Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie Atmega328 za pomocą USBASP V2.0

ethril 18 Mar 2017 23:25 1101 4
  • #1 18 Mar 2017 23:25
    ethril
    Poziom 1  

Witam, borykam się z takim problemem że nie mogę zaprogramować Atmegi328. Wyskakuje mi taki błąd:

Spoiler:
    avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude: error: program enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

Sterowniki myślę, że są wgrane prawidłowo bo w menadżerze urządzeń wykrywa mi ten programator.
    Robiłem według tego schematu z poradnika elektroprzewodnika:
    To jest moje połączenie:

Jeszcze powiem, że jak z programatora podłącze VCC do plusa na płytce stykowej to led z programatora gaśnie.

0 4
  • #2 18 Mar 2017 23:58
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 19 Mar 2017 03:46
    emarcus
    Poziom 34  

ethril napisał:

Jeszcze powiem, że jak z programatora podłącze VCC do plusa na płytce stykowej to led z programatora gaśnie.

Jezeli obrazek (ten z fritzing) przedstawia aktualne podłączenie, to ewidentnie widoczny jest brak zasilania do processora i dlatego processor jest 'głuchy'.
    Ponadto, jezeli dobrze zrozumiałem twoją ostatnią informację (cytowaną wyżęj), to wygląda że możesz miec na płytce zwarcie.

e marcus

0
  • #4 19 Mar 2017 08:16
    yokoon
    Poziom 28  

emarcus napisał:
    ethril napisał:

Jezeli obrazek (ten z fritzing) przedstawia aktualne podłączenie, to ewidentnie widoczny jest brak zasilania do processora i dlatego processor jest 'głuchy'.
    Ponadto, jezeli dobrze zrozumiałem twoją ostatnią informację (cytowaną wyżęj), to wygląda że możesz miec na płytce zwarcie.

e marcus

Przecież te krótkie łączówki czerwone i niebieskie to właśnie zasilanie.

0
  • #5 19 Mar 2017 17:59
    emarcus
    Poziom 34  

yokoon napisał:

Przecież te krótkie łączówki czerwone i niebieskie to właśnie zasilanie.

Tak, widziałem to; lecz jest to tylko podłączenie pinu VCC do płytki gdzie spodziewasz się +5V.
    Owszem, jest też tam podłączony GND od programatora, jak mogę domniemac.
    Jednak odnośnie tych +5V (Vcc) nie widac na diagramie.
    Autor coś na ten temat mówi w swoim ostatnim zdaniu, lecz w efekcie nie jest wiadomo czy ostatecznie processor dostaje zasilanie czy jest go brak. To właśnie na co zwróciłem uwagę, z myślą że autor zaadresuje tą wątpliwośc.

Analizuj pytania autora wątku i na nie odpowiadaj, zamiast "brac pod lupę" cudze odpowiedzi i doszukiwac się błędów, co jest nagminne na tej grupie.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.
    Skasowano dla zgodności z regulaminem.

e marcus

0