Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch WAS28741PL - głośna praca pralki

Q200 17 Mar 2017 16:50 2193 13
 • #1
  Q200
  Level 6  
  Od kliku lat użytkuję pralkę Bosch WAS28741PL. Podczas wirowania pralka pracuje dość głośno. Czy ktoś z użytkowników posiada ten model pralki i ma doświadczenia w tym zakresie?
 • #2
  Super_technik
  Level 15  
  Na 99% kończą się łożyska. Inne uszkodzenia do krzyżak lub koło pasowe.
 • #3
  Q200
  Level 6  
  Wg mnie nie jest to wina łożysk ponieważ głośna praca nie jest to związana z obrotami bębna i nie jest to metaliczny świst jak w przypadku łożysk. Nie wiem jakie efekty dźwiękowe daje uszkodzony krzyżak i koło pasowe, wiec się nie wypowiadam. Z obserwacji mam podejrzenie w kierunku pompy. Podczas wirowania dźwięk jest modulowany ok 1 Hz od dużego natężenia głosu do niskiego raczej o niskich częstotliwościach. Oprócz tego buczenie pojawia się w 80 % przypadków i dotyczy ok 60% czasu wirowania, czyli podejrzewam wówczas kiedy pompa pracuje najbardziej intensywnie. Proszę o opinię.
 • #4
  Bridgestone
  Level 17  
  Witam. Może kolega zamieścić na forum nagrany dźwięk pracy pralki w trakcie wirowania lub co było by lepsze filmik? Czy podczas wirowania słychać stukanie lub pralka przemieszcza się?
 • #5
  Gobro
  Level 31  
  Trzeba włączyć pralkę na wirowanie i słuchać jak pracuje pompa czy coś nie chrobocze w niej. Jeżeli nie to trzeba sprawdzić bęben który ma w środku 3 zabieraki. Gdy złamany jest krzyżak to podnosząc za zabierak wyczujemy luz do góry.
 • #6
  Super_technik
  Level 15  
  To da się prosto sprawdzić bez filmików.
  Wybierz program odpompowania wody i będzie wiadomo o co chodzi.
 • #7
  Q200
  Level 6  
  Do Bridgestone – umieściłem pliki mp3. Podczas wirowania nie słychać stukania i pralka nie przemieszcza się.
  Do Gobro – podnosiłem zabierak, który jest w bębnie i nie wyczuwałem luzu do góry. Oczywiście bęben ma pewną elastyczność i się buja, ale wg mnie nie wynika to z wadliwego osadzenia bębna.
  Do Super_technik – zrobiłem tak jak pisałeś. Dla „odpompowania wody” pralka wydaje głośne dźwięki, które nazwałbym buczeniem.


  Pliki:
  1) WAS2485PL_Wirowanie__20170318_0708.mp3 – po uruchomieniu „WIROWANIE” na sucho (bez wsadu i bez pobrania wody) w przedziale czasu 00:05 – 00:08 zaczyna się ciche buczenie. Następnie od 00:08 zaczyna się buczenie głośne i słychać świst bębna, obracającego się i przechodzącego na coraz to wyższe obroty. Przy 03:30 zastopowałem opcją „PAUZA”.
  2) WAS2485PL_Odpompowanie_20170318_0705.mp3 - po uruchomieniu „ODPOMPOWANIA” na sucho (bez wsadu i bez pobrania wody) w przedziale 00:07 – 00:10 zaczyna się ciche buczenie. Następnie od 00:10 zaczyna się buczenie głośne. Przy 00:28 zastopowałem opcją „PAUZA”.
  Oczywiście analogiczne dźwięki występują podczas pracy z wsadem i wodą.
 • #8
  Super_technik
  Level 15  
  Nie słyszę nic niezwykłego. Pompka pracuje typowo, tak samo wirowanie. Zalej pralkę wodą i włącz odpompowanie. Woda powinna być wypompowana w kilka czy kilkanaście sekund.
 • #9
  Bridgestone
  Level 17  
  Kolego Q200 piszesz, że użytkujesz tą pralkę kilka lat i dopiero od jakiegoś czasu zaczęła pracować głośniej? Chyba o to Ci chodzi jeśli założyłeś temat na forum. Pompa spustowa zawsze będzie pracowała głośniej jeżeli w zbiorniku nie będzie wody. Piszesz, że gdy w pralce jest woda to również praca pompy jest podobnie głośna, a w to trochę trudno mi uwierzyć, jeśli silnik pompy pracuje prawidłowo, no chyba, że kolega zapomniał nadmienić, że czasem nie odpompowywuje całej wody i nie zawsze uruchomi się wirowanie. Jednak to wtedy ewidentnie wskazuje na zacieranie się silnika pompy, a sam silnik w takiej sytuacji wymaga wymiany.
 • #10
  Q200
  Level 6  
  Super_technik wrote:
  Nie słyszę nic niezwykłego. Pompka pracuje typowo, tak samo wirowanie. Zalej pralkę wodą i włącz odpompowanie. Woda powinna być wypompowana w kilka czy kilkanaście sekund.
  Jeżeli to jest typowa praca pompy pralki, to chyba jest to jakieś nieporozumienie. Przy niektórych pralkach podczas pracy pompy, można by usypiać dziecko, więc jaki byłby sens aby producent montował pompy tak głośne - oszczędność 10 zł przy koszcie pralki ok 2,4 tys. zł. Nie jestem przekonany do takiej tezy. Tak po zalaniu i włączeniu odpompowania woda jest wypompowana w kilka sekund, ale sam fakt odpompowania nie jest problemem tylko głośna praca.
  Bridgestone wrote:
  Kolego Q200 piszesz, że użytkujesz tą pralkę kilka lat i dopiero od jakiegoś czasu zaczęła pracować głośniej? Chyba o to Ci chodzi jeśli założyłeś temat na forum.
  Dla doprecyzowania pralka była kupiona w 2009 r. i raczej od samego początku pracuje głośno jak na załączonych mp3. Temat założyłem aby dowiedzieć się Czy ktoś z użytkowników posiada ten model pralki i ma doświadczenia w tym zakresie?
  Q200 wrote:
  Czy ktoś z użytkowników posiada ten model pralki i ma doświadczenia w tym zakresie?
  " Jeżeli koledzy nie słyszeli pralki tego modelu lub serii, ew. podobnej tego producenta, to chętnie zapoznam się także z innymi opiniami, które pomogą mi rozwiązać problem.
  Bridgestone wrote:
  Pompa spustowa zawsze będzie pracowała głośniej jeżeli w zbiorniku nie będzie wody. Piszesz, że gdy w pralce jest woda to również praca pompy jest podobnie głośna, a w to trochę trudno mi uwierzyć

  Bardzo możliwe, że jest trochę głośniej. Różnica nie jest wg mnie istotna. Dla porównania zamieszczam nagranie dla fazy "wirowanie po płukaniu", czyli podczas prania był wsad i woda i rozpoczęła się faza wirowanie.
  WAS2485PL_Wirowanie_po_plukaniu_20170320_2111.mp3
  00:00 - 01:53 - kilku sekundowe odpompowanie wody po fazie prania i obracanie się bębna - układanie wsadu, dalsze odpompowywanie resztek wody
  01:53 - 02:04 - rozpoczyna się buczenie - raczej ciche i cały czas obraca się bęben - układanie wsadu, trwa odpompowywaniem
  02:04 - 02:32 - buczenie staje się głośne
  02:32 - 03:26 - buczenie nie występuje
  03:26 - 07:14 - buczenie ponownie się pojawia najpierw kilka sekund ciszej później głośno
  07:14 - 07:22 - przejście do fazy płukania
  Bridgestone wrote:
  jeśli silnik pompy pracuje prawidłowo, no chyba, że kolega zapomniał nadmienić, że czasem nie odpompowuje całej wody i nie zawsze uruchomi się wirowanie. Jednak to wtedy ewidentnie wskazuje na zacieranie się silnika pompy, a sam silnik w takiej sytuacji wymaga wymiany.
  Podobnie jak kolega nie jestem pewien czy silnik ew. szerzej mówiąc pompa - pracują prawidłowo, stąd moje pytanie do ekspertów \ użytkowników w temacie pralka Bosch. Pralka odpompowuje całą wodę, zawsze uruchomi się wirowanie.

  Jeżeli, ktoś z kolegów może zainteresować jakiegoś znawcę pralek Bosch to bardzo proszę, a może na forum jest jakiś serwisant lub były serwisant tej firmy to chętnie zapoznam się co ma do powiedzenia. W szczególności, czy jest to typowa praca pralki i jeszcze raz polecam załączone nagranie czas od 03:26 do 07:14.
 • #11
  Super_technik
  Level 15  
  Q200 wrote:
  Jeżeli to jest typowa praca pompy pralki, to chyba jest to jakieś nieporozumienie.
  Q200 wrote:
  sam fakt odpompowania nie jest problemem tylko głośna praca.
  Q200 wrote:
  Dla doprecyzowania pralka była kupiona w 2009 r. i raczej od samego początku pracuje głośno
  Pompka pracuje tak samo od 8 lat i teraz zaczęło to przeszkadzać?
  Q200 wrote:
  Przy niektórych pralkach podczas pracy pompy, można by usypiać dziecko.
  Napisz których bo w swojej długoletniej karierze napraw AGD nie spotkałem takiego sprzętu.
  Q200 wrote:
  Pralka odpompowuje całą wodę, zawsze uruchomi się wirowanie.
  Pompka jest sprawna. Jeśli jest za głośna wymień na nową.
 • #12
  Q200
  Level 6  
  Super_technik wrote:
  Pompka pracuje tak samo od 8 lat i teraz zaczęło to przeszkadzać?
  Nie.
  Super_technik wrote:
  Napisz których bo w swojej długoletniej karierze napraw AGD nie spotkałem takiego sprzętu.
  Pytanie dobre ale na inny temat - dziękuję za podpowiedź. Może warto założyć taki temat "Pralki, które bardzo głośno pracują"
  Super_technik wrote:
  Pompka jest sprawna. Jeśli jest za głośna wymień na nową.
  Skoro kolega zna się na pralkach Bosch, to czy nowa pompka będzie pracowała ciszej?
 • #13
  Super_technik
  Level 15  
  Jaka w pralce jest pompka?
 • #14
  Q200
  Level 6  
  Super_technik wrote:
  Jaka w pralce jest pompka?

  Pompka jest fabryczna od nowości jak dla modelu WAS28741PL/21. Nie rozbierałem, więc nie dokonałem odczytu bezpośrednio z obudowy pompy. Z tego co szukałem w sieci to chyba wg oryginału Bosch D020050