Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Vaillant 200/3-5 jaki inny sterownik można podłączyć

fkluma 19 Mar 2017 14:04 6153 18
    fkluma
    Level 8  
    Koledzy posiadam kocioł dwufunkcyjny Vaillant VUW PL 200/3-5 atmotec i do niego mam podłączony sterownik colormate 360 .Proszę doradźcie jaki inny niefirmowy mogę do niego podłączyć sterownik , na co zwrócić uwagę przy wyborze żeby działał z tym kotłem -najlepiej z możliwością sterowania przez internet .Obecnie podłączony jest przewodem dwużyłowym 2x0,75mm2.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ls_77
    Level 35  
    Napisz coś jeszcze więcej o układzie: kocioł w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu i jak dużym? Czego oczekujesz od sterownika i dla czego chcesz zastąpić istniejący? Wtedy postaramy się pomóc :D
    fkluma
    Level 8  
    Kocioł jest w domu jednorodzinnym , sterownik coś szwankuje bo załącza kocioł kiedy chce .Chcę zmienić bo zależy mi żeby można sterować temperaturą przez internet a oryginał jest cenowo dla mnie za drogi.
    ls_77
    Level 35  
    Regulator sterowany przez internet też nie należy do tanich.
    Masz oryginalny Vaillantowski eRelax - tutaj link do strony Link
    Z tego co widziałem to można jeszcze zastosować któryś ze sterowników internetowych do ogrzewań podłogowych, ale tutaj z nich jest wyjście ~230V i trzeba by było zastosować przekaźnik:
    Danfoss/DeviSMART
    lub
    Raychem SENZ WIFI
    fkluma
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedz , właśnie te oryginalne są drogie i szukam coś w zastępstwie .Znalazłem cos takiego http://allegro.pl/show_item.php?item=6454269000 , z działu handlowego tego dystrybutora dostałem taką informację;

"Dziękujemy za złożone zapytanie.
    Regulator który będzie współpracował z powyższym piecem to wersja WTS Beznapięciowa,
    Przy zamówieniu trzeba dopisać wersja BEZNAPIĘCIOWA."

Ciekawe czy ma racje ??

A czy żeby piec się włączył to wystarczy zewrzeć te dwa przewody które przychodzą do sterownika (
    a może spinając je na krótko jest ryzyko uszkodzenia pieca).
    ls_77
    Level 35  
    Tego producenta nie znam. Ale bał bym się producenta no-name, jak to będzie działać za jakiś czas i jak z pomocą techniczną lub ewentualnymi "włamaniami" do sieci WiFi. Każdy markowy producent ma to w jakimś stopniu zabezpieczone.

Przy podłączaniu regulatora/termostatu innego producenta (nie Vaillanta) musisz uważać na odpowiednie złącza. Niefirmowy podłącza się na płycie głównej kotła tam gdzie znajduje się fabryczna zworka (zaciski 3-4). Zwarcie tych zacisków powoduje zezwolenie na pracę kotła na CO, a rozwarcie = blokadę pracy na CO. Jest to bezpotencjałowy zestyk, nie możesz tutaj podać napięcia ~230V.
    Oryginalne regulatory Vaillanta - takie jak CalorMatic są podłączone 2-żyłowym przewodem, ale pod wejście E-Bus na płycie kotła. Tych przewodów nie powinno się zwierać bo to nic nie da, a może narobić kłopotów.

Tutaj znalazłem sterownik Devi w promocji - jednak trzeba pamiętać że tam wyjście jest potencjałowe ~230V! Czekam na odpowiedź z działu technicznego jak to podłączyć.

Dodano po 16 [minuty]:

Masz jeszcze dość znaną w Polsce firmę Salus i regulator internetowy (ma też styk bezpotencjałowy) - tutaj link
    fkluma
    Level 8  
    Zobaczymy co odpowiedzą bo sterownik fajny i niedrogi.
    Zastanawiam się jak to jest z tymi przewodami i stykiem bezpotencjałowym( nie jestem elektronikiem).Piszesz że zwarcie styków 3-4 powoduje na kotle jego załączenie a jednocześnie że nie bardzo można zwierać tych przewodów na sterowniku .Z tego co wyczytałem to wyjście bezpotencjałowe to zwykły styk do niczego nie podłączony w urządzeniu (czyt. sterowniku ) -czyli według mnie on zwiera i rozwiera te przewody podłaczone w sterowniku.
    ALE to tylko moje domysły i zapewne coś namieszałem.
    ls_77
    Level 35  
    Tu masz obrazek z instrukcji, co gdzie i jak podłączać do kotła:
    Kocioł Vaillant 200/3-5 jaki inny sterownik można podłączyć
    Według opisu:
    "mostek między zaciskami 3 i 4 nie jest usuwany, jeżeli jest podłączany układ regulacji temperatury pod wpływem czynników atmosferycznych albo układ regulacji temperatury w pomieszczeniu (regulacja ciągła - zaciski 7, 8, 9)" - niektóre z regulatorów Vaillanta podłączało się 3-żyłowym przewodem pod zaciski 7-8-9, a nowsze 2-żyłowym przewodem pod zaciski +/- E-Bus, obie są to szyny komunikacji z urządzeniami i nie można zwierać tych przewodów.
    W twoim przypadku jak odepniesz regulator Vaillant "colormate 360" to będziesz mógł podłączyć każdy termostat/regulator, który działa na zasadzie włącz/wyłącz, ale pod zaciski 3-4, tam gdzie jest zworka!
    Tylko, tak jak pisałem musi być to bezpotencjałowy styk, czyli załącz/wyłącz = zwarty/rozwarty. Bezpotencjałowy to taki który nie podaje żadnego napięcia.
    fkluma
    Level 8  
    W taki razie pod ten sterownik ,który zaproponowałeś można by było wpiąć mały przekażnik na 230 v i powinno być dobrze .A dostałeś już odpowiedz od dystrybutora.
    ls_77
    Level 35  
    Dostałem odpowiedź, że doradca techniczny do 24 marca jest na urlopie, czyli pewnie po weekendzie da jakąś odpowiedź :cry:
    fkluma
    Level 8  
    To czekamy , dziękuję za zainteresowanie tym tematem.
    ls_77
    Level 35  
    Sam jestem ciekaw :idea:

Dodano po 5 [godziny] 7 [minuty]:

Znalazłem jeszcze coś takiego: NETATMO Smart thermostat
    i muszę przyznać, że jest zadziwiająco podobny do Vaillantowego eRELAX :idea:
    Zasada działania jest podobna, ale nie taka sama. Widać że Vaillant ma robiony ten produkt pod siebie, ponieważ komunikuje się po szynie danych E-BUS, więc steruje ogrzewaniem (i to w dodatku jeszcze uwzględniając regulację pogodową), ale też i zasobnikiem z CWU (u ciebie akurat niepotrzebne bo masz kocioł 2-funkcyjny, który przepływowo grzeje wodę). Ten termostat NETATMO podłącza się w miejsce zworki (u ciebie styki 3-4) i zasilanie jego podpina się tam gdzie zasilanie kotła ~230V L-N-PE. Po konfiguracji z domowym WiFi mamy takie same możliwości jak w eRELAX.

O tyle ten NETATMO jest interesujący, ponieważ będą wprowadzać rozbudowę systemu o elektroniczne głowice termostatyczne do grzejników i będzie można je podpiąć pod tą samą aplikację - przynajmniej tak chyba wynika z ich strony: Link

Ostatnio w Vaillancie też usłyszałem informację, że oni będą niedługo wprowadzać taki system sterowania grzejnikami - więc widać że pewnie też będą brali z NETATMO.

W necie widziałem te termostaty NETATMO chodzą po 660-730 zł
    ls_77
    Level 35  
    fkluma wrote:
    W taki razie pod ten sterownik ,który zaproponowałeś można by było wpiąć mały przekażnik na 230 v i powinno być dobrze .A dostałeś już odpowiedz od dystrybutora.
    Właśnie dostałem odp.:
    "Smart podaje napięcie więc przekaźnik jest konieczny. W Smarcie decydujemy w ustawieniach serwisowych, czy ma brać pod uwagę temp powietrza, czy podłogi, czy to i to."
    Czyli musimy dać przekaźnik ~230V i w ustawieniach serwisowych wybrać rodzaj regulacji według temp. powietrza.

Jednak coraz bardziej podoba mi się ten NETATMO. W opisie jest też napisane, że pobiera sobie dane meteo z najbliższej lokalizacji. Tylko aplikacja w języku innym niż polski :|
    ls_77
    Level 35  
    NEST'a też widziałem, ale ta cena :idea: i brak polskiego.

Jest jeszcze termostat Honeywell - cały zestaw z przekaźnikiem do kotła i bramką internetową: Link, a tutaj info producenta: Link. W sklepie Apple jest info że aplikacja jest w języku polskim, a na Androida nie mogłem znaleźć info, ale można pobrać i sprawdzić.
    cynamonik
    Level 9  
    ls_77 wrote:
    będziesz mógł podłączyć każdy termostat/regulator, który działa na zasadzie włącz/wyłącz, ale pod zaciski 3-4, tam gdzie jest zworka!
    Tylko, tak jak pisałem musi być to bezpotencjałowy styk, czyli załącz/wyłącz = zwarty/rozwarty. Bezpotencjałowy to taki który nie podaje żadnego napięcia.

Czyli regulator pokojowy euroster 2020 lub 2000 można śmiało podłączać , pod zaciski 3 i 4 ? Z tego co się orientuje ona zasilane są 2 szt baterii 1,5V i chyba jedynie "otwierają" lub "zamykają" obwód bez wprowdzania napięcia ?
    Pytam bo trochę dziwne zachowuje się mój piec z regulatorem VRT-390 i chciałem sprawdzić jak będzie działać z najprostszym sterownikiem włącz/wyłącz.
    ls_77
    Level 35  
    Tak jest. Zaciski 3-4. Zwarcie daje sygnał do załączenia, a rozwarcie blokuje grzanie.
    BUCKS
    Level 39  
    cynamonik wrote:
    z regulatorem VRT-390

Pamiętaj, że VRT-390 podłączasz do 7-8-9, czyli do sekcji 24V, a złącza 3-4 to sekcja 230V, więc wszelkie podłączenia, czy odłączenia dokonuj przy kotle odłączonym od sieci 230V.
    Jak chcesz robić testy na złączach 3-4 to na upartego nie jest do tego potrzebny żaden regulator ale wystarczy zwykły łącznik, taki sam jak do włączania np. światła w pokoju byle był odpowiednio zaizolowany, aby przypadkiem nie dotknąć złączy pod napięciem 230V.
    cynamonik
    Level 9  
    Dziękuje - zwykły regulator włącz / wyłącz sprawdził się w 100 %
    Piec włącza sie wtedy i TYLKO wtedy, kiedy sobie zaprogramuję, bez żadnych podjerzanych "jałowych" cykli...
    Nawet działa wybieg chłodzenia po cyklu grzania ! Tylko jest nieco krótki, bo ok 20-30 sekund.

Popełnilem nowy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17166373#17166373