Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v

grypsownik 21 Mar 2017 23:01 32373 26
Bosch
    grypsownik
    Level 6  
    Witam mam w domu taką puszkę.
    Pewnie to jest jedna faza i chciałbym podłączyć indukcję pod zwykłe gniazdko czy się da. podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v20170321_1..643.jpg Download (1.01 MB)
  • Bosch
  • Helpful post
    djlukas
    Level 27  
    Za mało danych. Jaki przydział mocy, Jaka moc płyty, z czego wykonana instalacja (Cu, Al)?
    Płyta powinna mieć osobny wydzielony obwód.
  • Bosch
    grypsownik
    Level 6  
    podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v
    takie coś jest w instrukcji
    Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
    2 lata temu robiona na nowa instalacja w bloku wszystkie kable nowe pociągniete wiec CU
  • Helpful post
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    `Temat wielokrotnie omawiany wystarczy użyć` szukajki.
    Na początek odpowiedz sobie na podstawowe pytania:
    1 Czy stać Ciebie na utratę gwarancji ( w instrukcji masz napisane kto to może zrobić i co Ciebie czeka gdy sam podłączysz )
    2 Czy zdajesz sobie sprawę z odpowiedzialności gdy wskutek awarii ktoś będzie poszkodowany? Jak do tego podejdzie ubezpieczyciel,prokurator?
    Są rzeczy które sam możesz wykonać jednak tu powinieneś sprawę dokładnie przemyśleć.
    Przy tych zabezpieczeniach absolutnie nie.
    grypsownik
    Level 6  
    Topolski Mirosław wrote:
    `Temat wielokrotnie omawiany wystarczy użyć` szukajki.
    Na początek odpowiedz sobie na podstawowe pytania:
    1 Czy stać Ciebie na utratę gwarancji ( w instrukcji masz napisane kto to może zrobić i co Ciebie czeka gdy sam podłączysz )
    2 Czy zdajesz sobie sprawę z odpowiedzialności gdy wskutek awarii ktoś będzie poszkodowany? Jak do tego podejdzie ubezpieczyciel,prokurator?
    Są rzeczy które sam możesz wykonać jednak tu powinieneś sprawę dokładnie przemyśleć.
    Przy tych zabezpieczeniach absolutnie nie.

Czyli moja puszka nie jest pod indukcję ???
    Z Solgazu piszą że można podłączyć pod zwykłe gniazdko indukcję ich firmy .

i powiedz mi jeszcze żeby zrobić jeszcze jedną fazę to trzeba będzie kuć ściany żeby pociągnąć do tego kontatku gdzie ma być płyta ????
  • Helpful post
    Brivido

Level 33  
    Zawsze możesz natynkowo, dochodzi do tego zapewne wymiana WLZ, podwyższenie mocy itp sprawy. A poza tym, instalacja robiona po kosztach, nieprzepisowo.
    Jaka to płyta solgazu pod zwykłe gniazdo?
  • Helpful post
    mawerix123
    Level 39  
    grypsownik wrote:
    chciałbym podłączyć indukcję pod zwykłe gniazdko

Takie urządzenie podłącza się na stałe a nie poprzez gniazdo. Poza tym przekrój instalacji gniazda będzie zbyt mały żeby zasilić taki odbiornik.

grypsownik wrote:
    Moc przyłączeniowa: 7,4 kW

A jaka jest moc przyłączeniowa Twojego domu :?:
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 43  
    grypsownik wrote:
    Czyli moja puszka nie jest pod indukcję ?
    To nie jest puszka tylko rozdzielnica.
    Kupił kolega płytę 7,4kW.
    Ta płyta wymaga w Polsce instalacji 3-fazwej,żeby można było wykorzystać 4 palniki.
    Jaka ktoś "mało gotuje" to wystarczy.
    Na jednej fazie będzie można używać 4 palników, ale na małej mocy.
    grypsownik
    Level 6  
    U mnie tylko chodzi zawsze max 2 palniki. Na raz wiec powinno wystarczyć? Można używać tej płyty do jednej fazy...
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 43  
    Można,jeżeli ci wystarcza mocy z jednej fazy.
    grypsownik
    Level 6  
    ale jak bym wlaczyl na raz 4 palniki to co wywali mi korki czy bedzie dzialac tylko z mala moca ?
    grypsownik
    Level 6  
    Aha ok

Juz nie wiem co mam robic czy nie zainwestować w tą gazową solgazu bez płomieni
  • Helpful post
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Przy zasilaniu jednofazowym odpuść sobie indukcje.
    Zainteresuj się gazem ale niekoniecznie taką kuchenką jaką zaproponowałeś.
    Proponuję dowiedzieć się więcej w dziale AGD, bo z tego co czytałem ta firma nie cieszy się dobrą renomą wśród instalatorów.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 43  
    grypsownik wrote:
    juz nie wiem co mam robic czy nie zainwestować w ta gazowa solgazu bez plomieni
    Wszystko zależy ile i kto gotuje.
    nna1 fazie 2kW tosporo. Można zagotowac na dużym palniku . Po zagotowaniu używa się mniejszej mocy.
    Na indukcji zagotowywuje się szybko.
    Ale... mieszkanie nie sprowadza się do indukcji.
    Pierze się w pralce (2kW),używa czajnika (1,7kW), i piecze w piekarniku.
    Odkurzacz to też ok.2kW.
    grypsownik
    Level 6  
    nie wiem co mam robic chciałbym indukcje ale ciągnąć dodatkową fazę jakieś pozwolenia to masakra

