Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozproszone uziemienie ochronne (do PE)

precess 19 Mar 2017 11:59 1731 7
  • #1 19 Mar 2017 11:59
    precess
    Poziom 9  

Szanowni,

Proszę o opinię nt. rozproszenia punktów uziemienia dla PE w instalacji, którą planuję. Mam wykonane dwa punkty odległe o ok. 40m. W jednym do uzyskania wymaganej rezystancji trzeba było wbić szpilkę na 7m (stary dom), w drugim dwie na 6m (nowy dom). W tej chwili przewód PE nie łączy obu punktów. Ochrona przeciwporażeniowa jest w starym i nowym domu odizolowana.

Instalacja będzie przerabiana. W budynku gospodarczym będzie wykonany trzeci punkt uziemienia ok. 20m od nowego domu i ok. 55m od starego domu. Też za pomocą szpilek.

Grunt to drobna pospółka, woda gruntowa jest bardzo głęboko. Trudno uzyskać dobrą impedancję uziemienia.

Sieć TN-S, przyłącze napowietrzne będzie na nowym domu. Osobny uziom dla instalacji odgromowej z bednarki jest wykonany na poziomie ław fundamentowych nowego domu.

Zamierzam połączyć wszystkie trzy punkty uziemienia ochronnego. Budynek gospodarczy - dom nowy za pomocą 10mm2 Cu oraz dom stary - dom nowy za pomocą 25mm2 Al (istniejący). Celem jest zmniejszenie impedancji uziemienia i zwiększenie jego niezawodności.

Pytania:
    1. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?
    2. Czy w ten sposób uzyskam zamierzone cele?
    3. Czy kontrole impedancji należy przeprowadzać dla każdego z trzech punktów osobno?

Z góry dzięki za opinie i komentarze.

• #2 19 Mar 2017 12:09
    kkas12
    Poziom 40  

precess napisał:
    Zamierzam połączyć wszystkie trzy punkty uziemienia ochronnego. Budynek gospodarczy - dom nowy za pomocą 10mm2 Cu oraz dom stary - dom nowy za pomocą 25mm2 Al (istniejący). Celem jest zmniejszenie impedancji uziemienia i zwiększenie jego niezawodności.
    Po co?
    Ty masz uziomy połączyć w szyną PE Twojej/Twoich instalacji a o resztę się nie martw bo i tak zostaną one pomiędzy sobą połączone przez przewód PEN czy PE.
    precess napisał:
    Osobny uziom dla instalacji odgromowej z bednarki jest wykonany na poziomie ław fundamentowych nowego domu.
    Nie ma czegoś takiego jak osobny uziom dla instalacji odgromowej a osobny do uziemienia szyny ochronnej. To ma być jeden wspólny uziom w obrębie obiektu. Przy czym wszystkie połączenia mają zostać wykonane pod poziomem gruntu.
    precess napisał:
    W jednym do uzyskania wymaganej rezystancji trzeba było wbić szpilkę na 7m (stary dom), w drugim dwie na 6m (nowy dom).
    A jaka jest owa wymagana rezystancja?
    A pomiar rezystancji uziemienia wykonujesz dla każdego obiektu oddzielnie.
    Ile zacisków kontrolnych tyle pomiarów.

• #3 19 Mar 2017 18:46
    precess
    Poziom 9  

Toć napisałem po co.

A na pytanie odpowiedziałeś mi pośrednio, tzn. właśnie chodziło o wykorzystanie lub pozostawienie niepodłączonego przewodu PE pomiędzy budynkami. Czyli łączyć.

Co do łączenia uziomów, zawsze mogę odkopać te 1,2m i połączyć do szpilki. Czy jeśli zostawię osobno tak, jak jest, to będzie mimo wszystko poprawnie?

• #4 19 Mar 2017 19:06
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Przecież kolega kkas12 wyraźnie napisał :

Cytat:
    Przy czym wszystkie połączenia mają zostać wykonane pod poziomem gruntu.

Łączenie uziomów poprzez/za pomocą przewodó PE nie jest wskazane.

• Pomocny post
    #5 19 Mar 2017 19:13
    kkas12
    Poziom 40  

Kolego piszesz tak, że trudno zrozumieć o co Ci chodzi?
    Jak można pisać, że PE łączy uziomy, skoro to PE w obiekcie należy uziemić.
    Po co układałeś kable pięciożyłowe?
    Żeby jedna żyła pozostała niepodłączona?
    Bezsens.
    Po co wykonywałeś uziemienia?
    Żeby z niczym ich nie łączyć?
    Kolejny bezsens.
    Pisałem, że nie mogą istnieć dwa uziemienia.
    Więc nie będzie poprawnie jeśli nie zostaną uziomy połączone.
    Zapoznaj się z PN HD 60 364 5-54. Dotyczy właśnie uziemień.

• #6 19 Mar 2017 22:55
    CYRUS2
    Poziom 34  

precess napisał:
    Sieć TN-S, przyłącze napowietrzne będzie na nowym domu. Osobny uziom dla instalacji odgromowej z bednarki jest wykonany na poziomie ław fundamentowych nowego domu.
    1. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?
    Tak nie wolno robić.

• #7 21 Mar 2017 09:29
    precess
    Poziom 9  

Dzięki koledzy za odpowiedzi, może trochę protekcjonalne w tonie, ale pozwoliły mi uporządkować wiedzę.

Przy okazji, znalazłem dobre wprowadzenie do instalacji uziemiających tutaj (strona 32).

• #8 21 Mar 2017 13:17
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

A spojrzałeś na datę? Nam to wszystko jest znane nawet dłużej niż od tamtego czasu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME