Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung LE37R81B - Podświetlenie mrugnie tylko na ułamek sekundy

Darek.S 17 Mar 2017 23:05 2649 24
Tespol
    Darek.S
    Level 33  
    jak w temacie . Poza tym wszystko O.K. jest fonia i jak podświetlić go z zewnątrz także obraz. W zasilaczu był spuchnięty jeden kondensator ale po wymianie to samo. 24V na inwerter obecne. Trafka inwerterów omowo sprawne. Dostałem od kolegi bliźniaczy LE37R82B który nie załączał i migała tylko dioda St-by. Podobne problemy już gryzłem parę lat temu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2345849.html i do testów właśnie używałem tego TV od kolegi ( po wymianie Eepromu i wsadu parę lat mu pracował). Mając tego R82B na początku przełożyłem z niego inwerter do przedmiotowego R81B ( z R82B kolegi). Bez skutku podświetlenie tylko mignie. Następnie podstawiłem zasilacz ( także z R82B kolegi). To samo. . Zatem podstawiłem płytę MB z R81B do R82B (tego kolegi oryginalna z R82B nie pracowała bo miała wysypany wsad- zasilacz w R82 był już z R81B z wymienionym elkiem podobnie inwerter). I zdziwienie bo dalej podświetlenie tylko mrugło. Wymieniam zatem wsad w Eepromie na płycie R82B ( tego od kolegi) i dalej to samo ( i to na obydwu odbiornikach). Zdaję sobie sprawę, że tych przestawek zrobiłem parę i sam mogłem się w tym pogubić. Zatem pytanie czy przyczyną mogą być świetlówki ( w obydwu ) czy może inna przyczyna? Świetlówki sprawdzę na zewnętrznym inwerterze ( w obydwu ). Podobnie dokładnie posprawdzam obydwa zasilacze ( ale domniemuję sprawne - w tytułowym TV R81B jest fonia i obraz obecne 24V tylko brak podświetlenia). A teraz sygnalizuję ten trochę dziwny przypadek ( na dwóch bliźniaczych TV ten sam problem). Choć z drugiej strony skoro bliźniacze to i uszkodzenia także....
  • Tespol
  • Helpful post
    emeryt2
    Level 42  
    Witam
    Na jakim sterowniku jest ten inwerter? , chwilowo zdejmij mu zabezpieczenie (protect) okaże się co jest grane.
  • Tespol
    Darek.S
    Level 33  
    Inwerter Darfona 4H.V1448.481//C1 na OZ964SN. Właśnie usiłuję rozczaić jak mu wyłączyć protekcję.
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/226914/ETC2/OZ964S.html
    Wszystkie świetlówki z zewnętrznego inwertera świecą i biorą w zasadzie taki sam prąd.
    Darek.S
    Level 33  
    LCD-LED-PDP wrote:
    TRafka kolega sprawdzał ?? Tam były z nimi problemy.

Darek.S wrote:
    Trafka inwerterów omowo sprawne.

Sprawa o tyle dziwna, że ten TV od kolegi w zasadzie działał do momentu podkasowania Eepromu. Najpierw przełożyłem z niego inwerter potem zasilacz. Następnie do telewizora kolegi main z telewizora klienta ( ale inwerter i zasilacz tez już były od klienta. Czyli de facto telewizor kolegi to był już telewizor klienta z wyjątkiem matrycy Tcona i podświetlenia. Zaprogramowałem zatem Eeprom w Main z telewizora kolegi i wstawiłem do Tv klienta ( czyli de facto był to telewizor kolegi z wyjątkiem matrycy Tcona i podświetlenia) na końcu Main kolegi wstawiłem z powrotem do Tv kolegi ( czyli z Tv klienta był inwerter i zasilacz). I w kazdym przypadku podświetlenie tylko mignie.
    emeryt2
    Level 42  
    Powoli gubię się w tych manewrach podzespołami.
    Ustalmy co jest pewne ;
    -świetlówki zasilane z innego invertera OK ,
    -zasilacza podmieniany też sprawny;
    pozostaje MB i inverter.
    Jakieś pomiary sygnału z MB na inverter i nie tylko
  • Helpful post
    Andrzej4567
    Level 20  
    Witam.
    Statystycznie biorąc, to najczęściej w takim przypadku (podświetlenie mignie tylko na ułamek sek) to raczej wina inwertera. W tych inwerterach najczęściej lecą trafka, bezpieczniki, należy wymienić też elki, oraz pod lupą poprawić wszelkie podejrzane luty.
    Darek.S
    Level 33  
    Andrzej4567 wrote:
    Witam.
    Statystycznie biorąc, to najczęściej w takim przypadku (podświetlenie mignie tylko na ułamek sek) to raczej wina inwertera

Więc tak na inwerterze kolegi z dwoma czerwonymi diodami jest O.K.( na jednej podświetlenie zbyt słabe). Po dłuższej pracy ( wszystko dobrze nagrzane... po włączeniu zabezpieczenia działał normalnie. Na oryginalnym inwerterze klienta z dwoma diodami podświetlenie mruga. Po podgrzaniu inwertera pracuje bez diod ( czyli tak jak być powinno - z włączoną protekcja). Po przyjeździe podgrzałem sam OZ i uruchomił tylko na chwilę. Podgrzanie całej płyty ( nie przesadzałem ) i nie uruchamia wcale nawet z diodą... No cóz mam jeszcze inny inwerter i będę to rozczajał...
    lisek
    Service technician RTV
    O inverterach na tym scalaku i problemach pisałem na podforum Monitory.
    Opcja Szukaj (wpisz : OZ064 *może być też OZ964SN ) i poczytaj.
  • Helpful post
    GanCegall
    Level 38  
    Darek.S wrote:
    obecne 24V tylko brak podświetlenia

Sama obecność +24V nie wystarczy, to wiadomo, nic nie piszesz o sygnałach ON/OFF, podłącz zasilacz warsztatowy do inwertera, upewnisz się czy PSU nie robi problemów.
    Darek.S
    Level 33  
    Jutro mam chwilę to walk ciąg dalszy.
    Darek.S wrote:

Wszystkie świetlówki z zewnętrznego inwertera świecą i biorą w zasadzie taki sam prąd.

I to prawda tylko nie napisałem jaki... Tzn. prądu pobieranego przez świetlówkę nie mam jak zmierzyć natomiast mogę zmierzyć prąd ( i napięcie) zasilania inwertera, którego używam do zaświecenia pojedynczej świetlówki ( kupiłem kiedyś taki w tym właśnie celu - zasilanie 12V ale daje radę i przy 30-tu a do długich świetlówek potrzeba więcej niż 12-cie... - jestem w stanie zatem określić moc pobieraną przez świetlówkę. Pytanie tylko jaka sprawność ma mój inwerter ale mogę założyć, że pod 90%. Zatem poniższe wyliczenia o tyle należałoby przeskalować...
    Otóż przy 22V zasilania świetlówka pobiera 0,27A (6W) i świeci raczej słabo.. Pełny zapłon następuje przy 24V i 0,7A - 17Watów ( wtedy jest skokowy wzrost jasności). Wzrost napięcia do 30V powoduje pobór 1A ( 30W!) i wzrost jasności jest mało proporcjonalny w stosunku do mocy( ale to skala logarytmiczna a luxometru nie mam więc może prawidłowo :| )
    Zasadnicze pytanie ile świetlówek jest w tej matrycy ( jeszcze się do nich nie dobierałem...)?. Trafek jest osiem ale z każdego dwa wyprowadzenia do świetlówek z czego wynika, że jest ich 16! ( ale może się mylę i jest ich tylko 8 ( w co wątpię bo w takim Sharpie 32cale jest ich 10!
    Telewizor ma podane na tylnej ściance 170W co przy 16-tu świetlówkach daje poniżej 10-ciu watów na sztukę ( a pełny zapłon następuje przy 17-tu Watach...)
    Darek.S wrote:
    Podgrzanie całej płyty ( nie przesadzałem ) i nie uruchamia wcale nawet z diodą... No cóż mam jeszcze inny inwerter i będę to rozczajał

No cóż padły dwa bezpieczniki i dwa Mosfety U102 i U103. Po przyjrzeniu się wynika, że w jednej obudowie są dwa tranzystory... ( dlatego U a nie T)
    Jutro podłączę ten drugi sprawny ( przynajmniej bardziej sprawny :wink:) inwerter i zmierzę pobór mocy telewizora a potem 24V zapodam z laboratoryjnego ( zgodnie z sugestią ) co pozwoli na jeszcze dokładniejsze określenie mocy jakie pobiera podświetlenie i wyeliminowanie wpływu PSU...

