Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarzący się naświetlacz Led zasilany z przetwornicy 12v na 230v

simon74 19 Mar 2017 16:27 2826 11
  • #1 19 Mar 2017 16:27
    simon74
    Poziom 9  

Witam zbudowałem małą elektrownie wiatrową do oświetlania budynku gospodarczego . Wykorzystałem do tego naświetlacze chińskie z czujnikiem ruchu i bez czujnika 50 watowe . Halogeny po wyłączeniu włącznikiem żarzą się . Naświetlacz na zewnątrz posiada czujnik ruchu i zmierzchu ( cały czas się żarzy ) .W przeciągu 2 miesięcy spaliły mi się 2 czujniki ,które wymieniłem na nowe . Posiadam przetwornicę Volt polska 1000 z amplitudą modyfikowaną . Przetwornica jest sterowana poprzez Brizo 1.1 ( sterownik elektrowni wiatrowej włącza przetwornice jak akumulatory są naładowane i wyłącza jak są rozładowane ). Zamieniałem położenie kabla wychodzącego z przetwornicy . Zastanawiam się czy przyczyną jest ta przetwornica bo jak zapodam kontrolkę w wyjście przetwornicy to świeci się na dwóch wyjściach , jak by była sama faza . Halogeny w środku mógł bym pewnie załatwić podwójnym wyłącznikiem do jednego naświetlacza, ale najbardziej zależy mi na oświetleniu na zewnątrz z czujnikiem . Czy ma ktoś jakieś pomysły jak by to naprostować . Może coś po brizo 1.1 ? Z góry dziękuję za ewentualne podpowiedzi.

0 11
  • Mitronik
  • #2 19 Mar 2017 17:23
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Obudowa przetwornicy oczywiście nieuziemiona ? A w ogóle, po co ona tam ?? Stąd takie efekty. Dlaczego Kolega nie zastosował oświetlaczy LED z czujnikami PIR zasilanymi bezpośrednio z akumulatorów ? Są dostępne w wykonaniu na 12 VDC albo 24 VDC.

0
  • #3 20 Mar 2017 16:30
    simon74
    Poziom 9  

Przetwornica jest po to aby podłączać też inne urządzenia , na razie jest modyfikowana ,ale w miarę czasu będzie sinusoidalna o większej mocy . Budynek jest duży z częścią garażowo-gospodarczą , a góra wakacyjno-mieszkalna . Do najbliższych zabudowań jest ponad 2 km , koszt podciągnięcia sieci to 40 zł za metr więc po to jest przetwornica. Wiadomo oświetlenie jest najważniejsze . Sterownia jest nie uziemiona , ale w weekend zabiję pręta miedziwanego w ziemię . O tym nie pomyślałem , sam wiatrak jest uziemiony drutem odgromowym. Mam nadzieję że pomoże .

0
  • Mitronik
  • #4 20 Mar 2017 16:53
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jeszcze raz napiszę - zasilić oświetlenie z akumulatorów. Co do przetwornicy oczywiście - do innych urządzeń.

0
  • #5 25 Mar 2017 19:48
    simon74
    Poziom 9  

Uziemienie nic nie dało . Dowiedziałem się że przetwornice dostępne na rynku posiadają nie L i N na wyjściu a L1 i L2, stąd "faza" na dwóch pinach gniazda. Spróbuję jeszcze dostawić ups z zimnym startem z czystą sinusoidą , mam nadzieję że objawy miną .

0
  • #6 25 Mar 2017 21:04
    3301
    Poziom 20  

To że wskaźnik neonowy świeci na obydwu przewodach to tylko wskazuje że w stosunku do ziemi pojawia się jakieś napięcie, podejrzewam że w granicach 50-100V, i tak będzie bo przecież ten umowny N nie jest doziemiony jak ma to miejsce w sieci energetycznej.
    UPS jeżeli podłączysz do sieci to będziesz miał wyraźny podział na L i N ale jak wyciągniesz wtyczkę z gniazdka i będzie działał na baterii będzie to samo.

