Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Vaillant 200/3-5 jaki inny sterownik można podłączyć

19 Mar 2017 14:04 3825 18
 • Poziom 7  
  Koledzy posiadam kocioł dwufunkcyjny Vaillant VUW PL 200/3-5 atmotec i do niego mam podłączony sterownik colormate 360 .Proszę doradźcie jaki inny niefirmowy mogę do niego podłączyć sterownik , na co zwrócić uwagę przy wyborze żeby działał z tym kotłem -najlepiej z możliwością sterowania przez internet .Obecnie podłączony jest przewodem dwużyłowym 2x0,75mm2.
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 34  
  Napisz coś jeszcze więcej o układzie: kocioł w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu i jak dużym? Czego oczekujesz od sterownika i dla czego chcesz zastąpić istniejący? Wtedy postaramy się pomóc :D
 • Poziom 7  
  Kocioł jest w domu jednorodzinnym , sterownik coś szwankuje bo załącza kocioł kiedy chce .Chcę zmienić bo zależy mi żeby można sterować temperaturą przez internet a oryginał jest cenowo dla mnie za drogi.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 34  
  Regulator sterowany przez internet też nie należy do tanich.
  Masz oryginalny Vaillantowski eRelax - tutaj link do strony Link
  Z tego co widziałem to można jeszcze zastosować któryś ze sterowników internetowych do ogrzewań podłogowych, ale tutaj z nich jest wyjście ~230V i trzeba by było zastosować przekaźnik:
  Danfoss/DeviSMART
  lub
  Raychem SENZ WIFI
 • Poziom 7  
  Dzięki za odpowiedz , właśnie te oryginalne są drogie i szukam coś w zastępstwie .Znalazłem cos takiego http://allegro.pl/show_item.php?item=6454269000 , z działu handlowego tego dystrybutora dostałem taką informację;

  "Dziękujemy za złożone zapytanie.
  Regulator który będzie współpracował z powyższym piecem to wersja WTS Beznapięciowa,
  Przy zamówieniu trzeba dopisać wersja BEZNAPIĘCIOWA."

  Ciekawe czy ma racje ??

  A czy żeby piec się włączył to wystarczy zewrzeć te dwa przewody które przychodzą do sterownika (
  a może spinając je na krótko jest ryzyko uszkodzenia pieca).
 • Poziom 34  
  Tego producenta nie znam. Ale bał bym się producenta no-name, jak to będzie działać za jakiś czas i jak z pomocą techniczną lub ewentualnymi "włamaniami" do sieci WiFi. Każdy markowy producent ma to w jakimś stopniu zabezpieczone.

  Przy podłączaniu regulatora/termostatu innego producenta (nie Vaillanta) musisz uważać na odpowiednie złącza. Niefirmowy podłącza się na płycie głównej kotła tam gdzie znajduje się fabryczna zworka (zaciski 3-4). Zwarcie tych zacisków powoduje zezwolenie na pracę kotła na CO, a rozwarcie = blokadę pracy na CO. Jest to bezpotencjałowy zestyk, nie możesz tutaj podać napięcia ~230V.
  Oryginalne regulatory Vaillanta - takie jak CalorMatic są podłączone 2-żyłowym przewodem, ale pod wejście E-Bus na płycie kotła. Tych przewodów nie powinno się zwierać bo to nic nie da, a może narobić kłopotów.

  Tutaj znalazłem sterownik Devi w promocji - jednak trzeba pamiętać że tam wyjście jest potencjałowe ~230V! Czekam na odpowiedź z działu technicznego jak to podłączyć.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Masz jeszcze dość znaną w Polsce firmę Salus i regulator internetowy (ma też styk bezpotencjałowy) - tutaj link
 • Poziom 7  
  Zobaczymy co odpowiedzą bo sterownik fajny i niedrogi.
  Zastanawiam się jak to jest z tymi przewodami i stykiem bezpotencjałowym( nie jestem elektronikiem).Piszesz że zwarcie styków 3-4 powoduje na kotle jego załączenie a jednocześnie że nie bardzo można zwierać tych przewodów na sterowniku .Z tego co wyczytałem to wyjście bezpotencjałowe to zwykły styk do niczego nie podłączony w urządzeniu (czyt. sterowniku ) -czyli według mnie on zwiera i rozwiera te przewody podłaczone w sterowniku.
  ALE to tylko moje domysły i zapewne coś namieszałem.
 • Poziom 34  
  Tu masz obrazek z instrukcji, co gdzie i jak podłączać do kotła:
  Kocioł Vaillant 200/3-5 jaki inny sterownik można podłączyć
  Według opisu:
  "mostek między zaciskami 3 i 4 nie jest usuwany, jeżeli jest podłączany układ regulacji temperatury pod wpływem czynników atmosferycznych albo układ regulacji temperatury w pomieszczeniu (regulacja ciągła - zaciski 7, 8, 9)" - niektóre z regulatorów Vaillanta podłączało się 3-żyłowym przewodem pod zaciski 7-8-9, a nowsze 2-żyłowym przewodem pod zaciski +/- E-Bus, obie są to szyny komunikacji z urządzeniami i nie można zwierać tych przewodów.
  W twoim przypadku jak odepniesz regulator Vaillant "colormate 360" to będziesz mógł podłączyć każdy termostat/regulator, który działa na zasadzie włącz/wyłącz, ale pod zaciski 3-4, tam gdzie jest zworka!
  Tylko, tak jak pisałem musi być to bezpotencjałowy styk, czyli załącz/wyłącz = zwarty/rozwarty. Bezpotencjałowy to taki który nie podaje żadnego napięcia.
 • Poziom 7  
  W taki razie pod ten sterownik ,który zaproponowałeś można by było wpiąć mały przekażnik na 230 v i powinno być dobrze .A dostałeś już odpowiedz od dystrybutora.
 • Poziom 34  
  Dostałem odpowiedź, że doradca techniczny do 24 marca jest na urlopie, czyli pewnie po weekendzie da jakąś odpowiedź :cry:
 • Poziom 7  
  To czekamy , dziękuję za zainteresowanie tym tematem.
 • Poziom 34  
  Sam jestem ciekaw :idea:

