Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wszystko o EPoX na NF2

nietykalny 23 Jul 2005 20:24 58123 156
e-mierniki
 • #1
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Razem z 321Kami stwożyliśmy grupę ..: O/C-Team::..
  Będziemy prezentować obszerne artykuły na wyznaczone tematy.
  Życze miłej lektury.
 • e-mierniki
 • #2
  321Kami
  Level 23  
  Dokładnie tak jak napisał Nietykalny zajmiemy się optymalną konfiguracją i ustawieniem płyt Epox do uzyskania jak najlepszych efektów overclockingu. Myślę jednak że nie tylko posiadacze Epoxów znajdą tu coś dla siebie.
 • #3
  ..::O/C-Team::..
  Level 2  
  Na wstępie dodaje iż będą tu ciągle dodawane kolejne części... narazie to wersja ALPHA błędy będą poprawione


  Którą kupić i troszkę historii?
  Obecnie na rynku jest wiele płyt epoxa opartych na chipsetach NF2. Należy jednak pamiętać iż wyróżniamy dwa rodzaje mostków północnych: NF2 400 SPP oraz NF2 400 Ultra (czyli nieco poprawiona wersja SPP) z doświadczenia wiem że w o/c wielkiej różnicy niema jednak przy wyższych fsb np. 240Mhz Ultra radzi sobie troszkę stabilnej. Obecnie na rynku wtórnym możemy znaleść kilka modeli których już niema w sklepach a mają niesamowity potęcjał i mase świetnych rozwiązań takim modelem były pierwsze rewizje 8RDA+ (miały kontroler firewire oraz nieoficjalny zestaw kodeków dzwięku Sound Storm) i to włąśnie od tych płyt zaczeła się cała mania z przeróbkami biosów... modami... i innymi przeróbkalmi.

  Wybierając płytę spośród epoxów na NF2 musimy wziąść pod uwage do czego będzie nam służyła i czy mamy żyłkę zacięcia overclockierskiego

  Jeżeli potrzebujemy prostej stabilnej płyty bez żadnych dodatków to polecam 8RDA3I. Pewnie wielu z was widziało też w cennikach wersje PRO. W cenie niema kolosalnej różnicy a opłaca się dopłacić. Różnice w cenie polegają na zastosowaniu kilku innych komponętów tzn. Kodek dźwięku w Pro to Realatek a w non pro to C Media (różnica dla zwyczajnego użytkownika jest znikoma w jakości ale jeżeli ktoś posiada głośniki droższe niż100 zł wtedy już odczuwać różnicę, kolejna różnica to brak kontrolera SATA w non pro oraz brak RAIDu. Co najważniejsze do owerclockerów to to że w non pro występuje zasilanie 2 fazowe a w pro 3 fazowe. Odradzam kupowania płyt z 2 fazowym zasilaniem gdyż przy przeciągnięciu procesora na napięcie pow. 1.85 płyta może tego nie znieść.
  Dla początkujących overclockerów chce zaznaczyć że rodzaj napięcia rozpoznajemy po ilości mofsetów w okolicy podstawki CPU (4 mofsety=2 fazowe zasilanie, 6 mofsetów=3fazowe zasilanie)

  Jeżeli wiemy że mamy zacięcie czysto overclockerskie to już musimy wydać troszkę więcej pieniędzy na płytę tu z nowych głównie w gre wchodzą trzy płyty:
  -8RDA (nForce2 SPP)
  -8RDA3+ Pro (nForce Ultra 400)
  -8RDA6+ Pro (nForce Ultra 400)
  Pewnie myślicie czym się różnią za wyjątkiem ceny... otóż (nie wliczając pierwszej) niczym... to samo PCB te same komponenty. Różnice tkwią w szczegółach np zastosowanie innych zewnętrznych kontrolerów dysku... dołożenie FireWire. Z wszystkich wymienionych wyżej najlepszą platformą do przetaktowywania procesora jest 8RDA6+ Pro. Epox potwierdził iż jest to następca serii 3+Pro. Opinie urzytkowników też mówią o tym iż jest to dobra płyta do o/c a po zmianie biosu na nieoficjalny jeszcze jej możliwości wzrastają, ale otym w dalszej części.
  Reasumując najlepszą płytą do o/c biorąc pod uwage niską cene jest 8RDA3+Pro a jeżeli chcemy mieć dobrą płytę z jeszcze większym potencjałem o/c oraz z dużą ilością "bajerów" pozostaje 8RDA6+Pro
  Jako ciekawostkę dodam iż do tych płyt z zacięciem overclockerskim są modowane biosy które znajdziecie w dalszej części artykułu.  Przymiarki do o/c
  Przymnijmy że mamy już kupioną płytę przeznaczoną do o/c więc jedynie co nas teraz ogranicza to wyobraźnia
  Jeżeli nie chcemy szaleństw to wystarczy nam zwyczajny Epoxowski biosik jednak gdy będziemy potrzebować coś bardziej wzniosłego niż standart z pomocą przyjdą nam modowane biosy:
  http://members.lycos.co.uk/m4rd0k/Bios/Epox%208RDA6+/
  http://members.lycos.co.uk/m4rd0k/Bios/Epox%208RDA3+/
  http://members.lycos.co.uk/m4rd0k/Bios/Epox%208RDA+/
  !!UWAGA!!
  W boiosach z najświeższą datą występuje zawsze ALPHA DANGER czyli nie zostały testowane i po ich wgraniu komputer może nie wystartować, ale niema się co martwić opis ożywiania poprzez Hot Flash martwej maszyny, ale to będzie na końcu artykułu
  Istnieje jeszcze BETA DANGER to tyczy się praktycznie wszystkich biosów modowanych a ryzyko flashu takiego biosu niejest duże ponieważ może się jedynie skończyć nie prawidłowym działaniem sprzętu ale zawsze można powrócić przez normalny flash do starego biosu.
  Powiedzmy że formalności z biosem mamy za sobą. Teraz pora na resztę sprzętu oraz kilka przydatnych wiadomości dotyczących warunków pracy epoxa.

