Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie instalacji dwuprzewodowej z trójprzewodową

Logan 21 Mar 2017 05:33 7527 33
 • #1
  Logan
  Level 30  
  Cześć,

  znajoma kupiła nowe mieszkanie. W bloku jest nowa instalacja elektryczna 3 żyłowa, natomiast w lokalu była stara, aluminiowa dwuprzewodowa. Ze względu na wyburzenie ściany dzielącej mały pokój z kuchnią, a co za tym idzie przerwanie obwodu "gniazdek" zdecydowano się na położenie nowej instalacji dla gniazd oraz oświetlenia w kuchni. Nowa instalacja została wykonana przewodem Cu 3x2,5m². Oświetlenie miało zostać "po staremu", ale ze względu na wyburzona ścianę trzeba było położyć nowy przewód od oświetlenia w kuchni. Jednak nowy przewód nie wychodzi bezpośrednio z rozdzielni, tylko łączy się z najbliższą puszką. Wyłącznik światła w małym pokoju - jednoprzyciskowy został wymieniony na dwuprzyciskowy, ponieważ teraz mały pokój i kuchnia stanowią jedno pomieszczenie.  Czyli teraz instalacja oświetleniowa wygląda tak:
  Z rozdzielni wychodzi aluminium, dwa przewody, idzie do puszki w małym pokoju i tam ma się łączyć, przez podwójny włącznik z nowym przewodem - miedź 3,1,5m². I niby wszystko pięknie tylko co zrobić z żyłą PE z nowego przewodu? Czy powinienem go połączyć w puszce z przewodem N?

  Jak to teraz podłączyć w rozdzielni? Planowałem od licznika wejść na wyłącznik różnicowoprądowy, a następnie na "S" (obwody gniazdek + oświetlenie). Teraz jednak zastanawiam się, czy mając połączony przewód PE z N dla oświetlenia w kuchni mogąę podłączyć się przez wyłącznik różnicowoprądowy? Czy lepiej "różnicówke" zostawić tylko dla gniazd, a B10 oświetleniowy podłączyć przed "różnicówką"?

  Załączam poglądowy obrazek.
  Łączenie instalacji dwuprzewodowej z trójprzewodową
 • #3
  Logan
  Level 30  
  Wymiana instalacji w ogóle nie była planowana. Wyszła przypadkiem, gdy okazało się, że po wyburzeniu ściany nie ma prądu w gniazdkach, oprócz łazienki. Teraz nie ma już możliwości kładzenia nowych przewodów.
 • #5
  Logan
  Level 30  
  Z zasilania PE idzie na szynę w rozdzielnicy, a dalej na gniazda, bo tam jest instalacja 3-żyłowa. Pytanie jak podłączyć oświetlenie w rozdzielnicy i co z żyłą PE z nowego przewodu od światła w kuchni?
 • #6
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Logan wrote:

  Jak to teraz podłączyć w rozdzielni?

  Kolego, masz jedno, honorowe wyjście. Powiedz znajomej, że byłeś kiepskim doradcą i doradź jej aby poszukała prawdziwego elektryka. Bo to co zrobiłeś przypomina mi bigos robiony przez dzieci na podwórku. Z pokruszonych cegieł, pociętej trawy i brudnej wody z kałuży. Może i ładnie wygląda, ale jeść się tego nie da. Tak jak Twojej instalacji się nie da eksploatować, ani bezpiecznie połączyć. Pisanie, że "teraz nie ma już możliwości kładzenia nowych przewodów" jest dla mnie dostatecznym na to dowodem.
  Dlatego rada jedyna, niech to obejrzy prawdziwy elektryk.
 • #7
  GBW
  Level 29  
  Od wymiany instalacji aluminiowej nie uciekniesz, co najwyżej odwleczesz. Za kilka lat będzie kolejny remont. Wymień teraz, będzie taniej niż dwa remonty.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  CYRUS2
  Level 42  
  Logan wrote:
  Jak to teraz podłączyć w rozdzielni?
  Ma kolega schemat w normach. Norma 60364-4-41 :2000
  Kto zrobi pomiary ?
 • #11
  snakess
  Level 13  
  Żeby było to dobrze to bynajmniej te nowe obwody trzeba pociągnąć do rozdzielnicy.
  Najrozsądniejszym wyjściem jest wymiana całości , wtedy będzie to zrobione raz a porządnie .
  A i zatrudnij fachowego elektryka .
 • #12
  Logan
  Level 30  
  Przecież nowe obwody (gniazdka) są pociągnięte do rozdzielnicy.
  Reszty instalacji nie będę wymieniać, bo nie mam takich możliwości, ani potrzeb. Nawet jak się włączy wszystkie światła w mieszkaniu to ile tego będzie 0,1 ... 0,2 kW? Stara instalacja spokojnie wytrzyma.
 • #13
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Logan wrote:
  Przecież nowe obwody (gniazdka) są pociągnięte do rozdzielnicy.
  Reszty instalacji nie będę wymieniać, bo nie mam takich możliwości, ani potrzeb. Nawet jak się włączy wszystkie światła w mieszkaniu to ile tego będzie 0,1 ... 0,2 kW? Stara instalacja spokojnie wytrzyma.