2 lata temu robili w moim mieszkaniu remont ale poprzednia właścicielka nie miała indukcji tylko na gaz

pod spodek pod zabudową mam gniazdo kontaktowe na dwie wtyczki i jak by podpiąć na dwie wtyczki z indukcji czyli z jednego kabla który wychodzi zrobić dwie wtyczki
  • Helpful post
    djlukas
    Level 27  
    Łukasz-O wrote:
    Zainteresuj się gazem ale niekoniecznie taką kuchenką jaką zaproponowałeś.
    Proponuję dowiedzieć się więcej w dziale AGD, bo z tego co czytałem ta firma nie cieszy się dobrą renomą wśród instalatorów.

Trzech moich znajomych ma te płyty i żaden nie ma z nimi problemu. Nawet ja się zastanawiałem czy nie wymienić zwykłej na taką.
    rafbid
    Level 33  
    grypsownik wrote:
    pod spodek pod zabudową mam gniazdo kontaktowe na dwie wtyczki i jak by podpiąć na dwie wtyczki z indukcji czyli z jednego kabla który wychodzi zrobić dwie wtyczki
    Za dużo kolega kombinuje lepiej się skupić na odpowiadaniu na pytania.
    mawerix123 wrote:
    A jaka jest moc przyłączeniowa Twojego domu
  • Helpful post
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Ta płyta nadje się do podłączenia na jedną fazę ale nie w polskich warunkach przy zasilaniu 1f.
    Nie te przekroje przewodów, nie te zabezpieczenia i nie ta moc przyłączeniowa.
    Producenci i sprzedawcy kit wciskają.
    Potem się jedzie na awarie, a tam gniazdka i obudowy rozdzielnic skapują na podłogę.

podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v

podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v

Wklejać jeszcze?
    mawerix123
    Level 39  
    grypsownik wrote:
    mam gniazdo kontaktowe na dwie wtyczki i jak by podpiąć na dwie wtyczki z indukcji czyli z jednego kabla który wychodzi zrobić dwie wtyczki

Muszę to napisać.... Głupszego pomysłu podłączenia indukcji nie widziałem :please: kombinujesz z podłączeniem tej płyty jak koń pod górkę a nie podałeś nawet jakie są zabezpieczenia i przekroje przewodów.
    markus-19
    Level 30  
    Zgadza się. czysto teoretycznie będzie chodzić na jednej fazie bo czemu nie. Sam mam podłączone na 1fazę ale do kuchni mam przewód 6mm2. W wiekszości przypadków nie mówiąc już o pełnym obciążeniu czyli 7,4 KW podłączenie na 1 Faze mogłoby skutkować ogrzewaniem ściennym tudzież pożarem... nie polecam chyba że jesteś przekonany co do posiadanej istalacji
    Erbit
    Level 42  
    grypsownik wrote:
    ...
    Z Solgazu piszą że można podłączyć pod zwykłe gniazdko indukcję ich firmy .

Niby można ale...

Moc 7,4kW / 230V = 32A - taki musisz mieć bezpiecznik i przewód, który wytrzyma te 32A oraz większą niż 7,4kW moc przyłączeniową (a po bezpiecznikach sądzę, że takiej nie masz). Ty w "puszce" masz 16A więc... odpowiedz sobie sam co możesz a czego nie możesz.

Najpierw się sprawdza a potem kupuje. Mam nadzieję, że tak właśnie jest.
    kemyz
    Level 10  
    A ja "odgrzeję kotleta"....

Mam zamiar kupić płytę indukcyjną 4,6 kW ( Bosch 400/230 V) .
    Płyta ma możliwość programowego zmniejszenia mocy do poziomu od 1kW do 4 kW.

Czy zatem można ją podłączyć pod 1 fazę z zabezpieczeniem 16 A ?

W kuchni mam gniazdo "piekarnikowe" z zab.16A wyłącznikiem różnicowo-nadprądowym i tam właśnie chciałbym ją podłączyć??

Można?
    kortyleski
    Level 43  
    Do prawidłowo zamontowanego i zabezpieczonego gniazda można podłączyć wszystko co dusza zapragnie. Najwyżej zadziała zabezpieczenie chroniąc instalację i gniazdo. Zresztą 16A dla indukcji to dość sporo, normalny obiad można spokojnie ugotować.jakies święta i cztery pola w ruchu to będzie krotko
    kemyz
    Level 10  
    A warto zwiększyć moc przyłączeniową w ZE (Enea) ?

Obecnie mam 4 kW i zabezpieczenie przedlicznikowe 20A, chciałem zwiększyć do 5 może 6 kW.

Z czym to się może wiązać ? ( no koszty wiadome - ok.85 zł za każdy kW).

No i jeszcze jedno- z płyty wychodzi przewód - przy podłączeniu do 1 fazy- założyć wtyczkę i do gniazda czy wszystkie połączenia na kostce???