Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer Solaris 5000 - Po wymianie silnika słabe ssanie

17 Mar 2017 20:37 1368 5
 • Level 11  
  Witam,

  Ponieważ w starym silniku wysunął się pierścień który jest przy tylnym łożysku - przypalił się i przy okazji dość mocno nadtopił komutator. Postanowiłem wymienić cały silnik - wymiana wirnika (używany około 10 lat więc komutator sam w sobie sporo zużyty) do tego łożyska i pewnie tylne mocowanie łożyska z tym pierścieniem - wyszło mi w przybliżeniu tyle co nowy silnik. Dostałem silnik ale po zamontowaniu odkurzacz bardzo słabo ciągnie - zmieniając obroty słychać że się zmieniają ale nie czuć różnicy w mocy ssania. Gdzie mogłem popełnić błąd? Silnik oryginalnie był 309.5 i na taki wymieniłem.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  Level 28  
  Turbiny dobrze założyłeś.
 • Helpful post
  Level 10  
  Warto zwrócić uwagę na gumowe uszczelki i ich dopasowanie. Jeśli słychać, że obroty są na podobnym poziomie, co w poprzednim silniku, to albo niedokręcone tarcze wirnika, albo założone odwrotną stroną.
 • Level 11  
  Agregat przyszedł w całości więc do niego nie zaglądałem, zakładam że turbina założona prawidłowo. Obroty po odgłosie sądząc odpowiadają tym ze starego silnika. Zastanawiam się czy wkładki te tłumiące i ta wykładzina które są w obudowie agregatu mogą być przyczyną - mają już 10 lat, sypał się z nich pył jak wymieniałem agregat - oczywiście odkurzyłem je drugim odkurzaczem - reszta elementów też została wyczyszczona. Pozostałe filtry (Hepa, wlotowy) są nowe a z odkurzacza leci bardzo ciepłe powietrze - im wyższe obroty tym cieplejsze. Może te wspomniane powodują tak duży opór że pomimo zmiany obrotów ssanie się nie zmienia? Tylko tuż przed tym jak wysiadł odkurzacz też leciało gorące powietrze ale ssanie wzrastało wraz z obrotami.
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Coś źle zmontowałeś. Sprawdź poprawność swojego montażu w sensie mechanicznym. Jeśli regulacja działa prawidłowo i wszystkie rurki do niej prawidłowo podłączone, to odkurzacz musi ssać dobrze.
  Filtr HEPA wywal, a wcześniej wspomniane wyżej wygłuszacze agregatu ssącego.
  W sumie: przypadek do ogarnięcia w godzinę dwie :D
 • Level 11  
  Problem rozwiązany - a właściwie dwa problemy.

  1. Brak ssania - wynikał z tego że agregat nr 309.5 w trakcie składania za głęboko wsunąłem i tego nie zauważyłem w gumę (amortyzator 1500.0021) co spowodowało że zamiast ssać to przysysał się raczej do dna odkurzacza. Dodatkowo zauważyłem u mnie rozbieżność między tym co mam a tym co jest w instrukcji serwisowej, u mnie nie ma wkładu tłumiącego dolnego (5000.0032) oraz osłony agregatu (5000.0031) gdyby te elementy były to prawdopodobnie sytuacja by się nie wydarzyła.

  2. Gorące wylotowe powietrze było wynikiem zarówno w tym przypadku nieprawidłowego montażu oraz bardzo zabrudzonych wkładek tłumiących (2000.0033).