Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AIWA DK911 MKII - Brak reakcji na prąd.

21 Mar 2017 14:36 1656 4
 • Poziom 40  
  Witam kolegów.
  Wideo jak w temacie - nie reaguje na "włączenie do prądu" tzn. po włożeniu wtyczki do kontaktu nie ma żadnych objawów - powinna się wyświetlić godzina, a właściwie powinna zacząć migać godzina "00:00" i wideo powinno "czekać" by ją ustawić. Nie reaguje też na przycisk włączenia. Po prostu jakby prąd nie dochodził.

  Wyjąłem zasilacz i pomierzyłem napięcia (bez obciążenia) na trzech wychodzących z zasilacza wiązkach kabli (schemat zasilacza na dwóch ostatnich stronach załącznika, a schemat blokowy zasilacza to górna część drugiej strony załącznika).
  I tak:
  Napięcia na wyjściach z opisem UNREG mam zgodne z wartościami.
  Mam również napięcia EVER +5V
  Napięcia pomiędzy płytkami U POWER a V POWER są zgodne ze schematem.
  Z kolei:
  Nie mam żadnego napięcia REG (jakieś szczątkowe 0,6V gdzie powinno być 12V i 0,1 gdzie 5V - na wtyczce CON101)
  Zamiast 4V AC mam też ok 0,6V AC (wtyczka PIN101)

  Jeżeli te napięcia się "budzą" po włączeniu włącznika/power to jak to uruchomić/wymusić - by je pomierzyć.
  Z tym że zgodnie ze schematem 4V AC idzie bezpośrednio na płytkę wyświetlacza więc wydaje mi się że powinno być non stop.
  Kondensatory wydają się być zdrowe, ale ...
  W ciemno wymienić wszystkie czy może któryś konkretny? A może ktoś miał podobny przypadek i wie co wymienić.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Trochę dziwne, bo jak masz napięcie +5V na EVER, to znaczy, że z odczepu 9 wychodzić powinno napięcie AC, więc uszkodzony byłby blok stabilizacji 5V REG albo mostek. Zmierz omomierzem wszystkie odczepy na trafo na początek względem odczepu masowego, czy jest przejście. Moim zdaniem jeśli masz napięcie +12 UNREG AC to powinieneś mieć i na trafie pozostałe, wtedy idziesz po kolei po blokach. Chyba że odczep nr 9 trafa się urwał. Popraw luty na trafo.
 • Poziom 40  
  Przysiadłem do tego zasilacza z miernikiem jeszcze raz. Zmierzyłem wyjścia z trafo - mają po parę omów. Jeszcze raz zacząłem mierzyć napięcia i raz miałem raz nie. Podejrzewałem pierwotną stronę trafka na głównej płycie [U POWER]. Postanowiłem (ponieważ nie było tego zbyt dużo) "prze-lutować" wszystkie styki eliminując ewentualny zimny lut.
  Po wszystkim przemierzyłem wszytko jeszcze raz.
  Jak się okazało wszystkie napięcia wyjściowe prądu stałego mam, z tym że napięcie REG +12V i REG +5V pojawia się gdy podam na "ON" złącza CON101 +5V z EVER co jest logiczne jak się spojrzy na schemat. (4,9V na bazy DTC114 [Q202 i Q205] które "otwierają" przejście napięć na złącze.)
  Jedynie zastanawia mnie to AC 4V - może mój miernik nie potrafi tego zmierzyć. ---------- przed chwilą wpadłem na pomysł żeby zmierzyć to napięcie zmienne jako stałe poprzez diodę i ... tadam ... :)
  (akurat pod ręką miałem niewykorzystaną BYT56M z dzisiejszej reperacji TV)
  "Po diodzie" mam 3,4V więc uwzględniając spadek napięcia na diodzie i jednak po diodzie jest to powiedzmy jedna połówka zapewne jest te AC 4V.
  Wynika z tego że sinusoida tego napięcia nie do końca odpowiada zakresowi zmiennego napięcia mojego miernika.
  Jutro włożę zasilacz do video i sprawdzimy czy ruszy i przyczyną były zimne luty czy coś jeszcze.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Miałem o tym wspomnieć, ale no nieważne: to jest zasilacz impulsowy. Pomiar należało wykonać tak jak napisałeś, a jeszcze lepiej by było zrobić swój mostek na szybkich diodach z małym kondensatorem i mierzyć na DC. Po prostu za duża częstotliwość AC dla miernika. Dlatego na początek sprawdzenie omomierzem trafa - bo na schemacie ewidentnie widać, że jak masz +15V, to nie ma możliwości, abyś nie miał pozostałych napięć AC jak tylko urwane odczepy lub luty. Sprawdź i daj znać, mam nadzieję, że zadziała ;-)
 • Poziom 40  
  Okazało się że to co brałem za zimne luty jak się docelowo okazało było związane z utratą części pojemności kondensatora C107 1uF/400V po pierwotnej stronie trafka T101 (Płytka W POWER)
  A było tak:
  Po podpięciu zasilacza video nie ruszyło. Zacząłem mierzyć napięcia wyjścia - nie było żadnego. AC 230V od pierwotnej dochodzi. Za mostkiem na C104 było DC 324V ale na trafku nie było nic. Pomyślałem że może znów coś z tą częstotliwością. Przełączyłem miernik na DC zacząłem mierzyć napięcia między masą GND (nóżka 6) a innymi nóżkami strony pierwotnej. Pojawiło się napięcie między 6 a 4 nóżką i zaczęło powoli rosnąć. Za chwile video ruszyło. I od tamtej chwili nawet przy wyłączeniach z sieci i ponownych włączeniach działało bez zarzutu.
  Pomyślałem że może ciepło wpływa na działanie elementów. Ponieważ dziś zimno, wystawiłem na 5 minut zasilacz na balkon :) i potem ponownie podłączyłem. Znów na wstępnie brak zasilania, ale pojawiło się "samo" po ok 3-5 minutach. Więc któryś kondensator ... tylko czy sam w sobie, czy może jakiś opornik zmienił swoją wartość i wolniej ładuje lub szybciej rozładowuje kondensator.

  Po pierwotnej stronie są dwa kondensatory oba na 400V: 1uF i 100uF(u mnie na oryginalnej płytce jest 82uF zamiast 100uF) Przyznam że nie miałem 100uF na takie napięcie więc stwierdziłem że jeżeli jest to utrata pojemności można spróbować podlutować równolegle do istniejącego 82uF jeszcze jakieś 47uF. Z kolei zamiast 1uF podstawiłem 2,2uF. (też tylko taki miałem pod ręką)
  Zasilacz na balkon i po 5 minutach sprawdzenie działania :)
  Działał od razu po włączeniu. Odlutowałem równoległą "dostawkę" - próba z chłodem - znów działa po włączeniu. Wróciłem do wylutowanego 1uF - próba - nie działa. To mamy przyczynę.
  Wlutowałem 2,2uF na stałe i zasilacz działa przy każdym włączeniu, tak że jak na razie problem rozwiązany.

  Mam nadzieje że 2,2uF zamiast 1uF nie będzie miało dużego wpływu na działanie zasilacza.

  Ps A się rozpisałem :)