Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor NPN jako włącznik prądu

silelis 17 Mar 2017 22:59 3243 8
Altium Designer Computer Controls
    silelis
    Level 11  
    Cześć,

Projektuję układ sterowany PIC'em i chcę aby tranzystor był swego rodzaju przekaźnikiem włączającym zasilanie do równych modułów elektronicznych (np. VMusic3, Bluetooth, czy radio DAB+ MonkeyBoard) stanowiących peryferia układu (sterowane PIC'em).

W większości przypadków spotykam się z takim zastosowaniem tranzystora NPN:

Natomiast w moim przypadku łatwiej by mi było gdybym tak to podłączył:

Czy pokazane na 2-gim obrazku podłączenie tranzystora NPN zadziała i będę miał coś w rodzaju przycisku ON-OFF sterowanego wyjściem mikrokontrolera?

Do tej pory robiłem układ składający się z tranzystora NPN i PNP (jak poniżej), ale trochę tego potrzebuję i zaczynam się nie mieścić z miejscem na PCB (a niestety mam mało miejsca i nie mogę tego zmienić).

Wiem, że można to zrobić na jednym tranzystorze PNP, ale niestety ze względu na konieczność sterowania sygnałami włączającymi multiplekserami łatwiej będzie mi z NPN.
  • Altium Designer Computer Controls
    RitterX
    Level 39  
    Proponuję użyć ULN2003, ULN2008,... Jak matryca to zwykle 8 sgnałów czyli jak znalazł. Dodatkowo upraszczasz ścieżki na płytce gdyź wszystkie rezystory podciągające są już w układzie scalonym. Prąd maksymalny 0.5A jest wystarczający by sterować przekaźnikami są jeszcze zintegrowane diody zamykające dla przekaźników. Wejście-wyjście proponowanych ukladów do złudzenia przypomina tranzystory NPN.
  • Altium Designer Computer Controls
    silelis
    Level 11  
    Hmmmm,

Czyli tak naprawdę układ darlingtona. :D

Stosuję w tym układzie L293D do napędzania silnika ktokowego i nie pomyślałem o tym rozwiązaniu, a wydaje się rozsądne, proste i eleganckie. Dziękuję za podpowiedź.

Jak rozumiem na wyjściu takiego układu będzie taki prą jakiego potrzebuje mój moduł, a jeśli większy to nastąpi spalenie wyjscia darlingtona?
    jarek_lnx
    Level 43  
    silelis wrote:
    Projektuję układ sterowany PIC'em i chcę aby tranzystor był swego rodzaju przekaźnikiem włączającym zasilanie do równych modułów elektronicznych (np. VMusic3, Bluetooth, czy radio DAB+ MonkeyBoard) stanowiących peryferia układu (sterowane PIC'em).
    Zacznij od sprawdzenia jaki zakres napięcia zasilania dopuszczają te moduły, na darlingtonach są duże spadki napięcia, urządenia zasilane z 3,3V mogą nie działać poprawnie zasilone przez Darlingtona na którym spadek napiecia może być 1V

silelis wrote:
    Czy pokazane na 2-gim obrazku podłączenie tranzystora NPN zadziała i będę miał coś w rodzaju przycisku ON-OFF sterowanego wyjściem mikrokontrolera?
    Tylko jeśli napięcie zasilania mikrokontrolera jest równe napięciu które chcesz załączać, ale nawet wtedy zastosowanie zamiast tego układu wspólnego emitrera z PNP będzie lepszym rozwiązaniem.
    silelis
    Level 11  
    A tranzystor NPN w układzie wolny kolektor zadziała? Wtedy teoretycznie mam spadki 0,7V.
    Albo w ostateczności NPN w układzie wspólny emiter i kolektory dawać na masę modułów?

Dodano po 4 [minuty]:

A co z L293 tam również będę miał takie wysokie spadki napięć?
    jarek_lnx
    Level 43  
    silelis wrote:
    A tranzystor NPN w układzie wolny kolektor zadziała? Wtedy teoretycznie mam spadki 0,7V.
    Nie wolny, a wspólny kolektor, inaczej wtórnik emiterowy, oczywiście zadziała, spadek napięcia tak jak piszesz i jeszcze rezystora bazowego można się pozbyć bo w tym układzie prąd bazy reguluje się sam.

silelis wrote:
    Albo w ostateczności NPN w układzie wspólny emiter i kolektory dawać na masę modułów?
    Można tak zrobić ale trzeba uważać na sygnały wejściowe, na moduł z odciętą masą nie możesz podać 0V na wejście, bo będzie pasożytnicze zasilanie z tego wejścia. Analogiczny problem jest przy odcinaniu plusa, jeśli na wyłączony moduł podasz jakieś napięcie na wejście to część prądu popłynie do zasilania, przez co może "trochę" działać.

silelis wrote:
    A co z L293 tam również będę miał takie wysokie spadki napięć?
    Zajrzyj do katalogu, ale pamiętam że były duże.
    silelis
    Level 11  
    Wspólny, wspólny. Piszę z komórki i autokorekta wie lepiej.
    A co z układem sziklai darlingtona gdzie NPN jest sterowany z MCU, a wysterowuje PNP.

Czy istnieją takie zintegrowane układy? Np. tranzystory lub drabinki?
    Szukam I jakoś nie mogę natrafić.
    RitterX
    Level 39  
    Jak chcesz zintegrowany tranzystor z rezystorami w jednej obudowie SMD to np. PDTA124E, PDTC143X, BCR143, BCR108,.. producentów tego typu elementów jest wielu a elementy są całkiem dobrze dostępne. Wszysto po to by oszczędzać PCB. W ULN2003 może i jest darlington ale o bardzo dobrych parametrach. W nasyceniu dla Ic=100mA spadek napięcia wynosi 1V.
    silelis
    Level 11  
    Załączam link do fajnej strony o tranzystorach - dla początkujacych w sam raz: Link