Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakładanie/naciąganie siatki ogrodzeniowej, jak wykonać

PchlaW81 20 Mar 2017 22:47 1818 26
  • #1 20 Mar 2017 22:47
    PchlaW81
    Poziom 17  

Witam
    Przymierzam się do końcowego etapu grodzenia, niedługo trzeba będzie założyć siatkę. Oglądałem inne ogrodzenia i umyślałem sobie, ze będzie Ona zaczepiona jak na poniższym zdjęciu:
    Zakładanie/naciąganie siatki ogrodzeniowej, jak wykonaćZakładanie/naciąganie siatki ogrodzeniowej, jak wykonać
    chodzi mi konkretnie o te żebrowane pręty przy słupku narożnym oraz przy początkowych. Przygotowałem sobie takie pręty, długien a 125cm i dospawałem cycki po 3cm, no i planowałem że dospawam je do słupków, przeplotę siatkę i będę rozciągał do drugiego końca, ale kurde nie jestem pewien czy mi to wyjdzie ... :/ Ktoś zakładał siatkę na taki sposób jak na tych zdjęciach? Bo nie wiem czy np. to nie trzeba tak, że naciągam siatkę tym prętem żebrowanym i dopiero dospawuję go jak JUŻ siatka na nim jest, a nie że dospawam, naciągam a potem jakoś będę próbował przepleść - jeszcze przecież to naciągnięte musi być. Na pewno ktoś grodził, proszę doradźcie. Oczywiście będą trzy druty naciągowe, nie zamierzam ich przeplatać przez oczka, połapie drutem siatkę do nich.
    Wyczytałem tez, ze 2-3 osoby pasuje do naciągania i zakładania.

• #2 21 Mar 2017 02:39
    WędkarzStoLica
    Poziom 28  

Trudno zrozumieć w czym problem.
    Naciąganie siatki jest prostsze od konstrukcji cepa, żeby nie powiedzieć inaczej.
    Zasada jest niezmienna od setek lat, naciągasz i mocujesz, a czym naciągniesz i jak zamocujesz to tylko zależy od Twojej wyobraźni.

• #3 21 Mar 2017 18:22
    PchlaW81
    Poziom 17  

Chodzi mi o to, czy jak teraz do słupków przyspawam pręty naciągowe, to potem przy naciąganiu siatki przeplotę pojedyńczy drucik przez ten pręt (taki drucik jak łączy się dwie rolki siatki) zachowująć przy tym naciąg? Czy trzeba naciągać tym prętem i spawać na gorąco podczas momentu kiedy naciąga się siatkę?

• #4 21 Mar 2017 18:26
    Michelson
    Poziom 18  

Witam.
    Są gotowe elementy do tego, ale jak chcesz się bawić samemu, to polecam przyspawać do słupka 3 nakrętki, tak abyś mógł wsunąć w nie pręt. Czyli zamiast tych spawanych cycków dać nakrętki a później wsuwać pręt jednocześnie przeplatając siatkę. Jak chcesz bardziej estetycznie można dać zamiast nakrętek kawałki grubościennej rurki. Proponuję pręt gładki, nie żebrowany.

• #5 21 Mar 2017 19:46
    PchlaW81
    Poziom 17  

No własnie po fakcie też wpadłem na te nakrętki, i nie wiem czy nie przerobie mojego planu - tj. te pręty z cyckami przyspawam tam gdzie będę zaczynał naciąganie, a do reszty gdzie będę kończył dospawam te nakrętki, choć dalej mnie ciekawi a nie mam kogo zapytać czy jak się robi sposobem jak na powyższym zdjęciu to na gotowo wcześniej się spawa czy dopiero w trakcie naciągania się spawa na gorąco po prostu

• #6 21 Mar 2017 20:24
    slawek str
    Poziom 14  

Wkładasz ok. 1 m.od końca przymierzonej siatki pręt lub płaskownik w oczka i za pomocą dwóch pasów transportowych podciągasz siatkę zwracając uwagę aby jej nie przeciągnąć. Resztę podciągasz ręcznie i przeplatasz jak chcesz to do twojego przyspawanego druta mocującego. Poluzowujesz pasy i gotowe.Pozdrawiam. Jak coś nie rozumiesz to pytaj wyjaśnię bardziej ale myślę że nie trzeba będzie.

• #7 21 Mar 2017 20:26
    Michelson
    Poziom 18  

Moim zdaniem było to spawane po naciągnięciu siatki. Chyba że najpierw była założona siatka przy słupkach, a później gdzieś łączona, ale to chyba trudniejsze do wykonania. Zresztą fabryczne mocowania są podobne do tego sposobu z nakrętkami, tylko bez użycia spawarki Link.

