Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mazur-L - Identyfikacja elementów

gdkj 18 Mar 2017 12:36 1893 11
  • #1 18 Mar 2017 12:36
    gdkj
    Poziom 26  

Witam.
    Odbiornik lampowy Mazur-L, na skali Stalinogród. W środku część odbiorcza na dwóch lampach ECH21.
    Radio nie odbiera, po odkurzeniu i odpajęczynieniu stwierdzam że wzmacniacz m.cz działa (wejście gramofonowe) a na jednym zakresie (fale średnie jeśli zakresy są poukładane od lewej do prawej) odbiera zakłócenia z laptopa na które można się nastroić, jako że w warsztacie w nocy nie siedzę przypuszczam ze ten zakres działa.
    Na dwóch pierwszych zakresach heterodyna badana oscyloskopem na siatce pierwszej ECH21 generuje, częstotliwość zmienia się pod wpływem strojenia. Niestety na falach długich cisza.
    Obejrzałem dokładnie obwody wejściowe i niestety ale jest cewka objedzona przez gryzonia.
    Dla identyfikacji wklejam fotkę

Mazur-L - Identyfikacja elementów Mazur-L - Identyfikacja elementów

Mazur-L - Identyfikacja elementów

Proszę o podanie informacji o tej cewce, czym ją odtworzyć i ile zwojów.

Pozdrawiam

0 11
  • #3 18 Mar 2017 18:43
    cirrostrato
    Poziom 35  

Cały przełącznik (używka) na Allegro 30-40zł.

0
  • #4 31 Mar 2017 17:32
    gdkj
    Poziom 26  

Witam.
    Dziękuję koledze za wskazanie danych, nawijanie cewki przyszło mi wykonać 2 razy, za pierwszym razem nawijałem tak jak w tabeli jednak jak przypuszczałem przy masowym nawijaniu nie trafiłem w zakres i był problem ze wzbudzaniem heterodyny, za drugim razem nawinąłem 180zw L12 i 60zw L11 wg tego schematu https://static.elektroda.pl/attach/or_mazur_lux_z_1952_r._7945.gif..

Mazur-L - Identyfikacja elementów Mazur-L - Identyfikacja elementów

Heterodynę zestroiłem przy ustawionej skali Warszawa1 i przesuwając cewkę na karkasie względem rdzenia. Do wymiany poszły kondensatory elektrolityczne, za główny poszły dwa 47uf/400V za 50V dałem 47uf. Spowodowało to spadek brzęczenia i nie wzbudzanie się przy zwiększaniu głośności potencjometrem.
    I byłoby dobrze gdyby nie jakość odbioru.
    Przy antenie z ok 3m drutu odbiór jest z szumami, zastanawiam się czy to urok taki tego odbiornika czy powinno być lepiej. Ruszałem rdzenie p.cz ale jest tylko słabiej wiec ustawione są na max i raczej nic tu nie osiągnę. Mam też pytanie o lewy przełącznik na potencjometrze głośności, ma trzy położenia przy czym przy pierwszym z lewej radio gra głośno ale nie da ściszyć się do zupełnego zera przy dwóch pozostałych gra znacznie ciszej ale zmienia barwę dźwięku (obcina wysokie tony).

Pozdrawiam.

0
  • #5 31 Mar 2017 18:51
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Sprawdź regulator głośności, być może przy obiegu traci się kontakt . W 2 i 3 pozycję przełącznik wykonuje rola regulatora barwy tonow( obcina wyższą częstotliwość ) . Popatrz efekt od zamiany miejscami lamp ECH21. Wymierzyj negatywne napięcie na kondensatorze 50( 47) uF.Do dolnego za schematem wyprowadzenia regulatora głośności jest zjednoczony rezystor 10 Om . Wymierzyj opór między średnim wyprowadzeniem potencjometra regulatora głośności i masą przy minimalnej głośności( musi być 10 Om ).

0
  • #6 31 Mar 2017 20:23
    gdkj
    Poziom 26  

Dzięki za reakcję, lampy zamieniałem miejscami i różnicy nie było, faktycznie zapomniałem zmierzyć potencjometr który potraktowałem płynem do potencjometrów po którym zaczął regulować a nie trzeszczeć. Ponawiam pytanie czy na pierwszym biegu radio ma grać głośnie i czy szumy są nie do ominięcia czy raczej powinno grać elegancko.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 01 Kwi 2017 03:17
    aksakal

