Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mechanizm bramy przesuwnej Mhouse SL 1 K

20 Mar 2017 12:25 1101 14
 • Poziom 12  
  Wpadł mi w łapki mechanizm do bramy przesuwnej MHOUSE sl1k. Z instrukcji wyczytałem iż jest możliwosc zasilania z akumulatora 24 V i to mi bardzo odpowiada. Mam jednak jeden problem. Gniazdo do zasilania awaryjnego 24v ma aż 5 pinów. Z informacji jakie posiadam wynika że w samym akumulatorze jest jeszcze jakaś elektronika. I tu pytanie . Czy ktoś dysponuje rozpiska wyprowadzeń na akumulator z elektroniki ewentualnie schematem ? Wdzięczny będę za wszelkie podpowiedzi.
  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Kolego w instrukcji jest to opisane bardzo łopatologicznie.
  Posiadasz takową?
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Może pomoże - rodzinie 24V napędów z rodziny "czystego" Nice tez jest opcja akku awaryjne - i prawdopodobnie pinologia się nie różni - ale oczywiście zmierz miernikiem i obejrzyj płytkę u siebie.
  Z oglądu schematu RBA3C do Robusa wynika że skrajne piny (połączone ze sobą) to masa, dwa symetrycznie bliżej środka to zasilanie centralki z akku a środkowy to ładowanie (wyprowadzone bezpośrednio z zasilacza centrali).
  Bateria musi mieć jakąs elektronikę - pominę kontrolę ładowania bo wg opisu to akku ołowiowe (a dokładnie 24V/1,2 Ah) i wystaczy kontroler jak dla zwykłego prostownika samochodowego albo chociaż ogranicznik prądu - ale musi mieć układ podłączający zasilanie akku do centrali przy braku prądu z sieci (pewnie wystarczyłby przekaźnik podpięty cewką do środkowego pinu i masy - ale to dywagacje)
 • Poziom 12  
  daro31ie
  W instrukcjo , i owszem , opisane łopatologiczne : Wtyk = gniazdo.
  Taką mam instrukcję , dla użytkownika. Jeśli mas inną , podeślij proszę.
  Ok ale nie o to mi chodzi

  Nie zamierzam stosować oryginalnego akumulatora a tym bardziej ładować go z zasilacza w w mechaniźmie. Posiadam akumulatory ładowane z solarów 24V 270 Ah. wiec zamierzam wykorzystywać je do zasilania mechanizmu zwłaszcza ze ze w przypadku bezczynności odcina pobór prądu i przechodzi w stan czuwania .

  kotbury: daro31ie : Wielkie dzieki za wszelkie podpowiedzi i sugestie. Napewno pomogą.
  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • specjalista -automatyka bramowa
  Możesz wypróbować zasilanie przez w/w gniazdo ale na ryzyko własne i utraty gwarancji w razie awarii. Musisz wtedy zastosować układ włączający zasilanie akumulatorowe tylko w przypadku zaniku sieci i to działający na 100%.
  Bezpieczniejsze i bez strachu o gwarancję jest użycie małego inwertera 24DC->230AC włączającego się zamiast zasilania sieciowego napędu (i jednocześnie podłączającego się do dużych akku).
 • Poziom 12  
  Zrobiłem tak. Przemaglowałem instrukcję w te i nazad . Sprawdziłem w leroju. Sciągną mi takie aku. Mam zamiar sprawdzić i wykorzystać info do podpiecia sie pod 24 z innego aku. Nie chcę kożystać z inwertera 24/230 bo on ,musi cały czas pracować. A po co ? Parł będę na zasilanie 24 zwłaszcza ze z solarów już przerabiam przez mppt na ładowanie aku Ni Cd. i to mnie rajcuje. staję się niezależny. a co do gwarancji..... t mam ją gdzieś. Dla mnie liczy się doświadczenie nawet kosztem gwarancji.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Cytat:
  bo on ,musi cały czas pracować

  Nie musi. Wystarczy że wyprodukujesz prosty układ załączający i tylko ten układ (powiedzmy goły przekaźnik z cewką niskoprądową na 220V - 40 mA, a jak użyjesz elektronicznego czuwaka to dużo mniej) będzie czuwał a inwerter (właściwie wystarczy prosta przetwornica) będzie załączany razem z przełączeniem na akku. Przerwa w zasilaniu rzędu sekundy nie powinna ektronice sterownika bramy coś robić.
  No chyba że chcesz zasilać bramę wyłącznie z 24V - wtedy trzeba kombinować.
 • Poziom 12  
  Dlaczego kombinować ? skoro układ jest przystosowany do zasilania awaryjnego z aku 24v to dlaczego z tego nie korzystać ?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Jest przystosowany ale do oryginału. Dopóki nie rozbierzesz oryginalnego akku (i do tego wnikliwie nie przeanalizujesz jak jest podpięte gniazdo akku do układu centralki) to nie dowiesz się jak działa. A podpinanie na pałę może skończyć się w najlepszym razie poprawnym działaniem a w najgorszym usmożeniem centralki - a to już dla mnie kombinowanie.
 • Poziom 12  
  Uwielbiam kombinację. Mam nadzieję że ugryzłem temat. Jutro dam odpowiedź a dziś wieczorem próbne podłączenie i testy.
 • Poziom 12  
  No i opłaciła sie kombinacja. Nie będę ukrywał że to ty w pewien sposób nakierowałeś mnie . Ugryzłem temat zasilania z aku. Układ nie spalił się , działa i jest OK. Spokojnie mogę zastosować swoje zewnętrzne źródło zasilania z pominięciem trafa 230V.
  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Zgodnie z twoja sugestią : zaczynamy od lewej strony: Pierwszy pin - masa drugi + Ładowanie do układu znajdującego się wewnątrz pakietu akumulatora, trzeci - wyprowadzenie + 12V z pakietu do zasilania elektroniki, czwarty zasilanie sterowania silnikiem 24v , piąty - masa
 • specjalista -automatyka bramowa
  O widzisz - może admin gdzieś podwiesi (ale najpierw sprawdzę...) bo przyda się to też do zasilania z 24V Robusa 600-1000 i prawdopodobnie do MCA2 z zestawu MC424 i POA1 z POP-a (w RBA2 z Robusia 350 pin 2 jest zwarty z 4 - też sprawdzę czy można użyć w/w podpięcia)
  PS. w Robusie 600 jest nieco inaczej - piny 1 i 5 to masa (tak jak Mhouse), pin 4 to także zasilanie motorka 24V (czy raczej podobno 18V) ale następne dwa są odwrotnie - pin 2 to zasilanie elektroniki 24V (w Mhouse pin 3 i 12V) a pin 3 (środkowy) to ładowanie akku (w Mhouse pin 2).
  W Robusie 350 piny 2 i 4 są połączone - czyli zasilanie elektroniki i silnika jest 24V z jednego miejsca.
  Czyli co napęd trzeba sprawdzać - tylko wtyczki są takie same.
 • Poziom 12  
  Drobna korekta , ale uważam że może być znacząca.
  Do lewej piny 1 2 3 4 5
  Sytuacja przy zasilaniu z sieci:

  1 masa 2 gorący 25,4 v, 3 gorący - 13,4V , 4 gorący-36 V 5 - masa

  Przy zasilaniu z samego akumulatora:

  1 masa 2 gorący 25,9 v, 3 gorący ale 0 v, 4 gorący i 5 masa 25,9v

  Przy zasilaniu z sieci przy podłączonym akumulatorze

  1 i 2 - 25 ,4 , 3- 13,4, 4 i 5 - 25,4