Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crashe i freezy, wywala do pulpitu, wymusza reset.

18 Mar 2017 22:40 714 11
  • Poziom 6  
    Witam

Od pewnego czasu mam problem z komputerem. W większości gier w które gram albo wywala mnie do pulpitu albo następuję freeze po którym mogę tylko zresetować PC. Problem obserwowałem na WIN 7, dysk sformatowany, zainstalowałem WIN 10. Pakiet najnowszych sterowników, BIOS, odkurzony komputer, DX12, kombinowanie z uprawnieniami, nic nie pomogło. I tak np w Wiedźmin 3 crash do pulpitu bez żadnego komunikatu(często gdy w grze pada deszcz ale nie tylko). Medieval 2, Atilla Total War na chwilę robi się czarny ekran ale crasha nie ma. Assassins Creed Syndicate i Black Flag po ok 15 min freeze totalny albo wywali do pulpitu z komunikatem, że "ACS.exe przestał działać i zostanie zamknięty".
    Bardzo proszę o pomoc.

Zestaw:
    GPU: Asus GeForce GTX 660, 2GB DDR5 (192 Bit), HDMI, DP, BOX (GTX660-DC2OCPH-2GD5)
    CPU: Intel Core i5 4570
    Zasilacz: be quiet! Pure Power L8 500W 80PLUS Bronze BN223
    Płyta główna MSI B85-G43 GAMING, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, DVI, GBLAN, ATX (B85-G43 GAMING)
    Pamięć HyperX 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL10 DIMM Blu (KHX1600C10D3B1/8G) i HyperX DDR3 8GB 1600MHz CL10 FURY Blue
  • Poziom 31  
    Jaki masz dysk twardy ?

Zrób skan dysku programem np. HDTune i wstaw odczyt SMART.
  • Poziom 43  
    Zainstaluj i uruchom HWiNFO64 (sensors only), następnie włącz grę, pograj z 10-20min. i zamieść screen z programu.
  • Poziom 6  
    Kasek21 napisał:
    Zainstaluj i uruchom HWiNFO64 (sensors only), następnie włącz grę, pograj z 10-20min. i zamieść screen z programu.
    Crashe i freezy, wywala do pulpitu, wymusza reset. Crashe i freezy, wywala do pulpitu, wymusza reset. Crashe i freezy, wywala do pulpitu, wymusza reset.

Nie udało mi się nawet 5 minut pograć.Nastąpił freeze.

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

enhanced napisał:
    Albo z miejsca odpal OCCT cpu oraz gpu testy - jak przejdą (mogą być na chwilę) to odpal pożniej łączony test czyli power supply.

Zrobiłem tak jak radziłeś, pierwsze 2 testy po 10min, power supply 15 min.Na każdym wykresie 'no error'.

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

atomic99 napisał:
    Jaki masz dysk twardy ?

Zrób skan dysku programem np. HDTune i wstaw odczyt SMART.
    Crashe i freezy, wywala do pulpitu, wymusza reset. Crashe i freezy, wywala do pulpitu, wymusza reset.

error scan pokazał wszystko na zielono test trwał 247 minut.
  • Poziom 43  
    Temperatury sa OK, dysk także.

Do wykonania:
    Pobierz stąd: http://www.memtest.org/#downiso
    Rozpakuj, nagraj obraz na płytę i uruchom z niej komputer. Możesz także pobrać wersję na pendrive. (dwa przejścia programu).

oraz pomiar napięć zasilacza (miernikiem) w czasie gry lub najlepiej sprawdzić na innym PSU.
  • Poziom 41  
    Cytat:
    Zrobiłem tak jak radziłeś, pierwsze 2 testy po 10min, power supply 15 min.Na każdym wykresie 'no error'.

masz do tego screeny może jeszcze ? Bo lekko dziwne że te testy nie spowodały zwiechy.

Dowaliłeś mu użycie ramu na 90% ? Vsync/limit klatek zniesiony co by nie trollował przy tescie gpu na 60fps ?
  • Poziom 6  
    enhanced napisał:
    Cytat:

masz do tego screeny może jeszcze ? Bo lekko dziwne że te testy nie spowodały zwiechy.

Dowaliłeś mu użycie ramu na 90% ? Vsync/limit klatek zniesiony co by nie trollował przy tescie gpu na 60fps ?

W załącznikach są screeny wszystkich testów z dziś, ostatni zrobiony na 1800mb ramu, zniesiony limit klatek.Podczas tego testu ta grafika się nie ruszała, nie wiem czy to ma znaczenie.
  • Poziom 6  
    Kasek21 napisał:
    Temperatury sa OK, dysk także.

Do wykonania:
    Pobierz stąd: http://www.memtest.org/#downiso
    Rozpakuj, nagraj obraz na płytę i uruchom z niej komputer. Możesz także pobrać wersję na pendrive. (dwa przejścia programu).

oraz pomiar napięć zasilacza (miernikiem) w czasie gry lub najlepiej sprawdzić na innym PSU.

Mem test zrobiłem, trwał ok 4h, 2 pełne przejścia, żadnego błędu nie wykazał. Nie mam możliwości podłączenia innego PSU:/ A i też nie za bardzo wiem o jaki miernik chodzi i w którym miejscu miałbym go podłączyć, przyłożyć.;/
  • Poziom 41  
    Pomęczyłbym grafike - http://www.guru3d.com/files-details/download-unigine-heaven-benchmark.html , odpalić i niech sobie pochodzi z pół godzinki. nie musi byc na full screenie czy na pełnych detalach - nawet lepiej jak w oknie i wyciąga ponad 60 klatek.
  • Poziom 31  
    nadakadak napisał:
    A i też nie za bardzo wiem o jaki miernik chodzi i w którym miejscu miałbym go podłączyć, przyłożyć.;/

Chodzi o taki miernik - a dokładnie MULTIMETR

Końcówki pomiarowe przykładasz do żółtego i czarnego kabelka we wtyczce molex i obserwujesz jakie są skoki napięcia.
  • Poziom 6  
    atomic99 napisał:
    nadakadak napisał:
    A i też nie za bardzo wiem o jaki miernik chodzi i w którym miejscu miałbym go podłączyć, przyłożyć.;/

Chodzi o taki miernik - a dokładnie MULTIMETR

Końcówki pomiarowe przykładasz do żółtego i czarnego kabelka we wtyczce molex i obserwujesz jakie są skoki napięcia.

Dziękuję :)

Dodano po 10 [minuty]:

enhanced napisał:
    Pomęczyłbym grafike - http://www.guru3d.com/files-details/download-unigine-heaven-benchmark.html , odpalić i niech sobie pochodzi z pół godzinki. nie musi byc na full screenie czy na pełnych detalach - nawet lepiej jak w oknie i wyciąga ponad 60 klatek.

Wygląda na to, że problem rozwiązał się, przyczyna była w oprogramowaniu a nie w sprzęcie. Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86) zaplątał mi się gdzieś w ferworze instalowania sterowników. Po usunięciu, zaznałem 2h nieprzerwanej rozgrywki bez żadnego crasha, freeza.

Wszystkim Panom serdecznie dziękuję za pomoc! :D