Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

karta hotelowa- wejście i załączenie obwodów tą samą kartą

zbigniew10.66 19 Mar 2017 21:05 789 10
  • #1 19 Mar 2017 21:05
    zbigniew10.66
    Poziom 3  

Witam wszystkich. na początku chciałbym się przywitać i prosić o radę.
    Otóż wykonuję instalację mini hotelu. Wejście do pokoju hotelowego będzie za pomocą karty. Ta karta ma być też użyta do włączenia obwodów w pokoju.
    Patrzyłem na producentów osprzętu i jest w sprzedaży specjalna kieszeń do karty.
    Są to kieszenie modułowe i chciałem zrobić kieszeń i wyłącznik oświetlenia w jednej ramce.
    Drzwi będą otwierane jakimś systemem bezprzewodowym. Nie wiem dokładnie jakim.
    I tutaj jest moja obawa. Czy muszę dopasować teraz kieszeń na kartę do systemu otwierania drzwi?
    Czy muszę prócz zakodowania karty do odpowiedniego pokoju jeszcze zakodować ją z odpowiednim czytnikiem w pokoju? Na jakiej zasadzie to działa?
    Pewnie dla wielu z was jest to banalne pytanie ale nie chcę jakiegoś błędu zrobić.
    Pozdrawiam.
    Zbyszek.

0 10
  • Pomocny post
    #2 19 Mar 2017 21:20
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

zbigniew10.66 napisał:
    Czy muszę prócz zakodowania karty do odpowiedniego pokoju jeszcze zakodować ją z odpowiednim czytnikiem w pokoju? Na jakiej zasadzie to działa?
    Nie, nie. Kieszonka na kartę w pokoju to po prostu wyłącznik zbliżony konstrukcyjnie do dzwonkowego - wkładając kartę zwierasz styki, co powoduje załączenie prądu w obwodach.

Oczywiście są też łączniki przystosowane do odpowiednio zaprogramowanych kart, ale wchodzą one w skład specjalizowanych systemów hotelowej kontroli dostępu i raczej wątpię abyś chciał to wykorzystywać.

0
  • #3 19 Mar 2017 21:32
    zbigniew10.66
    Poziom 3  

Nie wiem dokładnie jaki będzie zastosowany system otwierania. Wiem tylko, że ma być na kartę i tą samą kartą własnie załączane obwody.
    Mam już puszki zrobione podwójne łączeniowe.
    Czy karty hotelowe są specjalnie innej wielkości? Bo jeśli działa to na zasadzie zwierania styków, to mogę włożyć np. kartę kredytową i też załączy obwody? dobrze to rozumiem?
    Dziękuję bardzo za odpowiedź i wyjaśnienie.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Mar 2017 21:36
    sharp

zbigniew10.66 napisał:
    Czy karty hotelowe są specjalnie innej wielkości? Bo jeśli działa to na zasadzie zwierania styków, to mogę włożyć np. kartę kredytową i też załączy obwody? dobrze to rozumiem?
    Wymiarowo są te same. Karta kredytowa też zadziała, tak samo, jak prawo jazdy i dowód osobisty ;-).

Jak już będziesz robił tą instalację, to pamiętaj, aby obwód do chłodziarki pozostawić non-stop pod napięciem.

0
  • #5 19 Mar 2017 21:52
    zbigniew10.66
    Poziom 3  

Obwód do chłodziarki mam tak jak piszesz z pominięciem stycznika i załączony jest cały czas.
    Jedynie jeszcze dochodzi kwestia klimatyzacji. Czy będzie zasilona z rozdzielni pokojowej czy rozdzielni głównej.
    Jeśli będzie musiała być kieszeń na kartę tylko współpracująca z drzwiami, że żadną inną kartą nie załączę obwodów, to czy dostanę takie kieszenie, które wpasuję w podwójną ramkę? czy to już musi być osobna puszka? Trochę to będzie brzydko wyglądało jak osprzęt i czytnik będą innej firmy.
    Myślałem o osprzęcie Schneider.
    Dziękuję kolego Sharp za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Mar 2017 22:07
    sharp

