Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odlutować pamięć Flash

saygon 19 Mar 2017 00:35 426 6
  • Semicon
  • #2 19 Mar 2017 01:19
    strikexp
    Poziom 27  

Do odlutowywania tak małych elementów używa się tzw stacji HOT AIR. Ale nie wiem czy to jest dobry pomysł, temperatura może skasować dane (półprzewodnik zachowuje swoje właściwości tylko w określonym zakresie temperatury).
    Jeśli nie jest to nic szczególnie ważnego to możesz spróbować. Napisz na forum jak poszło. Jednak jeśli to są ważne dane to proponuję wycięcie kości z płytki PCB i podpięcie pod mikroskopem pod układ dumpujący dane do pliku. Tak aby dalej można było je kopiować bez ryzyka straty.

0
  • Semicon
  • #3 19 Mar 2017 12:39
    saygon
    Poziom 9  

Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź. Dane nie są może jakieś ważne/wrażliwe, powiedziałbym raczej - sentymentalne.
    Wspomniałeś o wycięciu kości z PCB. Jak miałbym to zrobić? Może zabrzmi to bardzo laicko ale czy wystarczy imadło i piłka?
    Co więcej, nie wiem która kość to pamięć Flash, tak więc muszę dokonać dump wszystkich kości.

0
  • #4 19 Mar 2017 12:53
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Raczej flash to ten duży układ najbliżej złącza baterii, o jakim wycinaniu kolega wyżej mówi?? Normalnie hotem powinno zejść, tylko trzeba się kleju pozbyć.

0
  • #5 19 Mar 2017 14:28
    strikexp
    Poziom 27  

saygon napisał:
    Jak miałbym to zrobić? Może zabrzmi to bardzo laicko ale czy wystarczy imadło i piłka?

Chodzi o to aby mechanicznie usunąć połączenia kości z resztą płytki PCB. Potem musisz pod lupą lub mikroskopem podłączyć druciki pod piny kości FLASH. I w ten sposób połączyć się z kością FLASH za pomocą innego urządzenia (Arduino itp).
    Jeśli chcesz iść po najmniejszej lini oporu i po prostu wylutować układ. To upewnij się że dane nie ulegną uszkodzeniu w wysokiej temperaturze. Inaczej skończy się to potokiem niecenzuralnych słów, po stracie wielu godzin na odzyskanie uszkodzonych danych.

saygon napisał:

Co więcej, nie wiem która kość to pamięć Flash, tak więc muszę dokonać dump wszystkich kości.

Sprawdź po oznaczeniach, pewnie jest tylko jedna sztuka pamięci Flash. Z niczego innego nie zgrasz danych. Kości RAM tracą dane po zaniku napięcia zasilającego.
    Mam nadzieję że zdajesz sobie sprawę że to niełatwe zadanie. Pewnie trzeba będzie skorzystać np z Arduino i dokumentacji danej kości Flash.
    Jednym słowem, wymaga to sporej wiedzy.

0
  • #6 19 Mar 2017 16:29
    saygon
    Poziom 9  

sylweksylwina napisał:
    Raczej flash to ten duży układ najbliżej złącza baterii, o jakim wycinaniu kolega wyżej mówi?? Normalnie hotem powinno zejść, tylko trzeba się kleju pozbyć.

@sylweksylwina Dziękuję za cenną podpowiedź, Obawiam się uszkodzenia tego układu w wysokiej temperaturze tak jak wspomniał @strikexp. Dlatego zastanawiam się nad wycięciem tej kości.

strikexp napisał:
    Mam nadzieję że zdajesz sobie sprawę że to niełatwe zadanie. Pewnie trzeba będzie skorzystać np z Arduino i dokumentacji danej kości Flash.
    Jednym słowem, wymaga to sporej wiedzy.

Tak zdaje sobie z tego sprawę, mam pojęcie o IT (pracuję w tym) co więcej czytanie dokumentacji nie jest mi obce, schody zaczynają się robić gdy chodzi o hardware a dokładnie takie przypadki jak ten, tu jestem na poziomie bardzo podstawowym. Co do oznaczeń (telefon zostawiłem w biurze) wydaje mi się że są dość nieczytelne, ale potwierdzę to jutro.
    Człowiek uczy się całe życie ;)

0
  • #7 19 Mar 2017 17:01
    strikexp
    Poziom 27  

1. Znajdź schemat tego telefonu.
    2. Sprawdź jak sie nazywa układ scalony odpowiadający za pamięć FLASH.
    3. Znajdź obrazek tego układu i psóbuj go namierzyć w telefonie.

Wersja na skróty: Użyj lupy i dobrego oświetlenia.

Po wpisaniu nazwy w google powinieneś znaleźć kartę katalogową czy mówiąc prościej dokumentację. Tam może pisać do jakiej temperatury układ zachowuje dane.
    Obawiam się że jest to poniżej 250C, tak jest w każdym elemencie elektronicznym opartym o krzem. A niestety temperatura lutownicy/HOT-AIR jest znacznie wyższa.
    Dlatego między innymi elementy elektroniczne ulegają spaleniu zamiast roztapiać cynę na płytce PCB. Chociaż różne wypadki widziałem :D

0