Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat Elektra Beckum 140/20 niestabilny łuk

17 Mar 2017 18:48 2304 20
 • Poziom 9  
  Witam, kupiłem ostatnio spawarkę jak w tytule. Wymieniłem uchwyt spawalniczy i zacisk masowy. Spawarka spawała bardzo dobrze, ale coś w środku stukało. Po zdjęciu obudowy okazało się, że jeden styk przekaźnika iskrzy, a przyczyną stukania było połączenie kabla masowego z dławikiem. Połączenie przy spawaniu drga bardzo mocno, czasami robiąc nawet zwarcie z płaskownikiem mocującym dławik. Przyczyną stuków było uderzanie złącza o obudowę, gdyż jest blisko ścianki bocznej. Podczas spawania szarpie, łuk jest niestabilny podobnie jak przy za małym posuwie. Czasem tworzą się kulki na końcu drutu. Przekaźnik wymieniłem, podstawa przekaźnika rozebrana i wyczyszczona, bo styki miejscami też były zaśniedziałe. Końcówka dławika, którą łączy się z kablem masowym też wymagała czyszczenia. Prócz tego profilaktycznie wyczyszczone styki począwszy od uzwojenia wtórnego transformatora, mostek, kondensatory, zawór gazu, złącza płytki sterującej. Do kostek przed uzwojeniem pierwotnym tryśnięty KONTAKT do styków. Przełącznik i włącznik rozebrane i wyczyszczone. Pomierzone przejścia przewodów i złącz. Przekaźnik nadal iskrzy, a złączem dławika nadal szarpie, łuk jest niestabilny. Podczas tworzenia się kropli na końcu drutu złączem najbardziej szarpie. Co może być tego powodem? Proszę o pomoc.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 27  
  Sprawdź czy przypadkiem dławik nie ma zwartego zwoju.
 • Poziom 9  
  W jaki sposób to sprawdzić? Przewód jest izolowany. Czy chodzi o zwarcie pomiędzy 1 a 2 zwojem przewodu?
 • Poziom 27  
  Cytat:
  Przewód jest izolowany.

  Jeżeli już - to drut nawojowy.
  Cytat:
  W jaki sposób to sprawdzić?

  Włączyć w obwód prądu przemiennego o dużym natężeniu. Zwarty zwój po chwili zacznie parzyć w palce. (pominąć mostek i włączyć z obciążeniem oporowym w badanej spawarce).
  Lub wykonać pomiar indukcyjności dobrym multimetrem. Zamiast wyniku w setkach mH otrzymamy wynik w µH.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 9  
  W pierwszej kolejności spróbuję pożyczyć multimetr z funkcją pomiaru indukcyjności. Jeśli usterka potwierdzi się, to czy jest to do naprawienia. Mam na myśli odwinięcie drutu nawojowego, pokrycie uszkodzonego miejsca lakierem izolacyjnym i ponowne jego nawinięcie. Ma on średnicę 3,5mm (mierzone razem z lakierem izolacyjnym). Czy lakier nie będzie pękał podczas zginania?
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  To zależy od klasy lakieru. Jeżeli jest tradycyjny - to przy prostym odwijaniu - nie powinien potrzaskać. Gorzej jeśli jest to emalia ceramiczna do pracy w temp 200st.C, albo i większej.
  Naprawialna - na pewno. W zakładzie który przezwaja transformatory i silniki. Po prostu nawiną nowym drutem.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem . Na dzień dzisiejszy nikt z moich znajomych nie ma multimetru z funkcją pomiaru indukcyjności. Spróbuję sprzedać spawarkę jako uszkodzoną lub dowiem się ile wynosi koszt naprawy.
 • Poziom 9  
  Dzień dobry, spawarki jeszcze nie sprzedałem. Ostatnio miałem trochę czasu i podłączyłem ją do sieci poprzez dwa równoległe wyłączniki nadmiarowo prądowe 6A i 4A. Uzwojenie wtórne transformatora odłączyłem od mostka prostowniczego (aby sprawdzić sam transformator). Po wciśnięciu przycisku w uchwycie wybija wyłącznik (ale nie za każdym razem). Podejrzewam zwarcie transformatora po stronie pierwotnej. Proszę o opinię.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Przede wszystkim zabezpieczenie o tak niskiej wartości zawsze może ulec wyłączeniu.
  Po drugie trafo ze zwartym zwojem - grzeje się jak diabli. Proszę załączyć (skutecznie) i dotykając uzwojeń zewnętrzną stroną palca (Drugą rękę należy trzymać w kieszeni) podczas pracy przez kilka-kilkanaście minut sprawdzać temperaturę.
  jeżeli nie przekroczy temp ciała - wszystko ok.
 • Poziom 9  
  Zrobiłem próbę pracy transformatora na biegu jałowym z odłączonym mostkiem. Próba trwała łącznie 15 min na wszystkich stopniach regulacji. Uzwojenie wtórne pozostawało cały czas zimne (do pierwotnego nie ma dostępu, jest pod wtórnym).
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Czyli transformator jak najbardziej sprawny. Moim zdaniem - dławik do przewinięcia.
 • Poziom 9  
  A jak w domowych warunkach "Włączyć w obwód prądu przemiennego o dużym natężeniu. Zwarty zwój po chwili zacznie parzyć w palce. (pominąć mostek i włączyć z obciążeniem oporowym w badanej spawarce). "?
  Jak mam rozumieć "obciążenie oporowe spawarki"?
 • Poziom 27  
  W domowych warunkach - używamy np transformatora zgrzewarki oporowej (włączyć bezpośrednio) albo montujemy układ z szeregowo włączonym piecykiem elektrycznym 2-5kW.
  Jeżeli używamy spawarki i jej transformatora - jako obciążenie podłączamy opornicę spawalniczą lub opornik rozruchowy silnika pierścieniowego 30kW lub... zwój przewodu 25mm kw/100m. Oczywiście trafo ustawione na minimalnym zakresie.
  Jednak z opisów jakie zamieszczałeś wynika wprost, że brakuje układu stabilizacji/ograniczania prądu w tym migu.
  Jedynym takim elementem jest dławik wyjściowy. A dławik ze zwartym zwojem - będzie przedstawiał sobą jedynie rezystancję drutu z którego został zrobiony w miejsce impedancji wynikającej pospołu z rezystancji drutu i indukcyjności dławika. I właśnie stąd pochodzi to wypalanie dziur w materiale o których pisałeś...
 • Poziom 25  
  Autor napisał że przekaźnik iskrzy, rozumiem że ten od załączenia transformatora. Jeśli iskrzy cały czas to znaczy że się nie domyka albo z powodu uszkodzenia własnego albo dostaje za małe napięcie na cewkę. Tu trzeba poszukać przyczyny.
 • Poziom 27  
  Gdyby stycznik ,,nie domykał się'' jak piszesz, to przy o prądzie jałowym takiej spawarki wynoszącym ok.4-7A byłby już dawno wyspawany na czysto i styki trzeba by było śrubokrętem rozrywać.
  Podczas rozłączania (a czasem i załączania) obwodu o charakterze indukcyjnym stycznik iskrzy. I to jest normalne zjawisko.
 • Poziom 25  
  To proponuje w takim razie sprawdzenie napięcia na uchwycie bez spawania na poszczególnych zakresach, spisanie ich w tabelkę i wrzucenie na forum.
 • Poziom 27  
  Napięcia jałowe będą w zakresie ok 26-32V.
  I niczego tak naprawdę nie wnoszą.
  Chcąc sprawdzić należy obciążyć rezystancyjnie do poziomu maksymalnego na zakresie, przy zachowaniu zasilania 230V i dopiero wówczas sprawdzić napięcie na zaciskach urządzenia.
  W takim układzie napięcia powinny być zgodne z podanymi na tabliczce znamionowej dla podzakresów.
 • Poziom 25  
  Ja tak do migomatu podłączam oscyloskop i wiem w minucie bardzo dużo rzeczy. A jak ktoś chce obciążenie to 4 m drutu od migomatu lub jego wielokrotność. Zachować ostrożność bo gorący . Jeden drut to około 10 A
 • Poziom 9  
  Witam, po dłuższej nieobecności na forum związanej z remontem domu dziś znalazłem czas na dalsze sprawdzanie migomatu. Podłączyłem dławik w szereg z czajnikiem bezprzewodowym 2kW i zasiliłem układ napięciem 230V. Dławik zaczął lekko buczeć, po ok. 5 minutach woda w czajniku się zagotowała. Dławik był cały zimny, tzn. wszystkie zwoje, które są dostępne od zewnątrz oraz końcówki przyłączeniowe drutu nawojowego. Jeśli chodzi o napięcia jałowe, to mierzyłem je wcześniej i były zgodne z zakresem podanym na tabliczce znamionowej. Jeśli chodzi o przekaźnik to ten załączający transformator. Po założeniu nowego przekaźnika też iskrzy z jednej strony.
 • Poziom 25  
  Podczas spawania żarówka 12 v podłączana równolegle do dławika powinna jasno świecić, zrób taki test.
 • Poziom 27  
  Czy podczas próby z czajnikiem zmierzyłeś spadek napięcia przemiennego na dławiku?
  Wówczas można określić jego indukcyjność (znając moc czajnika). Powinna być w granicach 0,2-0,5H.