Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt 194 - Fiat Croma - czy coś jest nie tak z podłączeniem radia?

19 Mar 2017 19:22 1857 6
 • Poziom 10  
  Cześć!

  Chciałbym sprawdzić/zweryfikować co jest nie tak z podłączeniem radia w moim samochodzie, jest nim Fiat Croma, radio jest fabryczne, tj. Blaupunkt 194 CD.

  Radio działa, ale trochę dziwnie, tj. nie reaguje w żaden sposób na to czy samochód jest uruchomiony czy nie, trzeba je włączyć i wyłączyć przyciskiem, co mnie dość mocno irytuje, w żadnym samochodzie, nawet jak radio nie było fabryczne nie było takiej historii.

  Dzisiaj zabrałem się za diagnozę tego stanu rzeczy, żeby sprawdzić czy nie ma np. jakiegoś luźnego PIN-u, wyjąłem radio i zorientowałem się, że coś jest nie tak z podłączeniem instalacji do radia. Radio podłączone jest oczywiście kostką ISO, podwójną, z której opisu na radiu wynika coś zupełnie innego niż jest w rzeczywistości.


  PIN - jak powinno być według rysunku na radiu; jak jest u mnie podłączone
  A1 - CAN B; brak przewodu
  A2 - booster; brak przewodu
  A3 - CAN A; brak przewodu
  A4 - U3; zasilanie niezależnie od stacyjki jest cały czas 12V - grubszy przewód jasno brązowy(lub brudnożółty ciężko stwierdzić kolor)
  A5 - ANT; przewód biały - brak zasilania
  A6 - NC; przewód żółto-czerwony miernik pokazuje 0,45V
  A7 - NC; przewód biało-czarny - zasilanie po stacyjce - 12V po włączeniu stacyjki, a brak napięcia po wyłączeniu
  A8 - GND; uziemnienie czarny przewód

  Podejrzewam pozamieniane przewody, ponieważ NC to dla mnie "NOT CONNECTED", a tymczasem wchodzą tam przewody, w dodatku jeden to zasilanie po stacyjce. Czy ktoś może podpowiedzieć mi w jaki sposób powinienem przełożyć przewody, żeby radio działało jak powinno (tj żeby pamiętało zaprogramowane stajce, ale żeby wyłączyło się po wyjęciu kluczyka) i żebym przypadkiem nie spalił instalacji?

  Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi w tym temacie.

  Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

  Ok, już wiem - radio jest fabryczne, ale instalacja nie jest przystosowana do obsługi tego radia, tylko do obsługi zewnętrznego odbiornika radiowego. Dołożone radio fabryczne działa, ale bez komunikacji z CAN jest niewidome na to co dzieje się z autem.
 • Poziom 10  
  Ogólnie postanowiłem, że może udałoby się (z Waszą pomocą) dołożyć szynę CAN do mojego radyjka, w końcu to nie może być aż tak skomplikowane.

  Znalazłem schemat, który wklejam poniżej, z którego wynika, że od P020 (radio) a M001 (body computer) trzeba podłączyć piny 1,3 (kostka ISO) do pinów 24, 25 (body computer). Pozostaje tylko jeden problem: za Chiny nie wiem co to jest E1050 na schemacie, proszę pomóżcie.

  Blaupunkt 194 - Fiat Croma - czy coś jest nie tak z podłączeniem radia?
 • Pomocny post
  Poziom 2  
  Witam. U mnie w cromie na radyjku blaupunkt oryginalnym jest tak :
  Przychodzą tylko 4 kable. Może przepięcie w twojej kostce coś pomoże.
  A więc
  A1 - CAN B wepnij ten przewód biały -brak zasilania. Myślę że to canbus
  A3 - CAN A wepnij ten przewód żółto-czerwony na którym miernik pokazuje 0,45V
  Co do tych przewodów to teraz nie pamietam jak u mnie jest z tymi napięciami ale kabelki zawsze można przepiąć między sobą.
  Reszta to tak jak u ciebie:
  A4 - zasilanie niezależnie od stacyjki jest cały czas 12V - grubszy przewód jasno brązowy(lub brudnożółty ciężko stwierdzić kolor)
  A8 - GND; uziemnienie czarny przewód
  Reszta pinów A 2,5,6,7 wolna.
  Takie podpięcie radyjka powinno zatrybić po linii can . Oczywiście nie wiem na 100% ale chyba potrzebna jest też tzw. wtyczka MINI ISO od komputera do sterowania
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  koll3820 napisał:
  Może przepięcie w twojej kostce coś pomoże

  Dziękuję kolego, ale nie pomoże. Po pierwsze primo to były wersje bez linii CAN do radia i taką wersją dysponuję (sprawdzone info). Po drugie to radio fabryczne, żeby zadziałać bez CAN, musi mieć "wyciętą" obsługę CAN (cokolwiek to znaczy). Radio z linią CAN już kupiłem, teraz tylko pozostaje pociągnąć skądś linię CAN i zrobić osiowanie proxy w Fiat Ecu Scan i problem załatwiony. Zdam relację o ile się uda.
 • Poziom 2  
  Cześć , posiadam radio z opisem Blaupunkt 194 - Fiat Croma - czy coś jest nie tak z podłączeniem radia? . Potrzebuje wiedzieć dokładnie gdzie podpiąć ten moduł wifi by kamera działała . Proszę o pomoc , wcześniej nigdy tego nie robiłem i nie chcę uszkodzić czegoś . W linku radia jest schemat wyjść proszę o dokładną podpowiedź . Dziękuję
 • Poziom 32  
  Przy fiacie gaszenie jest po CANbus
 • Poziom 2  
  Tak oczywiście . Obecnie mam inne radio przy Cromie i wszystko jest ok tylko kamerę cofania nie wiem gdzie podpiąć by działała . Wybrałem moduł wifi by przewodów nie przeplatać . Chodzi o samo radio która to wyjście i pewnie jakiś kabelek do załączania monitora przy radiu .