Kolega, gdkj! Na żal żyjemy w stuleciu impulsowego zasilania domowego urządzenia ! Impulsowe zasilaczy, energo oszczędnościowe lampy czynią przyjęcie sygnałów AM skomplikowanym, a często i całkiem niemożliwym. Dla sprawdzenia charakteru szumów i przeszkód ustal radioodbiornik na długie fali, regulator głośności na maksimum i odłącz zewnętrzną antenę. Jeśli szumy znikną - ich źródło - eter . W tej sytuacji należy wykorzystać ferytowa antenę, która ma ukierunkowanie i reaguje tylko na magnetyczną składową sygnału nadajnika. Na żal , efektywność takiej anteny praktycznie taka sama jak i druty długością 1,5-2m. Na 2-3 biegu przełącznika barwy dźwięku głośność wskutek obrzezania wyższej częstotliwości, zmaleje, lecz zmniejszenie nie powinno być znaczne. Sprawdź pojemność i jakość( upływ ) kondensatorów, oznaczonych strzałkami. Mazur-L - Identyfikacja elementów

0
  • #8 01 Kwi 2017 10:53
    gdkj
    Poziom 26  

Zmniejszenie głośności jest znaczne, szumy są z eteru, wyłączyłem wszystkie komputery etc. W tym samym miejscu odbiornik radiowy Monika gra bardzo ładnie, zdaję sobie sprawę że to odbiornik z lepszymi parametrami i inny rodzaj anteny.
    Jednak jest taki parametr jak selektywność której nie jestem w stanie zmierzyć próbując ominąć pytaniem jak z reguły odbiera tego typu radio w obecnych czasach.
    Gdyby dalej stał nadajnik w Gąbinie pewnie nie byłoby problemu. Z drugiej strony w czasach Stalinogrodu tego nadajnika też nie było.
    Dziękuję za odpowiedzi, najwyraźniej muszę spojrzeć na obwody przełącznika barwy dźwięku bo pomiędzy pierwszą pozycją a drugą i trzecią dźwięk zmienia siłę na ucho ze trzy razy. Tak na oko do sprawdzenia jeden ze wskazanych kondensatorów - 250pF zwierany przełącznikiem na pierwszej pozycji. Kolejna rzecz jaką przegapiłem.
    Pozostałe też bo mogą przewodzić, właśnie mi się przypomniało jak mój śp. ojciec nazywał je - kartoflaki :)
    Dla posiadaczy UNIT70A -miernik prawidłowo mierzył mi heterodynę (częstotliwość, siatka heterodyny oscylatora przez kondensator kilkadziesiąt pF)
    Pozdrawiam.

0
  • #9 01 Kwi 2017 11:14
    aksakal

W radioodbiorniku MONIKA akurat jest wykorzystana magnetyczna antena, która nie reaguje na impulsowe przeszkody.

0
  • #10 07 Kwi 2017 16:43
    gdkj
    Poziom 26  

Dziękuję koledze aksakal za aktywność .
    Powalczyłem dziś ponownie, upływność kondensatora podłączonego do anody triody drugiej ECH21 powodowała polaryzację siatki pentody EBL21 ok 40V, wtedy radio grało ciszej ale dźwięk nie był czysty, grało głośniej w lewym skrajnym położeniu przełącznika barwy gdy w obwód szeregowo wchodził kondensator 250pf separujący wtedy to napięcie. Po wymianie radio zagrało głośniej we wszystkich położeniach przełącznika ale i też nie dało się ściszyć do końca. Problem nie leżał w potencjometrze, odpięcie kondensatora między siatką triody a ślizgaczem potencjometru nie wyciszało dźwięku. Przerwę miał dławik sprzężenia zwrotnego miedzy głośnikiem a potencjometrem, po przewinięciu ściszanie działa prawidłowo.
    Radio naprawiam w miejscu bardzo zakłóconym, podejrzewam że wyniesione w Bieszczady zagra dużo lepiej.
    Zastanawiam się nad sensem dorobienia anteny ferrytowej, antena musiała by być nie strojona (ew. dostrojona na PR1) i chyba ze 100zw.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 08 Kwi 2017 00:12
    kris8888
    Poziom 26  

Jak już to pokombinowałbym raczej z jakąś antena ramową, znajdziesz na ten temat sporo informacji w necie. A w Bieszczadach to dla odmiany może być już trochę za słaby sygnał PR1 z Solca. :D

Czasami z tego co zauważyłem na jakość odbioru mocno wpływa dobre uziemienie radia.

0
  • #12 09 Kwi 2017 22:35
    gdkj
    Poziom 26  

Dzięki za radę, w Bieszczadach może złapał bym coś innego bo w bloku to głównie wszystkie świetlówki i zasilacze. Radio niestety już wróciło do właściciela.
    Dziś bawiłem się dla odmiany SDR-em na tzw. donglu RTL-a, złapałem nawet jakiegoś DRM-a z Niemiec. Niestety jak tylko ściemniało mocniej ktoś w bloku coś włączył i... po ptokach, zamiast połowy stacji jakieś brzęczenia. Nawet PR1 zagwizdał, z anteną ramową na Mazurze byłoby pewnie tak samo. Co za czasy.
    Jeszcze raz dzięki za porady.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo