Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa z multiplikatorem WOM - budowa agregatu olejowego na WOM

19 Mar 2017 16:15 4998 1
 • Poziom 13  
  Witam

  Chciałbym sobie kupić pompę hydrauliki siłowej wraz z multiplikatorem - potrzebuje używać jej w 2 różnych ciągnikach do 2 różnych celów. Pierwszy ciągnik to claas z 2013r (olej utto 10w30) wraz z wiertnicą ziemną hydrauliczną (zdjęcie poniżej) - ,drugi to ursus c360 (olej hipol 80w90) z TURem 3b. Chce pompy używać zamiennie do tych 2 celów, a wiec różne oleje w układzie . Wiertnica jeśli jest używana - średnio raz na rok to tylko z dodatkowa pompa hydrauliczną , a TUR miałby być używany z dodatkowa pompa tylko przy okazji dłuższych prac takich jak np. załadunek 300m3 trocin - średnio także raz na rok.

  W zeszłym roku pożyczyłem od znajomego agregat hydrauliczny na WOM do pracy z wiertnicą - foto poniżej - komponenty bondioli pavesi, zbiornik ok 50l wraz z chłodnicą, pompa 53l przy 540obr WOM.

  Szło nieźle, ale po tych doświadczeniach celuje w pompe ok 70-75l przy 540 WOM czyli ok 35cm3 pompa.

  W tym roku chciałbym zbudować sobie taki własny agregat olejowy na WOM.

  Z powodu tego że w obiegach są różne oleje (a nie chce c360 zalewa olejem utto) to myśle czy nie sprawdziłoby się rozwiązanie z samym multiplikatorem wraz z pompa "zawieszonym" wprost na wałku WOM bez żadnych dodatkowych zbiorników i chłodnic ? zasilanie pompy podłączyłbym z miejsc na korki spusowe oleju ze skrzyni zarówno w claasie jak i ursusie, a tłoczenie z pompy podpiał wprost do rozdzielaczy świdra lub TURa . Powrót oleju z tych rozdzielaczy wolnym spływem do skrzyni biegów. ciśnienie przelewu ustawione na rozdzielaczach na ok 180bar. Do URSUSa wchodzi ok 30l oleju do skrzyni, a do Claasa ok 40l.
  Koszt budowy takiego rozwiązania byłby o wiele niższy i co nawet ważniejsze uniknałbym problemów z różnymi olejami - co najwyżej wylewałbym grawitacyjnie olej z węzy łączących pompe z reszta układu przy przepięciach między TURem a świdrem.

  Przy kompletnym układzie ze zbiornikiem i chłodnicą już takie opróżnianie obiegu nie będzie możliwe.

  Czy też własna chłodnica jak i zbiornik na olej przy takiej pompie na WOM są konieczne ?

  z góry dziękuje za rady !

  pozdrawiam
  Piotrek
  pompa z multiplikatorem WOM - budowa agregatu olejowego na WOM pompa z multiplikatorem WOM - budowa agregatu olejowego na WOM pompa z multiplikatorem WOM - budowa agregatu olejowego na WOM
 • Poziom 25  
  Osobiście wolał bym do 60-ki zrobić zbiornik 20-to litrowy max i zalać takim samym olejem jak ma class w hydraulice, samą pompę zrobić odpinaną na szybkozłączach.
  W 60-ce multiplikator dyndający na wałku niby może być ale jak ja to widz ę to mnie oczy bolą wygląda to jak rozwiązanie po najmniejszej linii oporu.
  W 60-ce do tura chłodnica raczej potrzebna nie będzie chyba że będziesz korzystał z minimalnej ilości oleju do pracy, wiertnica ciężko powiedzieć.