Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów wentylatora kominkowego kom-600

22 Mar 2017 00:14 1005 4
  • Poziom 17  
    Mam wentylator kominkowy DOSPEL. Moc silnika 80W - silnik klatkowy z kondensatorem 2uF. Postanowiłem zmniejszyć jego obroty - w tym celu zakupiłem regulator obrotów (także firmy DOSPEL). Regulator działał - niestety zmniejszeniu obrotów towarzyszy buczenie - zmniejsza się szum powietrza lecz niestety nie hałas. To buczenie jest jednak bardziej denerwujące niż szum (dystrybucja ciepłego powietrza dotyczy głównie sypialni). Buczenie spowodowane jest zapewne sterowaniem fazowym tego regulatora. Postanowiłem podejść do problemu z innej strony - zakupiłem regulator grupowy AVT1813. Działał bardzo dobrze ale stałe załączanie i wyłączanie jest słyszalne i denerwujące. Najlepsze efekty dały kondensatory włączone szeregowo z silnikiem - tu rzeczywiście obroty spadły bez dodatkowych dźwięków, a przy mniejszych obrotach jest ciszej. Schemat części sterującej (S1-S4 to przekaźniki, a całość jest wpięta szeregowo z wentylatorem):
    Regulacja obrotów wentylatora kominkowego kom-600
    Na każdym kondensatorze jest rezystor 220k 1W. Układ przełączający składa z równolegle połączonych kondensatorów 3uF, 1uF i 0.5uF, przy czym kondensatory 1 i 0.5 uF są dodatkowo rozłączane przekaźnikami (S3 i S4). Do tego jest przekaźnik zwierający wszystko (S2) oraz przekaźnik rozłączający cały obwód (S1). Układ jest sterowany mikroprocesorem, który (podczas zmiany mocy) rozłącza całość na ok. 2s poprzez przekaźnik S1 (następuje rozładowanie kondensatorów), następnie załącza odpowiednie kondensatory (lub je zwiera) a w kolejnym kroku (po upływie 100ms) załącza przekaźnik S1. Uzyskałem zatem: wyłączenie,4 prędkości pośrednie oraz pełne załączenie. Mikroprocesor jest sterowany przyciskiem (zmiana mocy i wyłączenie całości) i dodatkowo steruje pięcioma diodami LED wskazującymi moc.
    Układ został zmontowany na płytce uniwersalnej. Przedstawiłem tylko sam układ przełączający, by każdy mógł stworzyć sterowanie według opisanych reguł. Można także całość oprzeć o ESP8266 i sterować za pomocą smartfona. Układ działa od kilku lat i spisuje się bardzo dobrze. W rzeczywistym użyciu są tylko skrajne wartości – tzn. pełna moc lub 4.5uF oraz moc minimalna - 3uF i oczywiście wyłączenie poza sezonem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Witam.

Ponieważ sam szukałem rozwiązania "buczącej" turbiny kominkowej (regulator obrotów) postanowiłem zrealizować regulację skokową tak jak to przedstawiłeś w temacie.

Jednak napotkałem problem.
    Zakupiłem zestaw kondensatorów aby dobrać obroty turbiny.
    Turbina DARCO 800m3 140W.
    Chciałem dobrać kondensatory aby napięcia na silniku były zbliżone do napięć dobranych przez Ciebie w innym poście.
    Co udało mi się osiągnąć.

3.3 µF -> ~ 52V
    4.2 µF -> ~ 85 V
    4.3 µF -> ~ 200 V

Jak widać pomiędzy 3.3. a 4.2 napięcie rośnie niewiele a przy 4.3 skacze gwałtownie do 200 V.
    Próbowałem pośrednie pojemności pomiędzy 4.2 a 4.3 ( skok co 10 nF ) niestety bez większego sukcesu.
    Dodawanie pojemności do 4.2 nie powoduje znaczącego zwiększenia napięcia powyżej 85V jedyny objaw to powolne rozpędzanie silnika do ~200V.

Jak uzyskać napięcia zbliżone do Twoich ?

Pojemność U silnik
    3uF 116
    3.5uF 134
    4uF 153
    4.5uF 173
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Niestety - im większa moc tym trudniej regulować prędkość przy pomocy kondensatorów. Tam wewnątrz jest jeszcze kondensator "rozruchowy". Myślę, że napięcia nie są aż tak istotne - istotna jest szybkość obrotowa. Moduł pracuje od kilku lat i głównie wykorzystuje się pełne obroty i obroty zmniejszone (na noc).
  • Poziom 10  
    Dzięki za szybką odpowiedź (w końcu temat już stary).

Ja zbudowałem na ESP8266 układ który ma sam wykrywać temperaturze w kanale gorącego powierza który idzie do turbiny i wraz ze wzrostem temperatury przełączać obroty.
    O ile 52V oraz 85V jest ok to miedzy 85 oraz 200 pasowała by pośrednia wartość , a super by było jak by były 2 kroki...
    Może masz jakiś pomysł ?

W innym poście piszesz również o regulacji za pomocą regulatora grupowego AVT1813.
    Postanowiłem podejść do problemu z innej strony - zakupiłem regulator grupowy AVT1813. Działa bardzo dobrze ale stałe załączanie i wyłączanie jest słyszalne i denerwujące.
    Czy możesz opisać :) jaki jest to dźwięk ?