Dodano po 16 [minuty]:

Andrzej4567 wrote:
    Witam.
    W tych inwerterach najczęściej lecą trafka, bezpieczniki, należy wymienić też elki, oraz pod lupą poprawić wszelkie podejrzane luty.

Trafka omowo sprawne i raczej je wykluczam. Co do elek to miałem chwilową awarie ESR meter ale już O.K Zatem posprawdzam/wymienię. A co do lupy to sprawdzę pod mikroskopem :D
    lisek
    Service technician RTV
    Pomocny temat o tym inv. DARFON 4H.V1448.481/C1
    - trafka HV : 6026B
    *zamiana na 6024B (wymiana parami / symetria)

Link
    Matryca :T370XW02 V.6 / T370XW02 V5

Quote:
    NIKOS P2804ND5G - U101-108
    324 pin.14 U904 na pin.5 idziew sygnał wł (ps_on inv. )
    78M12F - U901 - МС ставбилизатор 12 вольт,выдаёт 12 вольт.
    78L05 - U902 - +5V
    P2504EDG - Q901,Q902
    ...
    lisek
    Service technician RTV
    Tam napisano 16-cie lamp.
    Quote:

нвертор с восемью разъёмами по два провода на каждом, при рразборки панели внутри неё 16 ламп с одной стороны седенены все вместе
    и идут тонененьким проводом на массу инвертора.
    Darek.S
    Level 33  
    lisek wrote:
    Tam napisano 16-cie lamp.

Czyli tak jak przypuszczałem...
    Zatem jak ma się to do...
    Darek.S wrote:
    Pełny zapłon następuje przy 24V i 0,7A - 17Watów ( wtedy jest skokowy wzrost jasności).
    Telewizor ma podane na tylnej ściance 170W co przy 16-tu świetlówkach daje poniżej 10-ciu watów na sztukę ( a pełny zapłon następuje przy 17-tu Watach...)

Czyżby jednak ze świetlówkami było coś nie tak i wymagają większego napięcia ( i prądu ) zapłonu co skutkuje zadziałaniem protekcji i wyłączeniem podświetlenia...? W końcu Mosfety ( i bezpieczniki ) nie padły bez powodu ale w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd...
    GanCegall
    Level 38  
    Darek.S wrote:
    Telewizor ma podane na tylnej ściance 170W

Tak, tylko że przy napięciu 220V to ogólna moc pobierana przez zasilacz, a inwerter jest zasilany napięciem +24V , jeżeli masz tam PSU BN44-00157A (też nie podałeś jaki zasilacz) to maksymalny prąd na inwerter to 5,7A czyli 120W, więc inwerter powinien działać przy około 100W.
    Darek.S
    Level 33  
    GanCegall wrote:

Tak, tylko że przy napięciu 220V to ogólna moc pobierana przez zasilacz,

Oczywiście zdaje sobie z tego sprawę i błędu nie popełniłem
    Darek.S wrote:

poniżej 10-ciu watów na sztukę
    .
    Tym bardziej zastanawia tak duży pobór mocy przez świetlówki. Chyba, że ten pełny zapłon to już przekroczony punk pracy świetlówki i powinna ona pracować przy 6-ciu, 7-miu Watach ( i podanej przez Ciebie mocy 120W na podświetlenie tyle wynika). Jak napisałem świetlówka przy tej mocy świeci słabo ale widzę to przez otworki w matrycy i jest zapalona tylko jedna taj, że trudno to porównać . Watomierz i zasilacz laboratoryjny na 24V dadzą odpowiedź ile mocy faktycznie zużywa podświetlenie.
    Andrzej4567
    Level 20  
    Darek.S wrote:
    W końcu Mosfety ( i bezpieczniki ) nie padły bez powodu ale w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd...