zbigniew10.66 napisał:
    Jedynie jeszcze dochodzi kwestia klimatyzacji. Czy będzie zasilona z rozdzielni pokojowej czy rozdzielni głównej.
    Kwestie klimatyzatorów zawsze dogadywałem z wykonawcą instalacji HVAC, bo musi być tak dobrana jednostka wewnętrzna, aby nie uległa zniszczeniu przez wyłączanie napięcia podczas cyklu chłodzenia (zawory rozprężne, sprężarka...); poszukajcie urządzeń w których wyłączenie parownika można osiągnąć napięciowo z instalacji, a nie tylko z pilota.
    zbigniew10.66 napisał:
    Jeśli będzie musiała być kieszeń na kartę tylko współpracująca z drzwiami, że żadną inną kartą nie załączę obwodów, to czy dostanę takie kieszenie, które wpasuję w podwójną ramkę?
    Uwierz mi - to się stosuje u nas dość rzadko, to mają hotele "więcejgwiazdkowe" o zdecydowanie większej ilości pokoi/apartamentów. Nie są dostosowane do osprzętu modułowego, często występują jako osprzęt natynkowy. Oprócz tego, jak pisałem wcześniej - stosuje się razem z odpowiednim systemem hotelowym. Odpowiednio kosztownym :-? .
    zbigniew10.66 napisał:
    Myślałem o osprzęcie Schneider.
    Schneider ma w swojej ofercie łącznik hotelowy modułowy biały Unica Plus MGU50.283.18Z

0
  • #7 19 Mar 2017 22:14
    zbigniew10.66
    Poziom 3  

Pięknie dziękuję za wyjaśnienie.
    Muszę uzgodnić jeszcze kwestię klimatyzatorów.
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Zbyszek.

0
  • #8 19 Mar 2017 22:20
    sharp

Zobacz sobie np. system hotelowy Rogera - pozwala zintegrować kontrolę dostępu do pokoi ze sterowaniem klimą, sygnalizacją dla sprzątaczek i tym podobnymi funkcjami hotelowymi: osprzęt jest ich własny, jak widzisz nie jest raczej kompatybilny z osprzętem innych producentów.
    Ale ma identyfikację karty i prąd załączysz tylko kartą przypisaną do pokoju.
    http://www.roger.pl/pl/automatyka-hotelowa.html

0
  • Pomocny post
    #9 19 Mar 2017 22:30
    sanfran
    Poziom 36  

W niektórych hotelach praca klimatyzacji jest jeszcze uzależniona od tego, czy okno balkonowe jest zamknięte.

0
  • #10 19 Mar 2017 22:34
    zbigniew10.66
    Poziom 3  

Kiedyś montowałem czujnik temperatury właśnie roger. Pasował on z osprzętem Simon Kontakt.
    Rzeczywiście muszę sprawdzić jeszcze takie rozwiązanie.
    Szukałem w internecie jakiś rozwiązań otwierania drzwi. znalazłem np. taki system http://www.kaba.pl/produkty/zamki-elektroniczne-hotelowe/347420/zamki-kaba-saflok.html
    Czy jest możliwość połączenia tego z Rogerem?
    Wtedy osprzęt zastosowałbym Simon kontakt.

0
  • #11 19 Mar 2017 22:45
    sharp

zbigniew10.66 napisał:
    Czy jest możliwość połączenia tego z Rogerem?
    Nie jestem pewny, czy to zadziała. W opisie zamków napisano, że stosuje się karty programowalne (standard jest taki sam), Roger tylko odczytuje numer karty.
    Musiałbyś sprawdzić...
    I oczywiście całość Rogera spięta magistralami w system, żadnych kontrolerów autonomicznych.

0
  Szukaj w 5mln produktów