• #8 21 Mar 2017 20:45
    ladamaniac
    Poziom 37  

Za młodego, jak zakładałem siatkę, to się ją wiązało do takiego pręta jak na zdjęciach, naciągało widłami o każdy słupek po kolei, łapiąc drutem wiązałkowym. Wisi do dzisiaj od 25 lat.

• #9 21 Mar 2017 21:19
    wiesiekmisiek
    Poziom 16  

Bo Kolego jak byłeś młody to siatki były tylko w ocynku i z grubego drutu. Z dzisiejszą siateczką powlekaną trzeba uważać aby jedna osoba nie rozciągnęła jej w łatwy sposób tworząc z oczek romby.

• #10 21 Mar 2017 23:00
    PchlaW81
    Poziom 17  

slawek str napisał:
    Wkładasz ok. 1 m.od końca przymierzonej siatki pręt lub płaskownik w oczka i za pomocą dwóch pasów transportowych podciągasz siatkę zwracając uwagę aby jej nie przeciągnąć. Resztę podciągasz ręcznie i przeplatasz jak chcesz to do twojego przyspawanego druta mocującego. Poluzowujesz pasy i gotowe.Pozdrawiam. Jak coś nie rozumiesz to pytaj wyjaśnię bardziej ale myślę że nie trzeba będzie.

Hmm ...
    Czyli zamiast zwoływać ludzi do pomocy naciągać pasami? Świetny sposób!
    Tylko, że ja mam kawałek 30 metrów jeden, więc nie uda się chyba trzech rolek rozłożyć na ziemi, połączyć razem a potem postawić tylko te pasy co jedną rolkę by trzeba było? wtedy trochę lipa bo przy normalnych słupkach nie ma żadnych prętów naciągowych, będą tylko druty trzy w poziomie szły i do nich cienkim drutem będę łapał siatkę,
    no chyba że po prostu rozwinę rolkę 10 metrów, naciągne pasem i chwilowo grubszym drutem złapię do słupka żeby nie straciła napięcia, odepnę pasy i dołożę druga rolkę do tej już przymocowanej, i jak ją naciągnę to będę mógł drut co trzyma naprężenie poprzedniej popuścić ... dobrze główkuję? Kurde z tymi pasami super sprawa bo ja w sumie nie mam nikogo do pomocy i wszystko lubie sam powoli robić :D

• #11 22 Mar 2017 10:45
    ladamaniac
    Poziom 37  

wiesiekmisiek napisał:
    Bo Kolego jak byłeś młody to siatki były tylko w ocynku i z grubego drutu. Z dzisiejszą siateczką powlekaną trzeba uważać aby jedna osoba nie rozciągnęła jej w łatwy sposób tworząc z oczek romby.

w sumie racja, ale to tymbardziej w pojedynkę powoli siatkę naciągnie, pewnie sporo lżejsza od starej. Rozwijac z rolki, łapiąc do kolejnych słupków, doplatac następną rolkę i jazda.

• #12 22 Mar 2017 12:51
    slawek str
    Poziom 14  

Przy naciąganiu pasami zwróć uwagę żeby oczka nie zahaczyły o nakrętki przez które puściłeś trzy druty naciągowe. Jeśli takowe masz bo pokrzywisz siatkę. Trzeba po trochu podciągać i kontrolować czy nie zahaczyła o coś i czy równo naciąga się, ewentualnie ręczne małe poprawki. Potrząsnąć ja delikatnie odciągając od słupków. Mocujesz kilkoma drutami tymczasowo do ostatniego słupka i rozwijasz następną rolkę pionowo opierając ja o środkowy drut. Następnie możesz ją powiesić zahaczając górą siatki co ok. metr za górny drut tak aby przy naciąganiu jak siatka będzie się przesuwać nie blokowało o słupek. Tak przygotowane następne 10m łączysz do naciągniętej wcześniej. Po wcześniejszym poście widzę że wiesz o co chodzi. Zwróć uwagę na słupki aby przy naciąganiu ich nie zgiąć. Wykorzystaj długość pasów aby mocowanie górnego dać po skosie na dół żeby uniknąć tego co pisałem. Pasami można rozerwać siatkę tak że uważaj żeby nie przesadzić. Pozdrawiam i życzę miłej pracy.