Myślę, że mosfety to się raczej uszkadzają, z powodu złego sterowania, złego zasilania (zła filtracja, duże impulsy napięcia zasilania), z powodu też różnych przerw w obwodzie z tego względu brak stabilnej pracy układu, oraz zwarć różnego typu między innymi, zwarć trafek. W trudniejszych przypadkach Elki w inwerterze (zwłaszcza starych) nie mierzę tylko wymieniam na nowe (ESR). Pisałeś wcześniej że wszystkie lampy pobierają ten sam prąd, w takim razie powinny być dobre, przecież niemożliwe jest, żeby wszystkie jednakowo się uszkodziły i w równym stopniu. Sądzę że w tym przypadku sprawę by załatwiła wymiana inwertera na pewny, sprawny, oraz wymiana elek w zasilaczu.
    Darek.S
    Level 33  
    Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Póki co założyłem inwerter z telewizora kolegi ( który jest już mój). W całkowicie sprawny inwerter inwestował póki co nie będę. Telewizor wydaje z ograniczona mocą inwertera o czym klient zostanie poinformowany. A telewizorem od kolegi zajmę się w wolnej chwili po nabyciu dwóch podwójnych mosfetów. Co do poboru prądu to z dwoma diodami w charakterze wyłączenia protekcji cały telewizor pobierał 210W tuż po włączeniu. Po kilku minutach moc ta spadała do 190W. Ciekawostką jest to, że sekundowe wyłączenie i włączenie i znowu przez kilka minut moc jest wyraźnie wyższa ( a przecież nic się nie wystudza w tak krótkim czasie). Z działającą protekcją podświetlenie wyłącza się zatem z powodu przekroczenia pewnego poziomu mocy. Przy niepracującym podświetleniu telewizor pobiera raptem 30W ( jest fonia) zatem na samo podświetlenie zostaje180W :shocked!: . Zatem grubo za dużo...
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Firma podaje dla tego modelu max. pobór 170-180W

Quote:
    Raiting 24v ---:5.0 A
    Model NO:T370XW02 V.6
    AU Optronics XXXXG

Samsung LE37R81B - Podświetlenie mrugnie tylko na ułamek sekundy

Zawsze do wymiany owe 4x elektrolityczne kondensatory

Identyczny 4H.V1448.291/B1 tylko na 16-lamp (w T315XW01) przy zasilaniu 24V pobierał ok. 4,5A+/- 0.2 (zależnie od ustawionych parametrów obrazu)

Link
    Darek.S
    Level 33  
    lisek wrote:

Będę miał na uwadze na przyszłość. tym razem tego nie zrobiłem z uwagi na b. dobre pomiary ESR Meter ( ESR rzędu 0,1 Oma...). Jak wspomniałem telewizor wydałem z ograniczoną mocą na podświetleniu (po przetestowaniu cokolwiek). Mam telewizor od kolegi i po naprawie podświetlenia ( na pewno owe dwa podwójne Mosfety i bezpieczniki) będę się doktoryzował. A póki co w najbliższym czasie zamykam. Zawsze mogę założyć nowy temat lub otworzyć obecny
  • Helpful post
    GanCegall
    Level 38  
    lisek wrote:

Tu podpisuje się obiema rękami, mimo że na miernik ok - nie działają!
    Darek.S
    Level 33  
    na zakończenie...
    buli1 wrote:
    Samsung 37LER81B - na pewno masz taki model tv??jakoś pierwsze słyszę o takim...popraw to..
    Hmmm jaki zasilacz ? jaki inverter??

Tak była literówka bo to jest to LE37R81B ( a kolegi LE37R82B ). A zasilacz już tu został wymieniony i rzeczywiście to BN44-00157A. A inwerter podałem ale powtórzę
    4H.V1448.481//C1. Tak czy owak jeszcze raz wszystkim dziękuję.