Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Power Banka z wykorzystaniem ogniwa fotowoltaicznego

19 Mar 2017 20:31 360 5
  • Poziom 7  
    Witam.
    Chciałbym zbudować sobie tytułowego power bank. Problem polega na tym, że nie jestem pewny co do tego, jakich elementów muszę użyć i nie wiem jak je połączyć ze sobą, żeby w efekcie końcowym na wyjściu sprzętu bylo 5V 2 A. Dodatkowo mam pytanie odnośnie tego, czy dobrym pomysłem dla tego projektu jest przemyślenie jakiegoś ogniwa/baterii, jako zasilanie rezerwowe, bo nie jestem pewny co do działania power banka w nocy. Pomożecie?
  • Fabryka Prądu
  • Fabryka Prądu
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    wilczur0 napisał:
    Dodatkowo mam pytanie odnośnie tego, czy dobrym pomysłem dla tego projektu jest przemyślenie jakiegoś ogniwa/baterii, jako zasilanie rezerwowe, bo nie jestem pewny co do działania power banka w nocy.

Power bank z definicji zawiera w sobie akumulator - oczym więc piszesz?
  • Poziom 19  
    Budowa Power Banku, nigdy Power Banka!!!
  • Poziom 7  
    Dla pewnosci czy dobrze zrozumialem. : Czyli wykluczajac ogniwo fotowoltaiczne, do tego projektu jest jeszcze potrzebna mi przetwornica step down odpowiednio dobrana do napiecia jakie bd miala dostarczane + jakie ma generowac napiecie (5 V 2A)?

Power Bank moze i z definicji posiada akumulator, lecz ja myslalem o takim, ktore dziala bezposrednio dzieki panelowi slonecznemu. Jedynie w sytuacjach kiedy np. dostep do swiatla byl by ogranoczony, energia dla urzadzenia ladowanego by byla czerpana z zrodla awaryjnego, ktorym by bylo ogniwo. Pytanie czy taka opcja jest mozliwa?

Przepraszam za brak polskich znakow, ale przestawilem sobie w tel. klawiature i nie mam opcji polskich znakow.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    wilczur0 napisał:
    ower Bank moze i z definicji posiada akumulator, lecz ja myslalem o takim, ktore dziala bezposrednio dzieki panelowi slonecznemu.

To nie nazywaj tego czegoś power bankiem. Budowa takiej słonecznej ładowarki jest możliwa pod warunkiem znacznego zapasu mocy, w innym przypadku zasilany z takiego czegoś telefon będzie cyklicznie włączał i wyłączał ładowanie - z praktyki wiadomo że więcej to szkody przyniesie niż pożytku.

wilczur0 napisał:
    Jedynie w sytuacjach kiedy np. dostep do swiatla byl by ogranoczony, energia dla urzadzenia ladowanego by byla czerpana z zrodla awaryjnego, ktorym by bylo ogniwo. Pytanie czy taka opcja jest mozliwa?

To niech ogniwo będzie akumulatorem i niech będzie doładowywane słonecznie. Takie podejście rozwiązuje wiele problemów.