  Zacznijmy od podstawy, a warunkiem dobrego overclockingu jest dobry zasilacz. Jeżeli chcemy kręcić wysoko to zalecam dobry markowy zasilacz o minimum 400Wattach mocy. Chiftec jak najbardziej wskazany. Wersja z 360Wattami Chifteca też może wystarczyć ale to już zależy od reszty sprzętu. Jeżeli nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na PSU to musimy liczyć się z tym że zasilacz typu no-name musi być przynajmniej 450W i dawać stabilne napięcia w pełnym stresie komputera.
  Nie zapominajmy że musimy podłączać zawsze wtyczkę dodatkowej linii 12V jeżeli chcemy się bawić w o/c inaczej nasza płyta straci na możliwościach a w skrajnych wypadkach nawet może przepalić linie +5 (sam takie coś widziałem)

  Chłodzenie płyty
  Zacznę może od 8RDA+ bo chyba właśnie ona wymaga największej ingerencji w chłodzenie. Jeżeli popatrzymy na tę płytę widzimy na chipsecie coś przypominający ociosany kawałek aluminium który ma rzekomo odprowadzać ciepło z chipsetu... musimy to usunąć i założyć coś co potrafi odprowadzić ciepło polecam fioletowego zalmana oraz z boku mały wiatraczek 4cm który będzie przepuszczał przez niego powietrze. Sposób jest idealny sam próbowałem. Teraz pora na SouthBrige. Pamiętajmy że w nim jest też zintegrowany SoundStorm i podczas gier gdy używamy zaawansowanych efektów dzwięku oraz stałego dostępu do dysku może się to przygrzać i to bardzo a epox w tej wersji płyty nie zadbał o to właśnie miejsce. Proponuje tam złotego zalmana spisuje się idealnie lub jeżeli nie mamy co zrobić z oderwanym wcześniej kawałkiem rzelastwa z chipsetu i mamy pilnik do metalu oraz kawałek taśmy dwustronnej (termoprzewodniczej) możemy to coś po wcześniejszym przypiłowaniu jednego z rogów (bo na 100% będzie zahaczać o coś) przylepić do SB. Jeżeli już zadbaliśmy o te dwa newralgiczne miejsca teraz pora na mofsety. Jest ich 6 więc kupowanie 6 małych radiatorów to troszkę nie na miejscu. Ja proponuje kupić na allegro jeden płaski długi radiator, przyciąć go do odpowiednich rozmiarów i przykleić taśmą termoprzewodniczą lub klejem termoprzewodniczym.
  Zaprawianie w bój płyt innych niż 8RDA+ jest o wiele łatwiejsze z tego powodu iż epox naprawił już błędy i dał aktywne chłodzenie na chipset oraz radiator na SB. Dodając jedynie radiator na mofsety mamy gotową i zaprawioną w bój płytę którą powstrzymać może jedynie brak wyobraźni lub athlon palomino :)

  BIOS
  1. Informacje wstępne
  Jak wiadomo w dużej mierze o potencjale overclockerskim danej płyty świadczy BIOS. Wielu producentów płyt głównych nie docenia tego faktu i w biosach nie znajdziemy regulacji szyny fsb co 1 mhz, czy też regulacji napięcia procesora. Jedną z przyczyn sukcesów płyt Epoxa jest właśnie bios. Trzeba przyznać, że firma nie zgubiła żadnych ważnych opcji w biosie, a nawet dodała kilka które znacznie ułatwiają życie.
  BIOS
  1. Informacje wstępne
  Jak wiadomo w dużej mierze o potencjale overclockerskim danej płyty świadczy BIOS. Wielu producentów płyt głównych nie docenia tego faktu i w biosach nie znajdziemy regulacji szyny fsb co 1 mhz, czy też regulacji napięcia procesora. Jedną z przyczyn sukcesów płyt Epoxa jest właśnie bios. Trzeba przyznać, że firma nie zgubiła żadnych ważnych opcji w biosie, a nawet dodała kilka które znacznie ułatwiają życie.

