Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawanie żeliwa albo staliwa.

19 Mar 2017 19:40 4293 7
 • Poziom 33  
  Muszę pospawać imadła, jest to odlew żeliwny bądź staliwny. Nie jest to stalowa odkówka. Pękły jak się dolna szczęka łączy z prowadnicą.
  Jakie macie sposoby?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 14  
  Kiedyś pęknięte imadło spawał mi znajomy. Żeliwo nagrzał nie wiem do jakiej temp, potem elektrodą żeliwną. Jak mi przywiózł to jeszcze było długo gorące, ale służy mi.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 25  
  Są elektrody otulone do spawania żeliwo-żeliwo. Cena około 15-29 zł sztuka. Spawałem takimi konika do tokarki pracuje do dzisiaj. Słyszałem o metodzie spawania (na gorąco), ale nie wiem czy nie stosowano jej do spawania elektrodą miedzianą w osłonie grafitowej.
 • Poziom 33  
  No własnie kupiłem elektrody do żeliwa, zobaczę jak mi to pójdzie.
 • Poziom 39  
  Specem nie jestem ale kilka rzeczy pospawałem skutecznie a niektóre służą długi czas. Staliwo to spawa się całkiem nieźle i nie sądzę aby komuś obecnie chciało się wykonować z tego materiału imadło (ciężka obróbka mechaniczna). A żeliwo jest o tyle trudne, że niszczą je miejscowe naprężenie spowodowane lokalnym nagrzanien. A więc w teorii nagrzać np do 500 st C i spawać. Ale problem aby jakoś tak nagrzany element chwytać itp. A więc przeważnie opracowuję jakiś przyrząd ściskający element mocno (imadło, ściągaczścisk) i mocno zaciskam element. I dalsze pytania o rodzaj spawarki, ale przeważnie spawasz czym masz.. Elektroda właśnie z przeznaczeniem do żeliwa , czyli zawierająca dodatki molibdenu i niklu. Wcześnie oczywiście mocne fazowanie. I teraz spawanie krótkimi spoinami głównie w celu w miarę równomiernego nagrzania.. Jeśli jest możliwość to stosujesz nakładki ze stali. Dość dużo zabawy a następnie równomierne i powolne chłodzenie. W ubiegłym roku m. in tak naprawiłem imadło u szwagra, które był uszkodził jako nowe. Jak do tej pory jest w użytku. Jeśli jest możliwość warto użyć elementy wzmacniające stalowe typu śruby, klamry.
 • Poziom 9  
  mczapski napisał:
  Specem nie jestem ale kilka rzeczy pospawałem skutecznie a niektóre służą długi czas. Staliwo to spawa się całkiem nieźle i nie sądzę aby komuś obecnie chciało się wykonować z tego materiału imadło (ciężka obróbka mechaniczna). A żeliwo jest o tyle trudne, że niszczą je miejscowe naprężenie spowodowane lokalnym nagrzanien. A więc w teorii nagrzać np do 500 st C i spawać. Ale problem aby jakoś tak nagrzany element chwytać itp. A więc przeważnie opracowuję jakiś przyrząd ściskający element mocno (imadło, ściągaczścisk) i mocno zaciskam element. I dalsze pytania o rodzaj spawarki, ale przeważnie spawasz czym masz.. Elektroda właśnie z przeznaczeniem do żeliwa , czyli zawierająca dodatki molbdenu i niklu. Wcześnie oczywiście mocne fazowanie. I teraz spawanie krótkimi spoinami głównie w celu w miarę równomiernego nagrzania.. Jeśli jest możliwość to stosujesz nakładki ze stali. Dość dużo zabawy a następnie równomierne i powolne chłodzenie. W ubiegłym roku m. in tak naprawiłem imadło u szwagra, które był uszkodził jako nowe. Jak do tej pory jest w użytku. Jeśli jest możliwość warto użyć elementy wzmacniające stalowe typu śruby, klamry.

  Pęknięte fragmenty mają duży przekrój. Jak przygotować dwa łączone fragmenty żeliwa tak aby spaw wypełnił cały styk? Czy to się ukosuje np poprzez szlifowanie tak jak w przypadku stalowych elementów? Czy inaczej?
 • Moderator Samochody
  Spawać imadło? Daruj sobie. Maszynki do mięsa itp. bzdurki spawało się kiedyś elektrodami niklowymi bodaj. W przypadku imadła nie warta skórka za wyprawkę, pęknie znowu.
  Skład elektrod to chyba nie był nawet nikiel, tylko jakiś stop miedziowo-niklowy, bo pamiętam że czasami zielona patyna wyłaziła.
  Jak coś tam na gwałt i od biedy potrzebuję pokleić, co biorę zwykłą elektrodę "różową" i próbuję - jak ścieg nie ucieka, nie robią się kulki i kratery to spawam - w Bizonie żeliwne koło przyspawałem do stalowego wałka sprzęgłowego ponad 20 lat temu, do tej pory chodzi. Tak samo pęknięty odlew nóg ławki ogrodowej. Jesli to imadło masz produkcji chińskiej czy b. ZSSR to daruj sobie od razu - więcej w tym stopie węgla, niż żelaza.
 • Poziom 33  
  Pospawane, ale to nie łatwe. Spawać idzie, ale pęka jak stygnie. W każdym razie po dopracowaniu technologii trzyma tak, że ściśnięte do oporu łożysko 6303 pękło na górnej szalce.
  Do mocowania gazrurek, kątowników i innych pierdołek wystarczy.