• #13 22 Mar 2017 18:45
    PchlaW81
    Poziom 17  

Dzięki za super opis. Nie mam nakrętek, mam słupki kątowe, dziurki w nich wywierciłem, nie kumam jeszcze ostatniego ... sugerujesz żeby naciągac pasami zapiętymi na skos? na dole siatki i po skosie na górze nastepnego słupka?

• #14 22 Mar 2017 19:14
    slawek str
    Poziom 14  

Nie, przy siatce zapinasz tak mniej więcej 1/3 od góry i1/3 od dołu a umocowanie drugiego końca pasów a szczególnie górnego trzeba umocować do słupka za który ciągniesz na dole. Dlatego tak aby nie ugiąć górnym pasem słupka.Ok?

• #15 22 Mar 2017 22:00
    PchlaW81
    Poziom 17  

Kapuje, mam nadzieję, że mi to nie będzie sciągać za bardzo jak tak na ukos będzie. Trochę się omorduję, ale to najlepszy sposób jak dla mnie bo nie trzeba będzie drugiej czy nawet trzeciej silnej osoby. jakby c o to bede dopytywał. POZDRAWIAM super rada:)

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

slawek str napisał:
    Nie, przy siatce zapinasz tak mniej więcej 1/3 od góry i1/3 od dołu a umocowanie drugiego końca pasów a szczególnie górnego trzeba umocować do słupka za który ciągniesz na dole. Dlatego tak aby nie ugiąć górnym pasem słupka.Ok?

Jeszcze jedna kwestia, a co na końcu? Jak nie ma za co zaczepić pasów bo zostal tylko ostatni słupek? Odpalić ciągnik i do niego zaczepić?

• #17 24 Mar 2017 20:09
    slawek str
    Poziom 14  

Możesz siatkę umocować na końcowym słupku i naciągać dwie do siebie na środku i potem je spleść.

• #18 24 Mar 2017 20:19
    bartek0518
    Poziom 20  

Strasznie utrudniasz sobie życie. Wiercisz 3 otwory w twoim kątowniku, gwintujesz i montujesz Link w tą śrubę wsadzasz pręt i tyle. Siatkę i tak najlepiej robi się we dwójkę jeden naciąga łapiąc jedną reką 1\3 wys drugą ręka 2/3 wysokości, a drugi osobnik wiąże do słupka. I tak słupek po słupku.

• #19 24 Mar 2017 22:06
    PchlaW81
    Poziom 17  

bartek0518 napisał:
    Strasznie utrudniasz sobie życie. Wiercisz 3 otwory w twoim kątowniku, gwintujesz i montujesz Link w tą śrubę wsadzasz pręt i tyle. Siatkę i tak najlepiej robi się we dwójkę jeden naciąga łapiąc jedną reką 1\3 wys drugą ręka 2/3 wysokości, a drugi osobnik wiąże do słupka. I tak słupek po słupku.

nie doczytałeś tego co pisałem, moje rozwiązanie jest prostsze od Twojej propozycji

• #20 25 Mar 2017 09:56
    qr
    Poziom 12  

zobacz na ebay są gotowe rzeczy

• #21 04 Kwi 2017 20:20
    PchlaW81
    Poziom 17  

Sławek a drut naciagowy, tzn. te 3 druty naciagac najpierw np. ciagnikiem czy po prostu rozwinąć z pętli i naciągi go naciągnął?

• #22 04 Kwi 2017 20:41
    bartek0518
    Poziom 20  

Rozwiń, napręż wstępnie reką, wsadzasz w napinacz i kręcisz. Tylko uważaj bo te dzisiejsze druciki z marketów są słabe. :D

• #23 06 Kwi 2017 22:59
    PchlaW81
    Poziom 17  

Mam jeszcze jeden dylemat : ) Siatka ma dwa końce - chodzi mi o GÓRE i DÓŁ, z jednej strony ma dłuższe końcówki, z drugiej krótsze, w sumie nie wiem nawet już po wstępnym przyłożeniu jak zakładać, co będzie lepsze? dłuższymi do góry, do dołu?

• #24 07 Kwi 2017 06:09
    slawek str
    Poziom 14  

Dłuższymi do góry. Łatwiej będzie Ci zawinąć na górnym drucie a na dole można tylko wpleść drut w dolne oczko.

• #25 07 Kwi 2017 06:20
    PchlaW81
    Poziom 17  

Chodzi Ci o to żeby później zagiąć te dluzszee konncowki na drut naciagowy zamiast żeby staly w gore?

• #27 30 Kwi 2017 08:49
    qr
    Poziom 12  

kiedyś dawałem stare futryny z betonem na dół i było ok

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME