Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD zestaw pamięć RAM - Problem z RAM i spowolnienie

21 Mar 2017 21:46 1119 39
  • Poziom 8  
    Witam na forum i z góry przepraszam jeżeli temat założyłem nie w tym dziale.
    Mój zestaw:
    AMD FX 8350
    Gigabyte GA 990XA UD3 /Bios F14
    AMD Radeon MSI Hd 7850
    Ram 2x Kingston 4gb GB Hypex, 2x Corsair 2Gb GB
    Dysk z systemem SSD PLEXTOR 128Gb GB,
    System WIN 7 64bit.
    Zasilacz Corsair CX600 600W

Otóż mam problem z ramem RAM'em, jakiś tydzień temu wymieniłem procesor z FX 6100 na FX 8350 i chyba od tej chwili ( dokładnie nie powiem bo nie sprawdzałem wcześniej, a jakieś 3 miesiące temu wymieniłem płytę główna na podaną powyżej) zamiast 12 Gb GB system wykrywa mi 10 Gb GB z czego 7,84 aktywne. Program CPU-Z wykrywa 12Gb GB.
    Ogólnie komp przyśpieszył, ale zwalnia po jakimś czasie. Np. podczas przeglądania na Firefoxie zwykłego facebooka po 5 minutach muli i muszę restartować przeglądarkę.
    Próbowałem dodawać kości pamięci osobno ale z wszystkich konfiguracji najwięcej wykrywa mi 10Gb GB, z tych Corsairów 2gb GB widzi tylko 1Gb GB.
    Pomóżcie... nie jestem zbytnim fachowcem.
  • Poziom 8  
    310artur napisał:
    Po zmianie płyty głównej system był instalowany na nowo?

Nie
  • Moderator - Komputery Serwis
    Podaj dokładne oznaczenia wszystkich kości pamięci.
  • Poziom 8  
    RADU23 napisał:
    Podaj dokładne oznaczenia wszystkich kości pamięci.

Kingston - KHX1600C9D3X2K2/8GX
    Corsair - TW3X4G1600C9DHX

Dodano po 4 [minuty]:

310artur napisał:
    To sprawdź chociaż jak działa np. w trybie awaryjnym.
    No i podstawowe pytanie ile pamięci widoczne jest w UEFI i jak to tam wygląda.

Dziś zrobiłem reinstalację Win 7, pamięć nadal tak jak było z 12 GB jest 10GB.
    Jak wejść w UEFI?
    Przekładałem też w różnych konfiguracjach kości pamięci i wygląda tak jak by slot 1 i 4 (dwa całkiem po prawej od procesora) wykrywały tylko połowę z każdej kości.
  • Poziom 43  
    Sprawdź sobie w instrukcji płyty głównej jak wejść do BIOS/UEFI... Jak masz jakieś fast boot to może nie być tak łatwo.
    Weź to sprawdź jakoś normalnie.
    Testuj w parach te kości montując tak jak w manualu zalecają montować parkę.
  • Poziom 8  
    Czy możecie mi wytłumaczyć o co chodzi z tą instalacją pamięci o której jest w instrukcji?
  • Moderator - Komputery Serwis
    koralgol4 napisał:
    Czy możecie mi wytłumaczyć o co chodzi z tą instalacją pamięci o której jest w instrukcji?

Masz opisane dokładnie sloty a po prawej stronie w tabeli oznaczenia konfiguracji zależnie od tego czy kość jednostronna czy dwustronna.
    Pamięci montujesz naprzemiennie.
  • Poziom 8  
    Ok, włożyłem w solt 1 i 2 pamięć Corsair (2x2GB), slot 3 i 4 Kingston (2x4GB). System wykrywa 9GB z czego 6 GB dostępnej. Tak jakby slot 1 i 3 nie wykrywały całej kości tylko jej połówkę.

Dodano po 12 [minuty]:

Kiedy w slot 1 i 2 wkładam Kingstona 2x4GB a w 3 i 4 Corsair jest dokładnie ten sam efekt - 9 GB.
    Natomiast kiedy w 1 i 2 jest sam Kingston system widzi 6 GB zamiast 8 GB.
    Tylko pamięci w slotach 4 i 2 są wykrywane w całości a sloty 1 i 3 wykrywają tylko połowę z nich. Co jest grane? Zepsuta płyta??? Pamięci są dobre.
  • Poziom 8  
    irondick napisał:
    A które są dwustronne?

Na pewno Kingston. Corsaira sprawdzę jutro - w necie nic nie znalazłem, ale raczej też.

Dziś sprawdziłem, zarówno Kingston jak i Corsair są dwustronne.
  • Poziom 8  
    310artur napisał:
    Prawidłowo czytasz numeracje slotów? Bo nazbyt intuicyjna nie jest - patrząc od CPU masz slot 4-2-3-1.
    Jak włożysz tylko jedną kość w slot 2 to jak widać?

Tak, po twoim poście sprawdziłem raz jeszcze, niczego nie pomyliłem, wiem, że numeracja slotów jest trochę specyficzna, ale nie pomyliłem się rozpisując wszystko wyżej.
    Po włożeniu RAM tylko w slot 2 wykryło mi całą kość.
  • Poziom 41  
    A masz poprzedni procesor moze lub inny do testów żeby podmienić ?

Raport z hwinfo by się przydał (do pliku txt) oraz Screen z resmon'a (monitora zasobów) zakładka pamięć.

Cytat:
    Ogólnie komp przyśpieszył, ale zwalnia po jakimś czasie. Np. podczas przeglądania na Firefoxie zwykłego facebooka po 5 minutach muli i muszę restartować przeglądarkę.

I odrazu screen z hwinfo sensors only z całości oraz z process explorera też całości bez sortowania bo żeby sie firefox sypał to coś nie tak.
  • Poziom 43  
    OK bo źle przeczytałem wcześniej. Skoro w slocie 2 pojedyncza kość jest widziana w całości to jak te samą kość przełożysz w slot 1 to jak jest?
    No i jak to wygląda w UEFI tam widać całość czy też pół?
    To wygląda tak jakby kanał A był uszkodzony. Trzeba by więc sprawdzić kontroler pamięci a ten jest w CPU. Spróbuj wyjąć CPU i osadzić ponownie. Upewnij się że mu żadnej nóżki nie brakuje.
  • Poziom 8  
    enhanced napisał:
    A masz poprzedni procesor moze lub inny do testów żeby podmienić ?

Raport z hwinfo by się przydał (do pliku txt) oraz Screen z resmon'a (monitora zasobów) zakładka pamięć.

Cytat:

I odrazu screen z hwinfo sensors only z całości oraz z process explorera też całości bez sortowania bo żeby sie firefox sypał to coś nie tak.

• Poziom 8  
    310artur napisał:
    OK bo źle przeczytałem wcześniej. Skoro w slocie 2 pojedyncza kość jest widziana w całości to jak te samą kość przełożysz w slot 1 to jak jest?
    No i jak to wygląda w UEFI tam widać całość czy też pół?
    To wygląda tak jakby kanał A był uszkodzony. Trzeba by więc sprawdzić kontroler pamięci a ten jest w CPU. Spróbuj wyjąć CPU i osadzić ponownie. Upewnij się że mu żadnej nóżki nie brakuje.

W instrukcji płyty niema żadnej wzmianki odnośnie UEFI więc nie ma pojęcia jak wejść w ten system.
    Zaraz sprawdzę procesor.

Dodano po 8 [minuty]:

enhanced napisał:
    Blisko ale nie dokońca wszystko..

Ten screen z temperatur z hwinfo to jak ci się wieszała przeglądarka ?

Jak na złość nie chce się teraz zawiesić jak poprzednio, ale wentyaltory szaleją bo słyszę:
  • Poziom 43  
    No to wejdź do BIOSu wciskając Del w czasie procedury POST. Dziwne że ta płyta ma BIOS jeszcze z jakimś EFI no ale poważnie sam mogłeś na to wpaść. Zdaje się całkowita pamięć będzie podana w Standard CMOS Features jako Extended Memory
  • Poziom 8  
    310artur napisał:
    No to wejdź do BIOSu wciskając Del w czasie procedury POST. Dziwne że ta płyta ma BIOS jeszcze z jakimś EFI no ale poważnie sam mogłeś na to wpaść. Zdaje się całkowita pamięć będzie podana w Standard CMOS Features jako Extended Memory

W BIOSie Extended Memory 8174M , Base Memory 640M
    Włożone wszystkie kości.

Właśnie sprawdziłem procesor, wszystkie nóżki są, wchodzi idealnie.
  • Poziom 8  
    enhanced napisał:
    Screen z Resmona by się przydał, wyciąg save report z hwinfo summary, najlpiej z włożonymi wszystkimi ramami.

hwinfo summary (niestety nie mam pojęcia gdzie się robi save report, stąd zrzut:

Resmon

Dodano po 4 [minuty]:

310artur napisał:
    No to w BIOS już nie wiem co widzi ale nie to co powinien.
    Mi brak pomysłów. Podstaw inny CPU i sprawdź. Jak będzie tak samo to obstawiam uszkodzoną płytę.

Szkoda, że nie sprawdziłem pamieci po zmianie płyty jeszcze na starym procesorze... spróbuje coś wykombinować, stary procesor pożyczyć.
  • Poziom 8  
    310artur napisał:
    Timingi ustawione jak dla 533MHz a częstotliwość 800MHz że to jest stabilne to cud już.
    Ja rozumiem że BIOS resetować próbowałeś i tam nadal wszystko na auto jest?

Tzn. przywracałem domyślne ustawienia w samym Biosie, ale chodzi Ci o reset z wyciąganiem baterii itd? Nie robiłem tego.
  • Poziom 8  
    310artur napisał:
    Teoretycznie reset ale zworka to jednak podstawa.

Zrobione. Stan pamięci bez zmian...
  • Poziom 41  
    310artur napisał:
    Timingi ustawione jak dla 533MHz a częstotliwość 800MHz że to jest stabilne to cud już.
    Ja rozumiem że BIOS resetować próbowałeś i tam nadal wszystko na auto jest?

A to nie jest 537mhz a te 800 MHz to możliwośći danej kości?

Ja bym wymusił ustawienie 400 lub innej wartości i ewentualnie podbił napięcie jak jest taka możliwośc.

Save report powinno byc dostępne jak przy odpalaniu odznaczymy obie opcje sensors/summary i okno summary sie powinno odpalić z podglądem na detale podzespołów.

-=-
    Z resmona widać ze blisko 2GB Ramu jest zarezerwowane- co prawda nie widzi 12GB ale 10GB.