  Popełniłeś jednak podstawowy błąd. Od lat co najmniej dwudziestu obowiązuje przepis, że instalacje nowe i modernizowane mają być wykonane zgodnie ze współczesnymi wymaganiami i nie przewiduje się pozostawiania modernizowanej części w układzie TN-C. Zatem tę część która była remontowana należało bezwzględnie wykonać według nowych przepisów. Tym bardziej że, jak piszesz, "w bloku jest instalacja 3 żyłowa". Jej zalety nie są jednak w pełni wykorzystywane dopóki ostatni lokator nie dostosuje do niej swojej wewnętrznej, a Ty ten układ zakonserwowałeś na lata, gdyż sam piszesz, że nowy przewód oświetleniowy położyłeś tylko w kawałeczku, bo żal było dołożyć 8 czy 10 PLN i dodać kilka metrów aby sięgnął do rozdzielnicy. Wolałeś podciągnąć do starej puszki. To tak jakbyś 80-letnią babkę ożenił z dwudziestolatkiem. Podobny efekt otrzymałeś.
  Nie wiem co masz teraz zrobić, to wszystko należałoby obejrzeć w realu i spróbować zminimalizować szkody, bo bez nich i tak się teraz nie obejdzie.
  Szkoda tylko że większość domorosłych "specuf" pisze dopiero wtedy kiedy już nabałagani i "kucie i wymiana kabli jest niemożliwa, bo już pomalowalim i płytki położylim!"
  I tak skanseny w mieszkaniach trwają.
 • #14
  Logan
  Level 30  
  Rozumiem, ale tu nie chodzi o pieniądze, tylko o pilna potrzebę oddania do użytku mieszkania do osoby, która z dnia na dzień stała się bezdomna. Nie chce tutaj wchodzić w szczegóły, bo to sprawy rodzinne. Gdyby to zależało ode mnie to wymieniłbym cała instalacje zgodnie ze sztuką. Czy zakładając, że zamontowane będzie oświetlenie nie wymagające podłączenia PE, a co za tym idzie łączenia PE z N taka instalacja będzie bezpieczna? Gniazda są w układzie TN-S.
 • #15
  kkas12
  Level 43  
  Tylko oprawy oświetleniowe wykonane w II klasie ochronności mają rację bytu.
  Nowa część instalacji w TN-S, zaś część nie ruszana (głupota wykonawcy) również w TN-S, ale kuriozalnie bez przewodu ochronnego.
  Tak remonty przeprowadzano w erze bardzo wczesnego RCD. A dziś mamy drugą dekadę wieku XXI.
  Szkoda tylko, że oświetlenie w łazience nie ruszone.
  A pozostawienie aluminium i uzasadnianie tego małym obciążeniem to chwytanie się brzytwy przez tonącego, który łapy potnie a i tak utonie.
  Miej trochę szacunku dla tych co czytają.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  Logan
  Level 30  
  To nie jest takie hop siup. Oprócz wykucia rowków i puszczenie kabli trzeba wymienić rozdzielnicę na większą, zagipsować bruzdy, poczekać aż gips wyschnie, wyszlifować, znowu malować. A to nie jest tak, że my tam sobie siedzimy i remont sam się robi. W piątek musimy wyjechać, a jeszcze masa roboty przed nami.
 • #21
  Logan
  Level 30  
  Kurtka na wacia wrote:
  No to jak nie ma to nie może rozdzielić. Zresztą kto go wie co on tam ma?
  Przecież tam jest osobno PE i N. Proszę czytać ze zrozumieniem!
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  Logan
  Level 30  
  Kurtka na wacia wrote:
  No tak. Ale w takim razie z N nie możesz z powrotem zrobić N i PE. Pozostaje dać lampy w drugiej klasie ochronności.

  OK, to jeszcze podłączenie w rozdzielnicy. Z WLZ wychodzę na "S" B10 na oświetlenie. Osobno z WLZ na RCD i dalej na "S" B16 dla każdego obwodu (gniazdka). Tak?
 • #25
  Logan
  Level 30  
  kkas12 wrote:
  Kurtka na wacia wrote:
  Ale w takim razie z N nie możesz z powrotem zrobić N i PE.
  Dlaczego?
  Niech zrobi. Przekona się empirycznie, że jednak tak nie można robić.

  Proszę sobie darować złośliwości. Jakbym chciał eksperymentować, to bym nie prosił bardziej doświadczonych Kolegów o pomoc.
 • #28
  kkas12
  Level 43  
  Więc takich rzeczy nie wiesz?
  Nie wiesz jak polaczenia wykonać?
  Pomiar rezystancji izolacji wykonasz, warunek SWZ sprawdzisz, RCD zbadasz?
  Protokoł wystawisz i podpiszesz?
  Kompletna instalacja to nie tylko kabelki ułożone/wymienione według uznania.

  Ta lampa z zaciskiem ochronnym nie ma prawa być zamontowana w Twej instalacji.
  Poszukaj co oznacza II klasa ochronności. Bo tylko takie oprawy zamontować możesz.
 • #29
  User removed account
  User removed account