Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz z tablet'a do oscyloskopu

17 Mar 2017 23:43 792 5
  • Poziom 2  
    Witam,
    Posiadam wyświetlacz z tablet'a "myTAB11", ponieważ nie odpowiadał na zasilanie a wcześniej w serwisie powiedziano że nie opłaca się go naprawiać (cena większa niż koszt jego). Leżał u mnie w pudełku przez 1,5 roku i ostatnio stwierdziłem że zrobię z niego oscyloskop. Tutaj właśnie mam pytanie po podaniu mu z zasilacza 3,74V oraz 50mA(patrząc po przewodach więcej niż 1A nie wytrzymają a też nie sądzę że aż taki prąd jest podawany ), nie zareagował na zasilanie więc zastanawia mnie jak mam go podłączyć aby zechciał się uruchomić.

Dodam że tak wiem mało osób podejmuje się zrobienia czegoś takiego i że pewnie będą głosy że się nie uda tego zrobić lecz nie mam nic do stracenia a jak się uda to będzie to pokaz że można zrobić ze starego zepsutego tablet'a oscyloskop. :P

Pozdrawiam.

Wyświetlacz z tablet'a do oscyloskopu
  • Admin grupy audio
    A jak chcesz zrobić z tableta oscyloskop, skoro tablet jest uszkodzony - jak sam napisałeś - nie odpowiada na zasilanie.

Sam wyświetlacz może i udałoby się wykorzystać ale... trzeba wiedzieć co to za wyświetlacz, znaleźć dokumentację od niego i wiedzieć jak nim sterować. To po pierwsze.
    A po drugie - trzeba być oblatanym w programowaniu, do wyświetlacza trzeba będzie napisać sterownik (bibliotekę), trzeba będzie również napisać oprogramowanie dla oscyloskopu.

Jeśli zadajesz takie pytania jakie tu widzimy, to na pewno nie jesteś w stanie tego zrobić ani sam, ani z pomocą ludzi na forum. Potrzeba sporo wiedzy z zakresu elektroniki, programowania, przetwarzania sygnałów oraz matematyki.
    To jest właśnie powód dla którego mało ludzi się takimi rzeczami zajmuje - zbyt czasochłonne i po prostu nieopłacalne.
    Natomiast oscyloskop na tableta to żadna nowość. Velleman już dawno robi oscyloskopy WiFi. Taki oscyloskop może pracować nawet z telefonem komórkowym i przy cenie ok. 600zł parametry ma znacznie lepsze niż jakakolwiek samoróbka.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Dodam że tak wiem mało osób podejmuje się zrobienia czegoś takiego i że pewnie będą głosy że się nie uda tego zrobić lecz nie mam nic do stracenia a jak się uda to będzie to pokaz że można zrobić ze starego zepsutego tablet'a oscyloskop. :P

Jak to nie masz nic do stracenia - stracisz mnóstwo czasu :)
    Jakbyś kupił normalny wyświetlacz w sklepie to miał byś dokumentację i zostało by podłączyć i oprogramować. Tu jest gorzej, podzespoły konsumenckich urządzeń, nie mają publicznie dostępnej dokumentacji - po to żebyś nie mógł go sobie wykorzystać do innego celu. Oczywiście jest szansa że na śmietniskach internetu znajdziesz jakieś wskazówki które pomogą ci to uruchomić. Ale będą to raczej strzępki informacji typu że wyświetlacz z urządzenia X jest podobny do wyświetlacza z urządzenia Y a tamten ma kontroler firmy Z i jakiś amator do innego wyświetlacza z takim kontrolerem podłączył analizator stanów logicznych i rozpracował niektóre instrukcje sterujące wyświetlaczem, a dalej musisz eksperymentować sam.
  • Poziom 2  
    Dobrze może się poprawię :)

Tablet a raczej jego płyta główna nie działa to jest raz.
    Do pomiarów użyję przetwornika ADC to jest dwa. :)
    Zależy mi na samym WYŚWIETLACZU a nie na płycie głównej czy nawet na dotykowych funkcjach.
    Mam mikrokontroler firmy Xilling z zaprogramowaniem jego nie będę miał problemów.
    Potrafię programować więc to nie jest problem.
    Zakładam że po podaniu zasilania nic się nie zadziało ponieważ nie było sygnału z szyny danych.
    Nie zależy mi na programie do tablet'a lecz customowej przeróbce obecnego.

Dziękuję jarek_lnx za próbę pomocy ;).
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Dobrze może się poprawię :)

Teraz już widać jakiś sens, w tym co piszesz.
    BlackSawolla napisał:
    Do pomiarów użyję przetwornika ADC to jest dwa. :)
    Oscyloskop to nie tylko ADC, trzeba jeszcze zbudować układy wejściowe o dużej rezystancji wejściowej, mogące mierzyć napięcia przekraczające zasilanie, z przełączaniem czułości i zabezpieczone przed uszkodzeniem. Niby proste, ale dla typowego programisty hardware "lubi" sprawiać problemy ;)

BlackSawolla napisał:
    Zależy mi na samym WYŚWIETLACZU a nie na płycie głównej czy nawet na dotykowych funkcjach.
    To znajdź od niego dokumentację.

BlackSawolla napisał:
    Mam mikrokontroler firmy Xilling z zaprogramowaniem jego nie będę miał problemów.
    Nie znam takiej firmy, czy to jakaś podróba Xilinx-a? Eee... chyba nie bo Xilinx mikrokontrolerów nie robi, głównie FPGA i SOC-e.

BlackSawolla napisał:
    Zakładam że po podaniu zasilania nic się nie zadziało ponieważ nie było sygnału z szyny danych.
    To jest oczywiste, pytanie tylko czy ten wyświetlacz nie wymaga kilku zasilań, oraz odpowiedniej sekwencji ich załączania, pracowałem z wyświetlaczami dla których niewłaściwa kolejność inicjalizacji i załączania zasilań groziła uszkodzeniem.
  • Admin grupy audio
    BlackSawolla napisał:

A na co Ty podajesz to zasilanie? Wiesz w ogóle które wyprowadzenia wyświetlacza to jest zasilanie?
    Tam będzie pewnie kilka zasilań - podświetlanie, zasilanie logiki, zasilanie drivera. Tablety są zbudowane w oparciu o procesory ARM, a więc posługują się poziomami napięć 3.3V i 1.8V. Zapewne takimi napięciami trzeba zasilać wyświetlacz. Podświetlanie często jest 5V.

Nadal nie wiadomo jaki masz wyświetlacz, ze zdjęcia w pierwszym poście nic nie wynika.

BlackSawolla napisał:
    Nie zależy mi na programie do tablet'a lecz customowej przeróbce obecnego.

A jaki masz obecnie?