Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia i Sprint prezentują pierwszy w USA system massive MIMO dla TDD-LTE

ghost666 21 Mar 2017 21:47 1440 0
 • Nokia i Sprint prezentują pierwszy w USA system massive MIMO dla TDD-LTE
  Na targach Mobile World Congress w Barcelonie demonstrowano nie tylko najnowsze układy scalone dla smartfonów, ale także najnowocześniejsze systemy stacji bazowych, mające umożliwić transmisje z prędkościami, jakie osiągać mogą modem wbudowane w opisywane wcześniej na łamach Elektrody modemy LTE.

  Firma Nokia, we współpracy z amerykańskim operatorem sieci komórkowej Sprint, prezentowała pierwszy system massive MIMO, jaki zainstalowany i uruchomiony został w USA. Na stoisku firmy prezentowane były moduły radiowe wyposażone w 64 kanały nadawcze i odbiorcze. Moduły AirScale to jedne z pierwszych systemów masive MIMO dla TDD-LTE, jakie implementowane są na rynku w ramach tak zwanych systemów 4.9G - przygotowań pod implementację rozwiązań 5G w przyszłości.

  Prezentowane na MWC w Hiszpanii systemy wykorzystują MIMO do zwiększenia możliwości systemów 4G LTE o około osiem przy pracy w tym samym zakresie częstotliwości. Dzięki temu implementacja tych systemów w oparciu o istniejącą infrastrukturę jest możliwa. Dalszym etapem rozwoju tego rodzaju transceiverów mają być systemy 5G, także korzystające z wielu kanałów nadawczych i odbiorczych w ramach jednego BTSa, dla uzyskania prędkości transmisji powyżej 1 Gbps.

  Wprowadzony niedawno do handlu nowy moduł firmy Nokia - AirScale - to adaptywne rozwiązanie massive MIMO pracujące w technologii 4.9G. System ten zaprojektowano tak, aby zwiększał on pojemność sieci, zmniejszał opóźnienia w transmisji i pozwalał na osiąganie prędkości transmisji danych na poziomie nawet kilku gigabitów na sekundę. Wszystko to w ramach przygotowania do implementacji systemów 5G ku którym AirScale ma być krokiem milowym.

  Na targach w Barcelonie prezentowano możliwości systemu massive MIMO m.in. możliwość adaptywnego trójwymiarowego formowania wiązki, które pozwala na zwiększenie prędkości transmisji - osiem razy w przypadku uplinku i pięć dla downlinku.

  Pierwsze osiem urządzeń tego rodzaju pracuje już w sieci Sprinta w USA, wykorzystując do tego pasmo 2,5 GHz, jakie wykorzystywane jest przez tego operatora.

  Technologia massive MIMO jest dopiero na początku swojej drogi i przewidywane jest jej dalsze skalowanie. Obecnie wykorzystywane moduły posiadają 64 układy nadawczy i 64 układów odbiorczych - to bardzo dużo w porównaniu z typowymi stacjami bazowymi LTE 4G, gdzie kanałów takich jest od dwóch do ośmiu. Anteny massive MIMO to zadziwiająco kompaktowe układy, które nie są istotnie większe od klasycznych systemów montowanych w stacjach bazowych. Duża ilość anten w systemie umożliwia adaptację kształtu wiązki do aktualnych potrzeb w danej komórce sieci, dzięki czemu możliwe jest zwiększanie prędkości transmisji w sieci, co jest szczególnie istotne w gęsto zaludnionych obszarach np. w centrach miast. Dodatkowo, systemy AirScale, dzięki wykorzystaniu standardu LTE i pracy przy częstotliwości 2,5 GHz są kompatybilne z obecnymi na rynku smartfonami, co istotnie ułatwia integrację nowych transceiverów z istniejącą infrastrukturą.

  Źródło: https://www.nokia.com/en_int/news/releases/2017/02/27/nokia-and-sprint-demonstrate-massive-mimo-at-mwc17