  2. Dla początkujących overclockerów
  Wielu początkujących overclockerów ma problem jak optymalnie skonfigurować bios do optymalnej wydajności. Spróbuję wyjaśnić najważniejsze opcje i ich ustawienia.

  ADVANCED BIOS FEATURES
  CPU Internal Cache – koniecznie ENABLED
  CPU External Cache - koniecznie ENABLED
  First boot device – Najlepiej odrazu ustawić na HDD0 chyba że instalujecie system wtedy przestawić na CD-Rom

  !ADVANCED CHIPSET FEATURES!
  TUTAJ ZACZYNA SIĘ CAŁA ZABAWA! Chyba najważniejsza część biosu. Tutaj możemy ustawić wszystkie częstotliwości taktowania i mnożnik procesora. (od razu odsyłam do Power BIOS Features gdyż jest to mocno związane z tymi ustawieniami).
  System Performance – od razu zmieniamy na Expert (a co się będziemy bawić :D) takie ustawienie zapewni nam regulację fsb co 1 mhz i ingerencję we wszystkie możliwe ustawienia (niektórzy niedoświadczeni overclockerzy twierdzą że w Epoxach regulacja fsb odbywa się co 33 mHz).
  CPU Clock Ratio – służy do ustawiania mnożnika procesora jeśli taki jest odblokowany. Warto to sprawdzić gdyż bardzo istotne jest kręcenie na jak najwyższej magistrali przy możliwie niskim mnożniku gdyż wtedy uzyskujemy maksymalną wydajność. Bo jak wiadomo częstotliwość pracy procesora to: częstotliwość pracy magistrali fsb* mnożnik procesora. Większość Athlonów z seri T-bred B ma odblokowany mnożnik w dół czyli taki jaki potrzebujemy. Jeśli nie mamy odblokowanego mnożnika warto sprawdzić czy nasz procesor nie jest podatny na „L1 mod”, ale nie na Athlonach T-Bred gdyż na Epoxach mnożnik już jest odblokowany lub nie da się go odblokować, o tym nie będziemy się tutaj rozpisywać.
  FSB Frequency – chyba najważniejszy parametr wpływający na wydajność. Ustala on z jaką częstotliwością procesor będzie się komunikował z pamięcią operacyjną. Jak wiadomo im wyższa tym lepiej. Także pierwsze co robimy jeśli chodzi o overclocking to sprawdzamy jakie standardowo procesor ma fsb i próbujemy podbić w biosie o dodatkowe 33mHz. Zapisujemy ustawienia i próbujemy uruchomić komputer sprawdzając czy temperatura nie przekracza 60C jeśli komputer się uruchomi to uruchamiamy system operacyjny i sprawdzamy komputer np. Prime95 czy jest stabilny. Po podbiciu o 33mHz każde następne zwiększenie magistrali trzeba już wykonywać co 5 mHz sprawdzając temperaturę i stabilność systemu. Warto też zmniejszyć mnożnik na procesorze i w ten sposób jeszcze zwiększyć magistralę. W tym przypadku zasada jest prosta im wyższa częstotliwość magistrali (przy tej samej częstotliwości procesora np. fsb 133 mnożnik 10 = 1330 i fsb 200 mnożnik 6.5 = 1300 to szybszy będzie ten drugi)tym szybciej będzie pracował komputer. Jeżeli znaleźliśmy już maksymalną częstotliwość, ale temperatury są jeszcze niskie (40-48C) możemy pokusić się o podniesienie napięcia rdzenia procesora a to znajdziemy w menu Power BIOS Features
  CPU Interface – nie we wszystkich biosach występuje, ustawienie AGGRESIVE poprawia wydajność (nie zauważyłem spadku stabilności).
  Memory Freqency – Parametr mówiący o tym z jaką częstotliwością pracują pamięci. Jeśli chodzi o Athlony to najlepiej jeśli pamięci pracują synchronicznie z magistralą FSB czyli jeśli fsb mamy 166 (DDR 333 gdyż w pamięciach mamy 2 cykle na 1 cykl magistrali) to nawet jeśli pamięci to DDR 400 warto zmienić ich częstotliwość na 166mHz (DDR 333) gdyż wtedy mimo iż są niżej tatkowane wydajność wzrośnie. Warto stosować markowe pamięci tzn. TwinMos(dla mniej zamożnych), Kingston HyperX, Geil Ultra dla tego gdyż mimo że standardowo w większości przypadków są przystosowane do pracy z częstotliwością DDR 400 można je przetaktować w zależności od modelu do 440-470mHz
  Memory Timings- Na początku przy podkręcaniu stosujemy optima dopiero później gdy już osiągniemy maxymalne częstotliwości możemy spróbować zrobić 2 rzeczy. 1 jest wtedy kiedy okazuję się, że to pamięć jest problemem i ona nie pozwala na dalsze zwiększenie magistrali. Wtedy staramy się poluzować timingi, jednak najpierw podbijmy napięcie VDIMM w Power BIOS Features na 2.9v. i sprawdzamy czy to ożywiło pamięć (Powinno) jednak najczęściej to po stronie procesora leży wina niestabilności. Jeśli już ustawiliśmy maxymalne częstotliwości spróbujmy skrócić timingi (im krótsze tym szybciej działa pamięć, najważniejszym parametrem jest CAS Latency)
  FSB Spread Spectrum – redukuje ładunek elektromagnetyczny powstający na procesorze. Powoduje mały spadek wydajności, czasami jego uaktywnienie pozwala na większe możliwości overclockingu (zalecane ustawienie DISABLED)
  AGP Spread Spectrum – jak wyżej tyle że na karcie graficznej.

  !POWER BIOS FEATURES – druga co do wagi część biosu po Chipset Features to tutaj ustawiamy wszystkie napięcia jednak trzeba bardzo uważać gdyż tutaj najłatwiej zniszczymy sprzęt.
  CPU Voltage Regulator – Jak sama nazwa wskazuje służy do zmiany napięcia procesora trzeba pamiętać że należy robić to stopniowo co 0,0025v i ciągle sprawdzać temperaturę gdyż podwyższenie napięcia powoduje zwiększenie wydzielania ciepła zresztą wiadomo to już z lekcji fizyki w szkole podstawowej P=U*I a zmieniamy U więc P rośnie. Zwiększenie napięcia powoduje wzrost stabilności procesora i co za tym idzie zwiększenie jego potencjału overclockerskiego. Nie zaleca się podnoszenia napięcia procesora powyżej 1.9v chyba że stosujemy zaawansowane chłodzenie wodne z dobrą najlepiej srebrną pastą termoprzewodzącą.
  AGP Voltage Regulator – Służy do zmiany napięcia na szynie AGP. Dziś bezużyteczne gdyż na kartach graficznych stosuje się stabilizatory napięcia które i tak obniżają napięcie do 1.5v. Pozostawić z pozycji default gdyż podniesienie napięcia może tylko spowodować skrócenie żywotności karty graficznej.
  DIMM Voltage Regulator – Służy do zmiany napięcia pamięci operacyjnej. Domyślnie ustawione na 2.7v można spróbować podnieść napięcie do 2.9v jeśli pamięci nie pozwalają na wyższe ustawienie szyny fsb. Warto jednak po zmianie napięcia uruchomić goldmem i podczas testów dotknąć kości ramu czy nie są za gorące (nie chcemy żeby się spaliły).


  Niepowodzenie
  Czasami nawet najlepszym zdarza się przedobrzyć. Cóż wtedy gdy nasza maszyna wydaje odgłosy startu a jednak jest ciemność na monitorze.
  Sposób najbardziej popularny to chyba ClearCOSM czyli resetowanie biosu. Sposób resetowania biosu w epoxie jest troszkę inny niż w innych płytach. Ot órz odłanczamy komputer z sieci, zmieniamy zworkę w pozycję clear, naciskamy kilka razy na power, włączamy komputer do sieci i odpalamy maszynę.
  Sposób 2 najbardziej ryzykowny ale zarazem najlepszy jeżeli pierwsza metoda nie zadziała, ale do tej metody potrzebujemy komputer sąsiada :) który najlepiej jakby miał tę samą płytę główną. Jeżeli niema to musi spełnić dwa wymogi. Po pierwsze kość w jego płycie musi mieć takie same parametry pracy co nasza czyli to samo zasilanie i pojemność. A drugą rzeczą to oczywiście wymóg posiadania tej samej podstawki.
  Przypominam iż w: 8RDA3+ Pro, 8RDA (+), 8RDA3I Pro, 8RDA6+Pro są stosowane kości 4Mbit
  (opis przeprowadzenia procedury oraz pytania dotyczące hot flashu proszę pisać w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic326713.html )

  1. Mamy kość BIOSu w poprawnie działającym kompie. Wyjmujemy ją i powtórnie wkładamy, z tym że pod spód kładziemy nitkę, aby łatwiej wyciągnąć kość.
  2. Odpalamy kompa.
  3. Zamieniamy kość na tą ze złym BIOSem lub na pustą.
  4. Wkładamy ją jak w pkt 1.
  5. Odpalamy program flashujący.
  6. Jeżeli wgrywamy BIOS od identycznej płyty, ostrzeżenie się nie pojawi. Jeżeli robimy to aby "postawić" komputer z inną płytą, przy ostreżeniu, że ten BIOS nie pasuje do płyty, wybieramy "Yes".
  7. Po przeflashowaniu wyjmujemy kość pociągając za nitkę (patrz pkt 1.)
  8. Chwila prawdy: jeżeli programowaliśmy pamięć od takiej samej płyty, można ją sprawdzić od razu, jeżeli od innej płyty, wkładamy ją "na swoje miejsce" i cieszymy się z naprawienia usterki.


  !!!UWAGA!!!
  Autorzy tego artykułu nie ponoszą żadnych odpowiedzialności za szkody wynikłe z stosowania opisu zawartego wyżej.
 • e-mierniki
 • #4
  CIUKU
  Level 18  
  artykuł ciekawy, wydaje mi sie jednak że przeznaczony raczej dla bardziej początkujących overclockerów...ale dajne fajne
  osobiście mam epoxa 8kra2i na kt600 ale tez nie narzekam...:)pozdrawiam
 • #5
  ..::O/C-Team::..
  Level 2  
  @CIUKU
  A kto zadaje pytania na elektrodzie typu... jak podkręcić lub co kupić? :) no chyba nie zaawansowany overclocker :) Naszą ideą jest twożenie artykułów na poziomie "komputer świata" :) Które są odpisywane dosyć dokładne i przystępne dla każdego.
 • #6
  shaun
  Level 15  
  wszystko fajnie ale wydaje mi sie ze juz malo kto kupuje plyty na socA, raczej wiekszosc idzie z duchem czasu i kupuje cos z nowszych rozwiazan

  co do samego textu to calkiem przystepnie wszystko jest opisane

  pozdrawiam
  shaun
 • #7
  Linoge
  Level 27  
  lol ale tymi zasilaczmi to przesada dobry markowy zasilacz to jest wydatek ok 500zl u mnie tagan 380 ciagnie 12ow bartona radka 9800 i nie mam problemu ;] napiecia stabilne ;] tylko ze na nf7 :)

  pozatym to takiego mobo styknie jakis fortron z allegro 300-350w spokojnie ;] no chyba ze ktos ma jakas mega wypasna grafe chief teraz juz loty obnizyl, btw w tych epoxach czesto padal uklad zasialania biosu mosy owszem chlodzic jesli sie ma vcore na poziomie >=1.85 i wolne obroty na cpu ... no chyba ze dla sportu
 • #8
  marrwo
  Level 2  
  Witam

  Lekko odbiegając od tematu zapytam z nadzieją na odpowiedź :) - czy ktoś zna sposób na 'ruszenie' niemej karty dźwiekowej na płycie RDA3I ?. Problem pojawił się po zabawie moich potomków chinch'ami przy wejściu TV - może zamieniali miejscami, może stykali audio z video - nie wiem, efekt jest taki że urządzenie jest widoczne, soft się instaluje, problemów żadnych nie ma poza jednym - nic na wyjściu nie słychać ...niestety :).
  Jakieś pomysły ?
 • #9
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Spróbuj ze sterownikami C-Media (ściągnij ze strony producenta) one mają mniej różnych dziwnych opcji mieszająćych w dzwięku.
  A jeżeli potomkowie faktycznie pomylili złącza no to wyjście jakie widze to SB Live! :)

  @Linoge
  to że zasilacze są i za 500 zł to wie każdy ale na cholere taki zasilacz komu do płyty na socA :)
  Co do tego fortron to do użytku domowego wystarczy ale nie do o/c wiem z własnego doświadczenia.
  PS Mój procek przy w/c i ostrym podkręceniu pobiera 140W ... i do tego dochodzi jeszcze SB Live... Radeon 9800... a wszystko zasilane przez Procompa 430W :) sam go wyselekcjonowałem napięcia skała... ale to też zalezy na jaki PSU sie trafi.... a może się trafić cogen :p
 • #10
  CIUKU
  Level 18  
  mój fortron ciagnie fsp300-60atv w momencie gdy procesor pobiera ponad 110 wat+radeon 9200 nie ma większych wychyleń niż 0.1 V więc Nietykalny moze to zalezy od modelu...co do padających biosow w epoxach to sie w pełni zgadzam.O/C team przepraszam ale ja zabierając się do czytania tego tesktu i znając już wasze wypowiedzi z elektrody szukałem jakiś ciekawostek...tak czy inaczej KAWAŁ dobrej roboty
  P.S. Swoja droga 321Kami odblokowałeś juz cache w swoim duronie?
 • #11
  321Kami
  Level 23  
  Niestety nikt mi nie napisał jak to zrobić :/ może na prv będzie ktoś tak miły :/ nawet nie jestem pewien czy można, ale gdzieś coś słyszałem poprostu i chciałbym się czegoś dowiedzieć :/ poszukam może na tweaku.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  321Kami
  Level 23  
  bios jest napewno szukaj na stronie producenta www.epox.com, poza tym jak się gryzą ?? Obydwa są na ATA-133 czy na S-ATA ?? Ustawiłeś dobrze zworki ?? Jak są podpięte ?? Na jednym czy na osobnych kablach ?
 • #14
  HAKER64
  Level 2  
  Cześć. Mam takie pytanie: czym różni się EPOX 8RDA3+PRO od EPOXA 8RDA3+? Bo mam zaniar właśnie sobie kupić coś z epoxa. Z góry dziękuje za odpowiedzi:D
 • #15
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Prosze o to linki do tych płyt
  3+ http://epox.com/USA/product.asp?id=EP-8RDA3plus
  3+Pro http://epox.com/USA/product.asp?id=EP-8RDA3plusPRO

  Ale jeżeli się nie orientujesz to wbrew pozorom 3+ Jest lepsza ponieważ ma kontroler SATA na chipie silicon image a co najważniejsze ma nieoficjalny zestaw kodeków dzwięku SOUND STORM dodatkowa ma dwie karty LANu
  PS jak go kupisz musisz zaraz wymienić chłodznie na chipsecie zresztą jest to wszystko opisane co jak zrobić w artykule wyżej stosuj się do wskazówek dotyczących 8RDA

  Ale tak ogólnie to jeżeli będzie między nimi dopłata większa niż 50 zł i masz jakąś pożądną kartę dzwiękową to bierz 3+Pro
 • #16
  Linoge
  Level 27  
  @nietykalny
  jak mialem fortrona kiedys spokojnie sobie dawal rade z 11ow procem o radkiem 9550 natomiast wlasnie zmianan na 9800 spowodowala wymuszenie zakupu nowego psu znam ludzi co kupowali takie zasilki za 5oozl do na soca >2v na cpu >4v na mem do tego jeszcze jakas fajna grafika i power sie juz konczy ;)
 • #17
  HAKER64
  Level 2  
  Witam. Dziękuje za odpowiedz, mam sb audigy1. Mogli byście mi powiedzieć czy epox8rda3+pro ma 2 wejścia sata? I czy ma obsłógę raid dla ide i dla sata? Z góry dziękuje z odpowieć.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Mama takie głupie pytanie: co jest w pudełku epoxa8rda3+pro? Dziękuje i pozdrawiam.
 • #18
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  @HAKER64
  Płyta ma pełną obsługe RAID oraz 2x SATA (raid obsługuje 0, 1)

  A w okpakowaniu znajdziesz...
  -płytę :)
  -manuala
  -CD ze sterami (botowalne żeby stworzyć dyskietkę do raidu)
  -2x taśma okrągła HDD
  -taśma do FDD
  -maskownica na tylne złącza
  -i aluminiową naklejkę na obuowę z logo EPoX (to mnie najbardziej urzekło :) )
 • #19
  sqoorch
  Level 2  
  nietykalny wrote:

  Ale jeżeli się nie orientujesz to wbrew pozorom 3+ Jest lepsza ponieważ ma kontroler SATA na chipie silicon image a co najważniejsze ma nieoficjalny zestaw kodeków dzwięku SOUND STORM dodatkowa ma dwie karty LANu

  Odnośnie Sound Storma - jeśli niby jest w 3+, to jak to stwierdzić, odpalić itd? Instaluję standardowe sterowniki Realteca, pierwszy raz słyszę, że można dać Sound Storm. Jakiś help... ?

  Co do lanu - 3+ Pro ma wprawdzie jedną sieciówkę, ale za to gigabitową. I to ponoć ze sprzętowym firewallem nVidii.

  A to że w 3+ pro sata jest obsługiwane przez mostek a nie przez chip silicona, to ułatwia tylko instalację win nt - nie potrzeba dyskietki ze sterownikiem wrzucać. A może są jakieś znaczne różnice wydajnościowe?
 • #20
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  @sqoorch
  1) nVidia VAPU lub coś w tym stylu to jest niby sund storm. "niby" ponieważ jak wiadomo SS występuje TYLKO w chipach MCP-T
  Zainstaluj sobie sterowniki nVidii do dzwięku (polecam nVidia Remix 2.4) i już masz nVidia mixera :)
  Przypominam że SS niejest kartą dzwiękową tylko zestawem procesorów DSP oraz zestawem dekoderów dźwięku przestrzennego. To wszystko zawsze było wspomagane jakimś chipem dzwięku. Zazwyczaj były to Realteki.

  2)3+ Ma chip silicona i chip jest wydajniejszy w pracy z dyskami niż kontroler wbudowany w SB (south brige) i ma dodatkowo opcje pracy RAID 5

  3) Co do LANu... czy tam jest sprzętowy firewall... wątpie to nie NF3 lub 4


  A tak na marginesie to zainstaluj sobie linuxa (jakiegoś nowszego) i sprawdz co wykryje za kartę dźwiękową. Gwarantuje że nie będzie to Realtek :)

  Dodano po 37 [minuty]:

  Tak to wygląda umnie i wiem że to SS niejest ale fajnie to wygląda (lepiej niż panel z Realteka)
  Wszystko o EPoX na NF2  !!!!UWAGA!!!!!! SĄ JUŻ BIOSY SPRAWDZONE DO EPOXA 8RDA3I (NON PRO) POBRAĆ JE MOŻNA Z http://forum.hslab.pl
 • #21
  sqoorch
  Level 2  
  Odnośnie LANu - też mnie to zdziwiło, ale w instrucji ze strony http://www.epox.com.tw/eng/support.php?ps=234&type=3 znalazłem taki tekst:
  NVIDIA Firewall
  The NVIDIA Firewall is a high performance, “hardware-optimized” firewall
  offering enhanced reliability and protection at the end-point.

  Jest to dla mnie dziwne, bo wiem że w NF4 jest sprzętowy firewall, w NF3 jeszcze nie ma, a tu takie "coś".

  Co do wykrywanego dźwięku - dobrze, sprawdzę :)
  Posiadanie nawet pełnego SS nic mi by i tak nie dało - mam tylko stereo, a dźwięku przestrzennego w niczym nie potrzebuję nawet użyć, ale sam fakt posiadania tego byłby przyjemny :)
 • #22
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  SS to nie tylko dzwięk przestrzeny. Poprostu odtwarzanie dzwięku nie obciąża tak proca jak zwyczajna pojedyńcza zintegrowana dzwiękówka. Obciążenia procesora są nawet mniejsze od kart Creativ'a np Audigi
 • #23
  gaik777
  Level 15  
  Witam!Trafiłem na ten wątek i chciałbym prosiś o pomoc w konfiguracji biosu epoxa 8rda3+pro, mój procesor to athlon 2000xp mobile...wszystko opisałem w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1764911#1764911 Bede bardzo wdzięczny za pomoc, nie znam sie na tym wiec potrzebuje kogos aby ostatecznie skonfigurowac komputer.Pozdrawiam!
 • #24
  sqoorch
  Level 2  
  @nietykalny
  Tak odnośnie dźwięku w 3+ a 3+ Pro. Jaki dźwięk jest w wersji pro? w 3+pro jest pewnie to samo co w 6+ pro (zastanawiam się które kupić), ale jak ma się to do 3+. Czy tylko w zwykłym 3+ jest ten pół-SS? pro już mają dźwięk 8 kanałowy, więc jakie możliwości ma ten układ?
 • #25
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  3I Cmedia CMI9739A
  3I Pro Realtek ALC655
  3+ Cmedia CMI9739A
  3+ Pro Realtek ALC850
  6+ Pro Realtek ALC850

  Realtek jest nieporównywalnie lepszy od Cmedii, Wskazuje na to lepsza jekość dzwięku oraz mniejsze obciążenie procesora podczas odtwarzania dzwięku przestrzennego. Oczywiście 850 jest znacznie lepszym kodekiem od 655. Ale jeżeli nie jesteś audiofilem lub niemasz dobrych głośników róznica będzie praktycznie nie zauważalna
  Zaryzykował bym stwierdzenie że jakość dzwięku Realteka 850 jest porównalna z CB Live! 5,1 (Wiem z własnego doświadczenia mimo że mam realteka 655)

  Co do 3+Pro to przypominam że ma 6 wyjść typy jack (niema sharingu złącz tak jak to ma miejsce 3+) oraz złącze SPDIF conaxalne i optyczne

  Mój wybór padł by na 3+Pro

  Ten pseudo SS w 3+Pro... powienien działać bez problemów. Widze że spodobał ci się nVidia Mixer :)
 • #26
  sqoorch
  Level 2  
  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
  Przesiadam się właśnie z 3+ na 3+Pro lub 6+Pro (hmm, różnica w cenie ok 100 zł (czyli mniej więcej cena kontrolera SATA 2 kanały), a za te 100 zł są 4 kanały). Wprawdzie na razie nie potrzebuję tylu, ale docelowo chcę zrobić raid na dwu dyskach, a wtedy przydałby się jakiś wolny kanał żeby czasem podpiąć dysk kolegi itp...
  Co do nV Mixera - ładniej wygląda od realtekowego, nie jest taki czerstwy, no i możliwości nieco ma. Inna sprawa, że pewnie i tak tego zbytnio nie usłyszę, ale sama świadomość poprawia odsłuch :)

  Odnośnie LANu w 3+Pro/6+Pro - ze strony USA Epoxa:
  Network: 1 GbE LAN with Firewall (NV Active Armor)
  Będzie trzeba doszukać się co to za zwierz :)

  Hmm, coś mi nie pasuje, ale to już szczegóły (inna sprawa, że rozmawiamy głównie o szczegółach ;) )
  Quote:
  3+ Cmedia CMI9739A

  Mam 3+ i mixer pokazuje że na pokładzie jest kodek Realtek ALC665, a nie Cmedia.
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  *BCR*
  Level 1  
  Witam !! Mam Epoxa 8RDA3+ Pro, BARTONA MOBILNEGO, zasilacz 300W.
  Udało MI sie podkrecic go do 216x12,5=2700 Mh przy napieciu rownym
  1,875v. Zaopserwowałę na Freezone QVC-100 Cu+ 52 stopnie w stresie.
  Mysle ze to niezły wynik jak na początkującego :D !! Pozdrawiam !!
 • #29
  LuckyLuke22
  Level 2  
  Witam. Jestem posiadaczem EP-8rda3 pro obecnie leży na szafie bo zbieram kase na reszte częsci :-) i mam pytanie jaki cooler na CPU bez problemowo tam pasuje . I jak to jest z tym RAID-em w specyfikacji pisze ze ma sata i firewire a o obsludze RAID-u pierwszy raz slysze chyba nie ten model ?. Pozdrawiam fanów Epox-ów i nie tylko :P
 • #30
  nietykalny
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Z tego co wiem to możesz spać spokojnie o raid. Nie spotkałem się jeszcze z płytą głąwną która w kontrolerze dysku SATA nie miała by zaprogramowanego RAIDu. Mowa oczywiście o EPoXie a nie o niektórych modelach innej marki na E... :D
  Co do coolerków to możeż mieć problem z największymi pentagramami seria 100 i 120 bo mogą zachaczać o chłodzenie mostka północnego ale zazwyczaj ściągnięcie wiatraszka z mostka pomaga chyba że masz już pasywne to problemów z niczym nie będziesz mieć.

  Tak na merginesie...
  Ostatnio w moje ręki wpadła płyta epoxa na nf3 dokładnie 8KDA7I.... I byłem strasznie rozczarowany... a może zaczne od początku.
  Składałem klientowi fajny zestawik... wszystko fajnie... czekam na części... i dzwoni magazynier z hurtowni PRONOX i nawija że płyt na socet A już nie sprowadzają i sprowadzać nie będą bo to już za stara platforma :| ale w zamian proponuje mi coś na socet 754 no cóż wybrałem cenowo najbliżej 8RDA3+Pro wiec wybór padł na 8KDA7I. Dostawa przyjechała... i cóż... pierwsze wrażenia:
  -instrukcja wyglądała jak z 6 kartek A4
  -brak aluminiowego znaczka EPoX
  -brak okrągłych taśm (to moge jeszcze wybaczyć)
  -sekcja zasilanie 2 fazowa tyle że tych dwuch z 4 stabilizatorów nie znajdziecie jak nie macie lupy)
  -low endowe komponęty... kondensatory... przetwornice...

  No myśle ... płyta tania ale to wkońcu EPoX. POskładałem to i myśle sobie wezme się za o/c
  Wchodze do biosu. Wszystko na pierwsyz rzut oka normalnie...
  Zakładka Advance chipset i zostałem tak :| gdzie tam są opcje do o/c Asrock ma więcej opcji :| ale myśle ... napewno to dali to zakładki power bios... wchodze tam patrze a tu 3 opcje :| no szlag mnie trafił. Może wymienie co było do podkręcania to będzie szybciej:
  -magistrala FSB
  -mnożnik HT
  -magistrala AGP
  -3 rodzaje timingów
  -opcja ustawień pamięci 100/133/166/200

  0 ustawień napięcia!! No tak się zawiodłem że zaczołem wątpić czy to epox.Jednak przy o/c zaczeły mi smutki przemijać. Sempron 2500+ poszedł na magistrale 260 bez podnoszenia napięcia.

  Ale ogólnie odradzam płyte bo to bubel.