0
  • #7 26 Mar 2017 08:35
    simon74
    Poziom 9  

Na tym cały pic polega,że nie mam podłączenia do sieci , mam 2km do najbliższej lini. Naświetlacze 50w na prąd stały kosztują 200 zł oczywiście chińskie z alledrogo . Więc i nie ma pewności ile poświecą . Na zewnątrz dioda się żarzy, a czujnik ruchy ,zmierzchu już nie reaguje . Z ups-em spróbuję , może akurat .Zauważyłem , że powoli diody cob się wypalają , to znaczy widać w żarzącym się naświetlaczu świecące się kropki , których jest coraz mniej. Prawdopodobnie jak się żarzą to tak jak by się cały czas świeciły . Pozdrawiam

0
  • #8 26 Mar 2017 14:50
    3301
    Poziom 20  

Pomierz napięcie wychodzące z inwertera czy nie odbiegają zanadto od znamionowych i sprawdź te naświetlacze przy podłączeniu do pełnej sinosoidy, bo jeżeli w ich zasilaczach są jakieś transformatorki to dla nich taka sinusoida modyfikowana może być zabójcza.

0
  • #9 26 Mar 2017 20:38
    simon74
    Poziom 9  

W każdym naświetlaczu jest driver , 50w zasila transformator z którego wychodzi około 32v . Dziś uruchomiłem kolejne dwa naświetlacze i się nie żarzą jest tylko jedna różnica , mają barwę ciepła 3000k . Te które się żarzą mają 6000k i są innego producenta. Wszystkie 4 są zasilane z jednego wyjścia przetwornicy . Żarzący się naświetlacz Led zasilany z przetwornicy 12v na 230v Żarzący się naświetlacz Led zasilany z przetwornicy 12v na 230v . Żarzący się naświetlacz Led zasilany z przetwornicy 12v na 230v

0
  • #10 26 Mar 2017 22:47
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jaki to problem zmienić zasilacze w lampach na 12 woltowe ? Taka przetwornica 12VDC /220VAC generuje też wyższe harmoniczne po megaherc, więc pojemności międzyżyłowe w kablach zaczynają odgrywać role.. , Kolega wybaczy, powtórzę - nonsens techniczny. Z moich doświadczeń wynika niezbicie że o wiele trwalsze są lampy LEDowe zasilane 12 VDC, niż napięciem sieciowym. Poza tym proponuje osłonić jakoś tą rozdzielnie, bo wbrew pozorom, 12VDC z akumulatorów o takiej pojemności jest niebezpieczne ! Nie chodzi tu o porażenie, a o zwarcie jakimkolwiek narzędziem i oparzenia skóry i tkanek.

0
  • #11 16 Kwi 2017 07:18
    simon74
    Poziom 9  

Kupiłem ups-a Ever CDS z pełną sinusoidą i po podłączeniu jak ręką odjął . Wymieniłem na zewnątrz czujnik ruchu i na chwilę obecną po prawie tygodniu wszystko działa . Odradzam zakup przetwornic z modyfikowaną amplitudą , a w szczególności VOLT Polska . Posiadam IPS -1000 do której tak naprawdę nie mam zastosowania . Wszystko co podłączam to albo buczy , albo piszczy ( ładowarka wkrętarki li-ion piszczy, prostownik elektroniczny piszczy , ledy się żarzą , żarówki ledowe smd po podłączeniu wydają dziwne piski , czujniki ruchu zmierzchu się palą ). Porażka . Nawet wyjście na usb nie działa . Po przetwornicy volt polska jest tylko 200v ,a po ups 230 więc jest różnica .

0
  • #12 29 Maj 2017 18:56
    margas4542
    Poziom 16  

Akurat mam inverter firmy VOLT POLSKA 12V na 230V 500W z którego zasilam internetowy modem kablowy, router, serwer Synology, komputer i monitor. Po "drodze" jest jeszcze licznik energii na szynę TH. Jak na razie od dwu lat nie zauważyłem by coś z nim się niedobrego działo. Możliwe że twój był uszkodzony na zasadzie nieprawidłowego filtrowania częstotliwości generatora przetwornicy zniekształcając sinusoidę oraz traktując przewody instalacji jak anteny dla tej częstotliwości która wyłączniki też traktowała jak kondensatory pozwalając na mały ale wystarczający do naładowania kondensatorów w lampach z czujnikiem objawiając się ich żarzeniem . Jest faktem że zwłaszcza odbiorniki indukcyjne nie tolerują aproksymowanej sinusoidy ale zasilacze transformatorowe, lampy energooszczędne lub ledowe [zasilacze to przetwornice] radzą sobie z nią bezproblemowo.

0