Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wodzislawł Śląski MUX8 - brak programów

20 Mar 2017 20:00 1044 20
  • Poziom 11  
    Witam. Mieszkam w Wodzisławiu Śląskim. Posiadam antenę siatkową. Sygnał DVB-T odbieram z nadajnika, który znajduje się w Katowicach. Problem jest z odbiorem MUXu 8. Dodam, że ten nadajnik posiada polaryzację poziomą, więc z tego co przeczytałem "siatka" powinna ten sygnał odebrać.
    TV znajduje mi listę kanałów z tego MUXa, natomiast nic się nie wyświetla. W ustawieniach TV można przeczytać, że natężenie sygnału jest równe 0, natomiast jakość sygnału 50.
    Pobrałem sobie aplikację na telefon "EmiMaps", która pokazuje, że moja lokalizacja jest w zasięgu tego nadajnika.
    Dodam jeszcze, że parę miesięcy temu, gdy stacje nadawały obraz testowy, to tv to odbierał.
    Czy mógłbym prosić o doradę w jaki sposób mogę odebrać kanały z MUXu 8? Jeżeli są tutaj forumowicze z mojej lokalizacji jestem ciekaw czy również macie problemy z odbiorem MUXu 8?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    mihal2002 napisał:
    To pojęcie względne. Więc napisz coś z sensem o antenie.

Antena wygląda identycznie jak ta ze zdjęcia, najtańsza z możliwych kupiona w jednym z marketów w momencie gdy DVB-T zastępowało TV analogową. Dotychczas spisywała się bardzo dobrze.
  • Poziom 11  
    Nie wiem co miałbym o niej napisać? Nie znam jej parametrów
  • Poziom 11  
    Ma wzmacniacz antenowy o oznaczeniu swa-2000/4T oraz zasilacz 12V
  • Poziom 11  
    mihal2002 napisał:
    mr_bl napisał:
    Ma wzmacniacz antenowy o oznaczeniu swa-2000/4T oraz zasilacz 12V

To KOLEGO wzmacniacz pracuje w kanałach od 21 w górę a MUX 8 nadaje w kanale 6. Więc masz odpowiedź i winowajcę.

A skąd taka informacja, że ten wzmacniacz pracuje od kanału 21 w górę? Ja w Internecie znajduję informację o odbiorze kanałów: 1 do 68?
  • Poziom 11  
    ok, kupię jutro nowy wzmacniacz i zobaczymy.
  • Poziom 11  
    Zakupiłem symetryzator w kanałach od 1 do 69. Łapie wszystkie muxy oprócz 8. Na symetryzatorze nie pojawiają się nawet kanały z tego MUXa w wynikach wyszukiwania.
  • Poziom 13  
    Posiadam taki wzmacniacz i zakres ma od 1-69 kanalu
  • Poziom 18  
    mr_bl napisał:
    Dodam jeszcze, że parę miesięcy temu, gdy stacje nadawały obraz testowy, to tv to odbierał.

Emisje testowe i emisje docelowe/stałe wcale nie muszą mieć tych samych parametrów. Na dodatek siatka to antena UHF, i jak każda inna antena UHF będzie odbierać VHF, jeśli jest w lokalizacji o dobrym pokryciu sygnałem. W reszcie lokalizacji trzeba montować anteny VHF i zwrotnice.
    mr_bl napisał:
    moja lokalizacja jest w zasięgu tego nadajnika.

To pojęcie względne. Ja też wg. map jestem w zasięgu Mux 8 z tego nadajnika, a w praktyce z anteny VHF o zysku 10dBi mam 34dBuV, BER e-3 i S/N 19dB czyli "cienizna".
    Na Twoim miejscu przemyślałbym rozbudowę instalacji o zwrotnicę i antenę VHF - nie mniejszą niż Dipol 4/5-12, Dipol 7/5-12, Buro CA-RTV4 lub Buro CA-RTV6. Najtańsza niekoniecznie będzie najlepszym wyborem.
  • Poziom 34  
    Wg map we Wodzisławiu z sygnałem mux-8 jest różnie. Lepsze pokrycie sygnałem dają Kosztowy, ale są miejsca gdzie teoretycznie powinien docierać sygnał ze Skrzycznego. Szczególnie w centrum mogą być miejsca gdzie do odbioru niezbędny może okazać się wzmacniacz.
    Oprócz w/w anten, sugeruję zastosowanie anteny wąskopasmowej ATZ-5/6-8 lub kanałowej.
  • Poziom 11  
    Zakupię w takim razie jedną z proponowanych anten VHS + zwrotnicę. Wieczorem to przeanalizuję.

Z tego co widziałem na mapie z sygnałem ze Skrzycznego na MUX 8 w Wodzisławiu nie ma szans.

Mam jeszcze takie pytanie, skoro mam już symentyzator, który odbiera MUXy 1-3 to lepiej jest zostawić ten symentyzator czy dać wzmacniacz? Dodam, że na symentyzatorze spadło natężenie sygnału względem wzmacniacza o 50, niemniej jednak wszystko działa póki co.
  • Poziom 18  
    Każdy wzmacniacz ma jakieś szumy własne i może robić jakieś drobne zniekształcenia sygnału (oczywiście wzmacnia również wszystkie śmieci/zakłócenia), dlatego należy unikać wzmacniaczy, jeśli to tylko możliwe. W kwestii Skrzycznego - pamiętaj, że tam sygnał jest nadawany w polaryzacji pionowej, więc antena musi być inaczej zamocowana. Pomyśl nad tym kanałowym Hirchman'em i Buro CA-RTV6.
  • Poziom 31  
    Adi01 napisał:
    Każdy wzmacniacz ma jakieś szumy własne i może robić jakieś drobne zniekształcenia sygnału (oczywiście wzmacnia również wszystkie śmieci/zakłócenia), dlatego należy unikać wzmacniaczy, jeśli to tylko możliwe.

szczególnie w dobie szybko rozwijającej się sieci LTE
  • Poziom 31  
    OK2STO napisał:
    jest tylko jeden problem

jaki problem? Każdą obecną antenę można zamontować pionowo lub poziomo. Ja w swojej starej 25 letniej musiałem wywiercić dodatkowe otwory co w zasadzie problemem też nie było. I bezsprzecznie dwie anteny i zwrotnica dają tu większe pole manewru bo możemy wybrać kierunek ( i polaryzacje ) Mux8. Anteny combo także umożliwiają różne polaryzacje Mux8 ale niestety już nie kierunek. Dodatkowo przy dwóch antenach ( także combo ale z wyjątkiem logarytmicznej możemy zastosować wzmacniacze w jednej z anten ( lub obydwu) oczywiście w ostateczności i przed wzmacniaczem ( wzmacniaczami) w razie potrzeby filtr ( filtry ) LTE)