Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować kolumnę i z czego (musze się dostosować...)

Bestia_radom 23 Lip 2005 22:25 6391 5
  • #1 23 Lip 2005 22:25
    Bestia_radom
    Poziom 9  

Witam forumowiczów,

Potrzebuje pomocy gdyż jestem "laik w tym temacie". Forum przeglądałem blisko tydzień i nic, co mogłoby mi pomóc niestety nie znalazłem…

Chcę zbudować kolumny do słuchania muzyki w domu (techno i trochę hip-hop) i czasami na jakąś małą domową imprezkę. Sęk w tym, że nic nie kumam... Nie wiem, od czego zacząć???, jakie głośniki wybrać (Tesla, czy może jakieś droższe ale np. do zestawu samochodowego…)???, z czego wykonać obudowę (sklejka czy MDF)???, wogule po prostu tragedia ze mną jest.... Nic na ten temat nie wiem…
    Jest jeden warunek dość istotny, każda kolumna nie może być większa niż 34cm głębokości, 41cm szerokości i 28cm wysokości, bo muszą mi się zmieścić na półkach. Załączam rysunek schematyczny jak wygląda półka.

Tylko teraz mi podpowiedzcie czy dobrze myślę, żeby zbudować kolumny w ten sposób żeby w tych półkach leżały na boku. Czyli kolumna musiała by wyglądać tak –

A normalnie kolumna stała by tak:

Bardzo pomocne by było gdyby znalazł się ktoś, kto mógłby mną pokierować, podesłał by mi potrzebne programy do obliczeń, albo sam pomógł by mi poobliczać rozmiary i wyjaśnił jak zbudować filtr… (żeby nie było czytałem poradnik odnośnie filtrów przeklejony na górze) ale ja stoję przed pytaniem czy da się w tak małej obudowie zbudować kolumnę trójdrożną czy nie. Wyjaśnił jak zbudować tą obudowę (bass-reflex czy zamknięta)??? Czym ja uszczelnić (czy jakoś tak…) Po prostu chciałbym od początku dowiedzieć się jak zbudować samemu kolumny i przede wszystkim jakie… Jeżeli da radę w takiej małej obudowie to wolałbym trójdrożne (chyba że to jest zły pomysł). Więc czekam na odpowiedzi Wasze – specjalistów w moim mniemaniu

Mam nadzieję żę nie zrobiłem niczego źle pisząc ten topic i że nie złamałem żadnego regulaminu (jestem nowy więc wolę się upewnić...)

0 5
  • #2 23 Lip 2005 23:06
    zeberko
    Poziom 31  

Głośniki wpakowane w półkę grają inaczej od kolumn vel zestawu głośnikowego mającego dostęp do powietrze, można powiedzieć więcej grają słabiej.
    Na początek przy zerowej wiedzy można wykonać, żelazną pozycję tzw monitorki (małe, dwu drożne kolumienki) na ARN 150/03/8, nie drogi mało kiedy ktoś to spaprał.
    na początek zamknięta, 7-8 litrów, bez cewki na arn'a wysoko tonowy 8 omów, odcięty kondem 2,2 uF np coś od STX, jak się będzie darł przy tej "Tesli" to go stłumisz.
    W finale jak to zagra i nie zniechęci Ciebie to to na pewno będziesz miał jakieś podstawy by przerobić te kolumienki na B-R odpowiednio strojony z lepszym wysoko tonowym.
    Skrzynki możesz zamówić u stolarza lub dać w sklepie stolarskim do wycięcia koszt (płyta meblowa 18mm) tak z 30zł.
    Co do jakości dźwięku coś takiego mam ale w wersji next step closed ;) , grają spoko, mają bas i wszystko co trzeba.
    Wymiary zewnętrzne (jak by miały iść do półki
    sz. - 19, wys. - 35, gł.- 30. zawsze można tam ująć a tu dodać :)
    Powodzenia

0
  • #3 25 Lip 2005 16:11
    Bestia_radom
    Poziom 9  

Czy ta kolumna to będzie tak że jeden dwa głośniki, jeden mniejszy a drugi większy??? Jak tu:

A i czy obudowa kolumny ma być taka pusta w środku (bez wzmocnień):

Czy z wzmocnieniami jak tu:

Jeżeli tak to jak je zaprojektować???.

Czy nie można by w taką obudowę wcisnąć coś mocniejszego???. Wolałbym mieć zapas na jakieś imprezy w razie czego...

Mam jeszcze pytanie co do wzmacniacza. Czy wystarczy 2x50W (dla tej konfiguracji co jest - i wtedy jaki złożyć???) czy może 2x100W lub 2x150W (do czegoś mocniejszego jeżeli się da - jeżeli tak to jaki wtedy złożyć???)

0
  • #4 25 Lip 2005 18:38
    toadi
    Spec od akustyki

Slowem masz do dyspozycji ok 25L netto paczke zaproponowalbym wbudowanie tam 2 szt GDN18-120 stxa i jakiejs wysokotnowoki obudowa strojona na 60Hz ale z racji ze maja one 6 om i to sa raczej glosniki do midbas bedzie ciezko to sensownie polaczyc zaleta bylaby duza moc i dosc wysoka efektywnosc (240W RMS i ponad 90dB z wata jak na taka malutka paczke wynik wysmiety) przenoszenie realnie od jakies 45Hz przy-10dB czyli podobnie jak altusy 75 :D tylko ta impedancja jak bys posiadal porzadny wzmacniacz co pociagnie spadki impedancji do rzedu 2,5-3om to nic tylko robic.
    Opcja nr 2
    ARN 188-05 + np tonsil GDWK10/80 obudowa strojona na ok 45Hz lepsze zejscie ladniejszy bas ale sporo mniej dB ok 87 z wata a z mocy 60W zaleta typowe impedancje dostepne 4 i 8 om.
    Opcja nr 3 najdrozsza
    Uklad 3 drozny z wykorzystaniem glosników tonsila
    GDN20/60 GDM10/80 i GDWK 10/80 obudowa zamknieta glosniki dosc ciasno trzeba by upchac ale sie da .

Tyle mi teraz do glosnwy wpadlo z rozsadnych cenowo glosników o nieslych mozliwosciach.

Obudowe jak wykonasz z plyty 18mm w zasadzie nie trzeba zadnych wzmocnien tylko dobrze skleic i skrecic

0
  • #5 26 Lip 2005 09:11
    Bestia_radom
    Poziom 9  

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły??? Powinien szczerze że zależy mi mniej na mocy a bardziej mimo wszystko na jakość brzmienia... Będę bardzo wdzięczny gdy ktoś jeszcze zaproponuje jakąś zwrotnicę (bo z tego co się już zorientowałem to od niej najbardziej zależy jakość dźwięku). Apropo budowy samej kolumny czym ją wytłumiać i jak (gdzie, które jej części: przód, boki, tył???) Jaki to ma wpływ na jej objętość??? Będę wdzięczny gdy ktoś mi wyjaśni jak wyliczyć rozmieszczenie głośników, czym je przykręcać do obudowy, jak ją wykonać... tzn. które elementy mają być większe: boki, i góra między nimi:

czy większa góra, i boki przykręcone do niej:

Jakie zastosować wkręty??? Jak gęsto je przykręcać??? Jakim klejem je skleić i później jaką szpachlą to wykończyć w środku??? Jak to obić taką czarną okładziną???.

Czekam na dalsze wasze pomysły i propozycje odnośnie zastosowania głośników i zwrotnicy w tej kolumnie...

Aha no i jeszcz mi się przypomniało: wyjaśnijcie mi różnicę między głośnikami na 4 Ohm a na 8 Ohm myslałem o zestawie który będzie można napędzić własnej roboty wzmacniaczem (składanym z kitu jakiegoś)

0
  • #6 28 Lip 2005 14:52
    toadi
    Spec od akustyki

Wkrety kasyczne do regipsów 55mm ja najczesciej takich urzywam (takie czarne) wkrecac wkret na 10-15cm (zeby wygladalo rowno chodz to bez znaczenia bo i tak pewnie pojda pod okleine) dodatkowo skleic wikolem.
    Roznica miedzy 4 a 8 om dla wzmacniacza jak jest rzystosowany do 4 om to kolumny 4 albo 8 om(ale na 8 omach wyciagniesz max ok 70% mocy wzmacnicza reszty nie wykorzystasz) jak dla 8 om to tylko 8 om (nie moze byc mniej niz wzmacniacz jest dostosowany), Krawedzie od wewnatrz uszczelnic silikonem albo akrylem albo tym samym klejem co kleiles, szpachla na nieronosci tylko od zewnatrz najlepsza jest poliestrowa samochodowa dwuskladnikowa schanie szybko i jest bardzo twarda jak wyscnie papier scierny, pozniej oklejasz czym chcesz okleina fornir inne takie albo mzona polakierowac.

Ile masz kaski na to mozesz wszadzic w szt XW165 tesli http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/XW-165-1394.htm

albo wybierz inne z tej strony 165 mm wiekszosc spasuje dobrze w ta obudowe.

PS liczylem ze obudowa bedzie miala wymiary zewnetrzbne rowne tym z pierszego rysunku czyli wsadzanie na ciasno rozmieszczenie glosników dobierz sobie zeby sie zmiescily na wysoki ton jeden ARV 104 komplet glosników na 2 kolumny mniej wiecej 210zł z wysylka.

Jak za drogo to zestaw z stxa GDN 17-80x2szt + jakis wysokotonowy najelpsza bylaby ta tesla ARV104 albo jakis tonsil ale jak drogo to tez stx GDWK9-150 twedy komplaet pewnie kupisz z wysylka za ok 130zł

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo