Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w bloku z wielkiej płyty

_mrcn 18 Mar 2017 19:10 2028 4
    _mrcn
    Level 9  
    Witam szanownych kolegów, nie zakładam nowego tematu bo moje pytanie dotyczy podobnej sytuacji jak autora. Teściowie mają mieszkanie w bloku z wielkiej płyty z lat 70 aktualnie przewody są miedziane 2 żyłowe, cały układ pracuje w sieci TN-C. Zabezpieczenie przedlicznikowe 20A.
    Na chwilę obecną chcę wymienić część instalacji ze względu na brak możliwości wykonania remontu całego mieszkania. Ponieważ przewody są miedziane instalacja obwodów oświetleniowych nie będzie wymieniana w najbliższym czasie na pewno - tak ustalone zostało z właścicielami. Stara instalacja w kuchni idzie na pierwszy odstrzał i zostaje odłączona od zasilania, a przewody zagipsowane w puszkach - zostanie położona nowa instalacja - 3 obwody : piekarnik, zmywarka, gniazda kuchenne. Rozdzielnice wymieniam na 8 modułową ze względu na usytuowanie obecnej "dziury" w ścianie , jej wymiarów oraz tego że znajują się w niej zarówno wlzy z piwnicy, bezp. przedlicznikowy , licznik no i oczywiście rozdzielnica. Moje pytanie brzmi następująco - rozdział na N i PE wykonany na schemacie autora jest wykonany za licznikiem. Przeglądałem forum i zauważyłem że kilka tematów temu jednemu koledze doradzaliście robić rozdział przed zab. przedlicznikowym - w tej sytuacji to żaden problem bo wystarczyłoby N' z licznika podpiąć na N różnicówki a z listwy PE przeciągnąć przewód bezpośrednio na PEN pod listwę zaciskową WLZ. Jednak czy takie wykonanie instalacji nie powoduje, że ZE może się przyczepić, że jest to ingerencja w instalację przed licznikiem ? I jeszcze jedno pytanie - aktualne przewody N z przewodów 2-żyłowych są również podpięte własnie pod tą listwę zaciskową - szczerze mówiąc ponieważ rozdzielnica jest malutka, a te przewody cóż trochę krótkie wolałbym zostawić je w obecnej lokalizacji. Z mojego pktu widzenia to nic nie zmienia, ale czy ZE również do tego mogłoby mieć jakieś "ALE", gdyby stare żyły N zostały dalej wpięte bezpośrednio na listwę zaciskową WLZ ?
    kkas12
    Level 43  
    To, że przewody są dwużyłowe nie oznacza iż jest to instalacja TN-C.
    Wymiana wlz. jest wprawdzie ingerencją w część przedlicznikową, ale dostawca energii na pewno Ci tego nie zabroni. Wymagane jest tylko zgłoszenie w celu uzyskania zgody na rozplombowanie.
    Wszystkie żyły robocze obwodów muszą być wpięte za licznikiem.
    _mrcn
    Level 9  
    Oczywiście - jednak warunki przyłączenia o tym mówią (układ sieci). Rownocześnie z wymianą instalacji została wysłana prośba o zwiększenie mocy przyłączeniowej - w odpowiedzi dostali informację że w skrócie "zgoda jest jeśli instalacja zostanie przystosowana lub jej obecny stan pozwala na zwiększenie mocy" . Z racji że przewody z wlz do bezp. przedlicznikowego są również o małych przekrojach wymienie je na Cu 6mm2. W późniejszym etapie prac nie będzie problemu z wpięciem N za licznik - nowe przewody poprowadzę odpowiedniej długości, czy jednak jeżeli do tej pory było to tak połączone, funkcjonowało, i nie było żadnych przeciwskazań nie mogą one zostać tak na jakiś czas zanim nie będzie robiony remont dalszej części mieszkania ?
    kkas12
    Level 43  
    Sieć to nie instalacja.
    To, że było tak do tej pory nie oznacza iż musi tak być dalej.
    Ja na miejscu ZE zakwestionowałbym takie połączenie.

Znam przypadek, gdy takie połączenie zaowocowało podejrzeniem o nielegalny pobór.
    Skończyło się kontrolą instalacji, która wykazała iż obwód piekarnika był na lewo.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    kkas12 wrote:
    To, że przewody są dwużyłowe nie oznacza iż jest to instalacja TN-C..
    W bloku oznacza. Innej opcji nie ma.