  Dodano po 5 [godziny] 7 [minuty]:

  Znalazłem jeszcze coś takiego: NETATMO Smart thermostat
  i muszę przyznać, że jest zadziwiająco podobny do Vaillantowego eRELAX :idea:
  Zasada działania jest podobna, ale nie taka sama. Widać że Vaillant ma robiony ten produkt pod siebie, ponieważ komunikuje się po szynie danych E-BUS, więc steruje ogrzewaniem (i to w dodatku jeszcze uwzględniając regulację pogodową), ale też i zasobnikiem z CWU (u ciebie akurat niepotrzebne bo masz kocioł 2-funkcyjny, który przepływowo grzeje wodę). Ten termostat NETATMO podłącza się w miejsce zworki (u ciebie styki 3-4) i zasilanie jego podpina się tam gdzie zasilanie kotła ~230V L-N-PE. Po konfiguracji z domowym WiFi mamy takie same możliwości jak w eRELAX.

  O tyle ten NETATMO jest interesujący, ponieważ będą wprowadzać rozbudowę systemu o elektroniczne głowice termostatyczne do grzejników i będzie można je podpiąć pod tą samą aplikację - przynajmniej tak chyba wynika z ich strony: Link

  Ostatnio w Vaillancie też usłyszałem informację, że oni będą niedługo wprowadzać taki system sterowania grzejnikami - więc widać że pewnie też będą brali z NETATMO.

  W necie widziałem te termostaty NETATMO chodzą po 660-730 zł
 • Poziom 34  
  fkluma napisał:
  W taki razie pod ten sterownik ,który zaproponowałeś można by było wpiąć mały przekażnik na 230 v i powinno być dobrze .A dostałeś już odpowiedz od dystrybutora.
  Właśnie dostałem odp.:
  "Smart podaje napięcie więc przekaźnik jest konieczny. W Smarcie decydujemy w ustawieniach serwisowych, czy ma brać pod uwagę temp powietrza, czy podłogi, czy to i to."
  Czyli musimy dać przekaźnik ~230V i w ustawieniach serwisowych wybrać rodzaj regulacji według temp. powietrza.

  Jednak coraz bardziej podoba mi się ten NETATMO. W opisie jest też napisane, że pobiera sobie dane meteo z najbliższej lokalizacji. Tylko aplikacja w języku innym niż polski :|
 • Poziom 34  
  NEST'a też widziałem, ale ta cena :idea: i brak polskiego.

  Jest jeszcze termostat Honeywell - cały zestaw z przekaźnikiem do kotła i bramką internetową: Link, a tutaj info producenta: Link. W sklepie Apple jest info że aplikacja jest w języku polskim, a na Androida nie mogłem znaleźć info, ale można pobrać i sprawdzić.
 • Poziom 9  
  ls_77 napisał:
  będziesz mógł podłączyć każdy termostat/regulator, który działa na zasadzie włącz/wyłącz, ale pod zaciski 3-4, tam gdzie jest zworka!
  Tylko, tak jak pisałem musi być to bezpotencjałowy styk, czyli załącz/wyłącz = zwarty/rozwarty. Bezpotencjałowy to taki który nie podaje żadnego napięcia.


  Czyli regulator pokojowy euroster 2020 lub 2000 można śmiało podłączać , pod zaciski 3 i 4 ? Z tego co się orientuje ona zasilane są 2 szt baterii 1,5V i chyba jedynie "otwierają" lub "zamykają" obwód bez wprowdzania napięcia ?
  Pytam bo trochę dziwne zachowuje się mój piec z regulatorem VRT-390 i chciałem sprawdzić jak będzie działać z najprostszym sterownikiem włącz/wyłącz.
 • Poziom 34  
  Tak jest. Zaciski 3-4. Zwarcie daje sygnał do załączenia, a rozwarcie blokuje grzanie.
 • Poziom 37  
  cynamonik napisał:
  z regulatorem VRT-390

  Pamiętaj, że VRT-390 podłączasz do 7-8-9, czyli do sekcji 24V, a złącza 3-4 to sekcja 230V, więc wszelkie podłączenia, czy odłączenia dokonuj przy kotle odłączonym od sieci 230V.
  Jak chcesz robić testy na złączach 3-4 to na upartego nie jest do tego potrzebny żaden regulator ale wystarczy zwykły łącznik, taki sam jak do włączania np. światła w pokoju byle był odpowiednio zaizolowany, aby przypadkiem nie dotknąć złączy pod napięciem 230V.
 • Poziom 9  
  Dziękuje - zwykły regulator włącz / wyłącz sprawdził się w 100 %
  Piec włącza sie wtedy i TYLKO wtedy, kiedy sobie zaprogramuję, bez żadnych podjerzanych "jałowych" cykli...
  Nawet działa wybieg chłodzenia po cyklu grzania ! Tylko jest nieco krótki, bo ok 20-30 sekund.

  Popełnilem nowy temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17166373#17166373