 "'GND6" na przyklad) i napiecia z USB (piny 8/9 "USB") sa OK. Tak samo polaczenia miedzy bateria, a kontrolerem sa sprawne (piny w kontrolerze 59/60 "BAT" do plusa baterii oraz pin 67 "TS1" do czujnika termperatury, masa tez).

Sprawdzilem napiecie baterii podpietej do plytki - wynosi 3.75V. Po podpieciu ladowarki spada do 3.7V.

I tu pytanie: co jeszcze sprawdzic chcac upewnic sie, czy to kontroler padl ? Ten datasheet troche mnie rozwala... Sa piny 57-58 (Bat charging/discharging sense current negative/positive pin), 61-62 (DC-DC regulator oputput to power the system load and charge the battery) oraz 67-68 (Thermistor1/2 input), ktore nie wiem, jak interpretowac ich odczyty. Datasheet twierdzi, ze "Terminal Battery Voltage" VBat ma byc wieksze od VRech (domyslam sie, ze to napiecie ladowania, ale nigdzie nie jest zdefiniowane, albo ja tego nie widze) i sa jakies (jakie ? nie wiem, nie podali opisow) zakresy od 4.05 do 4.35V, podczas gdy ZTCW napiecie powyzej 4.22V rozwala baterie (?).

Moglby ktos podpowiedziec z doswiadczenia ? Pewnie sa jakies sposoby na proste sprawdzenie kontrolera, a ja wlasnie nabywam tego doswiadczenia.

http://www.datasheetspdf.com/PDF/RK818/966146/2
    Tu PDF.

Dzieki

-----
    DODANE:
    Kupilem "ladowarke serwisowa", czyli zwykly mini-kontroler ladowania na 4056E. Po podlaczeniu do baterii (odlaczonej od tableta) bateria sie laduje. Potem tablet chodzi z tak naladowana bateria.

Pomyslalem, zeby rownolegle do baterii wstawic ta ladowarke - tak, zeby przy wylaczonym tablecie bateria sie ladowala, a po odlaczeniu ladowania zeby mozna bylo uzywac tableta. Gdzies widzialem taki temat i ktos pisal, ze tak zrobil - minusem bylo, ze po wlaczeniu tableta rozladowuje sie bateria.
    Wlutowalem sie pod napiecie 5V na plycie (to, ktore idzie z microUSB), to samo z masa - i przeciagnalem do punktow napiecia wejsciowego owej ladowarki serwisowej. Napiecia wyjsciowe z kolei pociagnalem do baterii: plus do plusa, minus do minusa (rownolegle, to znaczy nie przerwalem obwodu idacego z baterii do oryginalnego kontrolera ladowania na plycie, bo gdybym to zrobil, to po skonczeniu ladowania tablet by nie chodzil oczywiscie). Wlaczylem w tym momencie tablet - chodzi.

Wylaczylem go i podpialem kabelek od ladowarki. Zaswiecila sie czerwona dioda - czyli laduje. ZOstawilem na 1.5h i po powrocie odlaczylem ladowarke (wciaz czerwona dioda sie swiecila = a wiec nia naladowana bateria do konca). Sprobowalem wlaczyc tablet, ale nie reagowal w ogole.

Zmierzylem napiecie w baterii = 3.79V. Dziwne. Odlutowalem wszystko, jak bylo i z powrotem podlaczylem wyizolowana baterie do tej ladowarki serwisowej. Po 30-40 minutach odlaczylem i sprawdzilem tableta. Dziala, stan baterii= 60%.

Macie jakis pomysl, jak te baterie zabezpieczyc przed rozladowaniem (ja na razie "wymyslilem" tylko wlacznik zamontowany na linii napiecia, umieszczony miedzy bateria i ladowarka serwisowa, a kontrolerem na plycie = czyli na czerwonym kabelku tuz przy wtyczce bateria=plyta; kiedy linia bylaby rozwarta, bateria ladowalaby sie, a przy lini zwartej bateria oddaje prad poprzez kontroler tabletowi) ?

0 0