Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SupTronics X800 - nakładka SATA dla Raspberry Pi

pseven 17 Mar 2017 16:18 2937 13
  • SupTronics X800 - nakładka SATA dla Raspberry Pi
    X800 to moduł interfejsu USB - SATA w postaci nakładki dla Raspberry Pi chińskiej firmy SupTronics

Wymiary nakładki wynoszą ok. 109 x 85 mm. Waga nie została podana. Na rewersie płytki nakładki przewidziano miejsce do montażu dysku HDD/SSD w rozmiarze 2.5”. Nakładka wymaga zasilania napięciem 5V. Możliwe jest zasilanie Raspberry Pi za pośrednictwem nakładki.

X800 blokuje dostęp do jednego z portów USB, ale producent przewidział replikator portu USB i wyjścia HDMI, co sprawia, że wszystkie porty, za wyjątkiem audio, znajdują się po jednej stronie.

X800 kompatybilna jest z Raspberry Pi w wariantach: B+, 2B i 3B oraz wszystkich jednopłytkowych komputerów zgodnych pod względnem mechanicznym i elektrycznym z w/w modelami Raspberry Pi.

Więcej informacji na temat modelu X800 znaleźć można na stronie producenta.

Nakładkę nabyć można za pośrednictwem internetowego sklepu DealExtreme za ok. 32 dolary amerykańskie (ok. 125 zł). Wysyłka do Polski jest bezpłatna. Nakładka sprzedawana jest wraz z zestawem tulei dystansowych, podkładek i śrub.

Źródło:
    http://www.vdr-portal.de/index.php?page=Threa...55606b890fd379c14480b425af4a2cb63#post1287765
    http://www.suptronics.com/miniPCkits/x800.html

• #2 17 Mar 2017 17:51
    elektryku5
    Poziom 37  

Taniej założyć kieszeń USB, albo nawet pokusić się o użycie samego PCB z takiej kieszeni, jeśli wszystko ma być w jednej obudowie.

• #3 17 Mar 2017 20:29
    mack12
    Poziom 9  

Kiedyś "trąbili" że dyski mechaniczne nie powinny pracować do góry nogami. Coś się w tej kwestii zmieniło?

• #4 17 Mar 2017 20:43
    marci4
    Poziom 28  

mack12 napisał:
    Kiedyś "trąbili" że dyski mechaniczne nie powinny pracować do góry nogami. Coś się w tej kwestii zmieniło?

Mógłbyś podlinkować gdzie o tym "trąbili"? Znam wiele laptopów, w których dyski pracują do góry nogami i nie ma z nimi problemów...

• #5 17 Mar 2017 22:10
    Maxior.pl
    Poziom 12  

Czy ten adapter jest zgodny z ODROID C2 ?

• #6 17 Mar 2017 23:48
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Ja tam się może nie znam, ale jeśli talerze dysku rozpędzą się do minimum 5400 RPM, to im wszystko jedno jakie mają odchylenie od pionu / poziomu. W wielu komputerach stacjonarnych dyski są zamontowane pionowo i działają latami. Ważne, żeby podczas pracy dysku nie przechylać gwałtownie, uderzać, kopać, obrażać... ;)

Co do tematu - nie lepiej jakby RPi miało swoje SATA? Przecież USB tworzy takie wąskie gardełko dla dysku...

• #7 18 Mar 2017 00:27
    piterek-23
    Poziom 30  

prosiak_wej napisał:
    Co do tematu - nie lepiej jakby RPi miało swoje SATA? Przecież USB tworzy takie wąskie gardełko dla dysku...

Jest banana pi które ma swoje sATA, ale tylko teoretycznie bo praktycznie jest to konwerter USB-sATA

Co do projektu... to trochę "słaby" jak za takie pieniądze i rzeczywiście lepiej dołożyć 50zł i kupić HDD zewnetrzny który ma swoją obudowę.

• #8 18 Mar 2017 10:24
    PiotrPitucha
    Poziom 32  

Witam
    marci4 trąbili o pozycjach dysków w ulotkach producentów dysków, między innymi Seagate.
    Umieszczanie dysków elektroniką do góry ma sens dla producentów komputerów, w mojej byłej pracy mieliśmy dostawę 17 sztuk komputerów Compaq, niedługo po skończeniu gwarancji posypało się 14 dysków...
    Swego czasu Compaq miał w biosie kilkanaście dysków ustawionych na sztywno i ciężko było kupić coś na wolnym rynku, dozgonne przywiązanie do producenta lub kasowanie sprzętu....
    Podoba mi się ta nakladka, bo choć elektronicznie nie jest rewelacją to mechaniczne zblokowanie dysku z malinką jest problemem dla osób bez warsztatu, mam PiDrive które kabelkiem mogę podpiąć pod USB, ale nie mam czym wykonać podstawki by się wszystko po stole nie plątało. Nie podoba mi się cena, ale to już inna bajka, poczekam aż na ali.. pojawi się podobna konstrukcja za 30% :).
    Pozdrawiam

• #9 18 Mar 2017 15:16
    Trzyzet
    Poziom 18  

Powiem z własnego doświadczenia, jeśli ktoś szuka systemu wbudowanego który ma obsługiwać dyski twarde to niech nie bawi się w adaptery USB, tylko zakupi system z wbudowanym w pełni sprzętowym kanałem SATA. Oszczędzi to wiele czasu, nerwów a i transfery będą dużo przyjemniejsze.

• #10 18 Mar 2017 21:57
    szymon122
    Poziom 36  

Trzyzet napisał:
    zakupi system z wbudowanym w pełni sprzętowym kanałem SATA

Powodzenia coś znaleźć w podobnych pieniądzach.

• #11 19 Mar 2017 11:15
    Mat_91
    Poziom 25  

szymon122 napisał:
    Trzyzet napisał:
    zakupi system z wbudowanym w pełni sprzętowym kanałem SATA

Powodzenia coś znaleźć w podobnych pieniądzach.

Proszę bardzo:
    Link

• #12 19 Mar 2017 11:35
    szymon122
    Poziom 36  

@Mat_91 Zwracam honor, nie wiedziałem, że SATA w procesorze A20 jest sprzętowe.

• #13 19 Mar 2017 15:21
    nobanmeplease
    Poziom 14  

pseven napisał:
    DealExtreme za ok. 32 dolary amerykańskie (ok. 125 zł). Wysyłka do Polski jest bezpłatna.

Nie lepiej się tym zainteresować? :)
    https://www.dobreprogramy.pl/Linux-zainstalow...firmware-pomiesci-tez-malware,News,79974.html
    Dysk SSD jest szybszy niż raspberry pi i kosztuje mniej niż taka podstawka :D
    Tylko jakiś interfejs z sata na USB 3.0 trzeba wykombinować, tak więc ktoś bardziej kumaty może się za to zabrać :ok:

• #14 20 Mar 2017 06:58
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Z procesorem A20 jest także CubieTrack (CubieBoard 3), sam z niego korzystam i SATA działa w porządku, w połączeniu z 1GB Eth na płytce robi się z tego faktycznie fajny sprzęt.

fizyczne SATA mają także procesory i.MX6 od FreeScale (teraz NXP), ale są nieco droższe.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME