Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowy telefon, nagranie rozmowy na PC.

24 Lip 2005 01:10 1749 8
  • Poziom 13  
    Witam.
    Przede wszystkim przepraszam, że nie jest to do końca tematyka trafna do tego forum, ale nie wiedziałem do końca gdzie to umieścić.

Chciałbym zrobić coś takiego:

Mam dwa analogowe telefony, łącze je kablem dwużyłowym, linie zasilam z zasilacza 12V DC, możliwa jest rozmowa między nimi.
    Jednocześnie chciałbym mieć możliwość nagrania rozmowy jaka jest prowadzona. Mam przetworniki A/C zdolne tego dokonać tylko problemem jest zakres napięcia, jakie może być na ich wejściu, czyli 0-4V.
    Chciałbym także mieć możliwość odtworzenia jakiegoś wcześniej nagranego dzwięku z PC za pomocą przetwornika C/A, który także ma zakres napięć wyjściowych 0-4V.

Mam takie pytania:
    - Czy będzie możliwość nie stosowania trafo 1:1 aby nagrać i odtwarzać rozmowy za pomocą PC ? ( jeżeli zasilanie daje z zasilacza, to czy pogłos z sieci (szum?) zostanie odfiltrowany ? )
    - Jak dostosować odseparowany sygnał z linii, który będzie szedł do przetwornika A/C, aby nie był większy niż 4V, analogicznie jak zrobić to dla przetwornika C/A, aby był słyszalny w obu telefonach ?
    - Sygnał dzwonienia to 60V 50Hz, czy jest możliwe uzyskanie tego napięcia z zasilacza 12V DC, nie stosując żadnych transformatorów (555 ?)? Jak w takim przypadku powinna wyglądać detekcja podniesienia słuchawki, aby zaprzestać dzwonienia ?

Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny.

Pozdrawiam.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    O ile dobrze zrozumiałem to podłączyłeś telefony bezpośrednio do zasilacza.
    Jeśli tak a przetworniki A/C i C/A będą zasilane z innego zasilacza to można tak jak na Telefony1.gif. Można także podłączyć rezystor 4k7 do zasilania przetwornika (tak nawet będzie lepiej) ale trzeba dobrać jego wartość tak żeby spoczynkowe napięcie na przetworniku wynosiło 2V (połowę zakresu). Rezystor Rx trzeba będzie pewnie dobierać.

Ale lepiej zasilać z dwóch zasilaczy, tyle że jeden musi być na wyższe napięcie. Tak jak na schemacie Telefony2.gif da się też uzuskać sygnał dzwonienia, ale trzeba będzie wtedy okresowo zwierać zasilanie do masy (na przemian 60V, 0V, 60V, 0V, ...). Potrzebny więc będzie jeszcze jeden tranzystor którego nie umieściłem na schemacie.

W roli wzmacniacza lepiej zastosować coś innego niż tranzystor BC547 który ja walnołem na tym schemacie.
  • Poziom 25  
    Hej.
    Może odwróć kolejność poszukiwań i zacznij od właściwej budowy połączeń obu aparatów.
    To już jest mała centralka.Prąd dzwonienia(uwaga przemienny) i detekcja podniesienia słuchawki nie załatwi para tranzystorów.
    Poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic60628.html
    I dlaczego wzbraniasz się przed tr separującym.
    Do dzisiaj szanowane firmy jak Siemens, Panasonic stosują takie układy.Pewna galwaniczna separacja i za jednym zamachem dopasowanie napięciowe.Tr o odpowiednim przełożeniu i kilku uzwojeniach załatwi sprawę bez dodatkowych elementów i
    dodatkowego zasilania.
    Hej.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    atom1477 napisał:
    O ile dobrze zrozumiałem to podłączyłeś telefony bezpośrednio do zasilacza.

Tak. Bezpośrednio do zasilacza stabilizowanego 12V DC i musze przyznać, że jakość dzwięku między nimi jest bardzo niezadowalająca. Strasznie cicho, Nie wiem czemu, bo teoretycznie nie powinno tak być.

atom1477 napisał:
    Jeśli tak a przetworniki A/C i C/A będą zasilane z innego zasilacza to można tak jak na Telefony1.gif.

Dam 78L05 i powinno być jak z innego zasilacza.

atom1477 napisał:
    Można także podłączyć rezystor 4k7 do zasilania przetwornika (tak nawet będzie lepiej)

Jak już wcześniej napisałem zapewnie przetwornikom napięcie zasilania 5V DC, więc chyba to nie jest konieczne ?

atom1477 napisał:
    ale trzeba dobrać jego wartość tak żeby spoczynkowe napięcie na przetworniku wynosiło 2V (połowę zakresu). Rezystor Rx trzeba będzie pewnie dobierać.

Odnośnie Rx to rozumiem, nie rozumiem natomiast po co te 2V ?
    Czy mógłbyś mi to wytłumaczyć w trochę szerszym zakresie ?

atom1477 napisał:
    Ale lepiej zasilać z dwóch zasilaczy, tyle że jeden musi być na wyższe napięcie. Tak jak na schemacie Telefony2.gif da się też uzuskać sygnał dzwonienia, ale trzeba będzie wtedy okresowo zwierać zasilanie do masy (na przemian 60V, 0V, 60V, 0V, ...). Potrzebny więc będzie jeszcze jeden tranzystor którego nie umieściłem na schemacie.

Taki miałem plan, aby do dzwonienia użyć oddzielnego zasilacza.

Jakiej amplitudy mógłbym spodziewać się na wejściu przetwornika A/C po odfiltrowaniu tych 12V składowej stałej za pomocą kondensatora ?
    Z informacji które znalazłem wynika, że nie więcej niz 0,5 V.
    Jaka amplituda powinna być w przypadku wprowadzania sygnału audio na linię ?
    Jak to wogóle obliczyć, aby wykorzystać pełny zakres przetwornika, w jaki sposób dobrałeś resztę elementów ?

Muszę przyznać, że analogowa elektronika u mnie strasznie leży i aby zrozumieć zasadność zastosowania choćby tranzystora to muszę długo siedzieć i dociekać. Brak praktyki po prostu. Z kolei z częścią programową powinno już mi pójść łatwiej.

JCK napisał:
    I dlaczego wzbraniasz się przed tr separującym.
    Do dzisiaj szanowane firmy jak Siemens, Panasonic stosują takie układy.Pewna galwaniczna separacja i za jednym zamachem dopasowanie napięciowe.Tr o odpowiednim przełożeniu i kilku uzwojeniach załatwi sprawę bez dodatkowych elementów i
    dodatkowego zasilania.

Przede wszystkim ze względu na to, że go nie posiadam, nie mam też skąd go wymontować. W starym zepsutym modemie mam Tr bez wyprowadzenia środka uzwojenia po stronie wtórnej, nie wiem czemu, ale fakt jest, że tego uzwojenia nie ma.
    Druga sprawa to to, że nie podpinam się do linii telefonicznej, tylko sam daję dla niej zasilanie, tak więc pomyślałem sobie, że mógłbym zrezygnować z galwanicznej separacji wejścia od wyjścia.
    Poza tym nowe modemy nie mają Tr separującego, tak więc wydaje mi się, że można uzyskać dobrą jakość bez stosowania Tr. Sądzę też, że taki transformator skomplikował by konstrukcję tego urządzenia i za wszelką cenę chciałbym go uniknąć.

Liczę na dalsze odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Witka.
    Nie odrobiłeś lekcji!
    Podałem ci linka do najprostszych schematów połączeń dwóch aparatów spełniających twoje kryteria z postu pierwszego.Prościej się nie da.
    Zwróć uwagę na napięcia zasilania 24V lub 36V. W CA typowo 50V.
    Zapomnij o zasilaniu 12V i w takim układzie. Jeśli to są aparaty nowszej generacji(elektroniczne)to możesz je nawet uszkodzić.
    Kto ci powiedział, że to ma poprwnie działać.Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak skomplikowane są centrale telefoniczne.
    Nie oczekuj, że jednym tranzystorem załatwisz sprawę dzwonienia i detekcji jak pisze kolega wcześniej.Jeśli ma taki projekt to niech go umieści.Życzę powodzenia.
    Jeśli twoja wiedza w tej materii jest tak znikoma jak piszesz i nie posiadasz żadnej bazy podzespołow elektronicznych, to porywasz się z motyką na słońce.
    Tr uprości twoją konstrukcje a nie skomplikuje.
    Albo zastosujesz układy już zbudowane i sprawdzone albo zapomnij o temacie. Jeszcze raz!!! Zacznij od budowy działającego układu połączenia dwóch aparatów!!!
    HeJ
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No 2V po to żeby spoczynkowe napięcie na przetworniku A/C wynosiło połowe jego zakresu pracy. Zmienne sygnały (dzwięk) będą modulować to stałe napięcie: w1.gif
    Spoczynkowe napięcie nie może wynosić 0V, bo przetwornik nie przetworzy ujemnych połówek sygnału. uzna je za 0V: w2.gif

Jest cicho prawdopodonie dlatego, bo zasilacz jest stabilizowany i wymusza napiecie 12V na linii. Ale aparaty pobierają dużo prądu i stabilizacja zasilacza nie daje sobie rady i dlatego w ogóle jest coś słychać. Jak wywalisz stabilizator z zasilacza to powinno się podgłośnic.
    Ale i bez stabilizacji będzie cicho! Kondensatro w zasilaczy zwieraprzecierzprzebiegi zmienne! Ale jego nie wywalaj bo da Ci to tylko przydzwięk sieci! Musisz raczej dać szeregowy rezystor do podłączenia zasilacza.
  • Poziom 13  
    Witam.
    Niestety faktycznie jest tak, że nie mam za dużej wiedzy. Ale to nic, jakoś sobie poradzę. Zależy mi na maksymalnym uproszczeniu układu.
    Czyli jeżeli dobrze rozumiem napięcie zasilania na linii powinno być 50V DC, a po podniesieniu słuchawki rezystancja telefonu sprawia, że robi się z tego 12V, czy też to centrala obniża napięcie ?
    Jeżeli telefon w stanie spoczynku nie jest używany to po co ma być te 50V na linii ?

Odnośnie nagrywania to znalazlem taki układ: http://www2.jarnaker.com/wp/projects/chat-cord/image002.gif , który podobno z powodzeniem może być podłączony do karty muzycznej w PC i można zarówno nagrywac jak i odtwarzać rozmowy do telefonu.
    Nie wiem natomiast, jakie napięcie będzie wchodzić do karty muzycznej w takim przypadku, a jakie wychodzić.
    Podejżewam, że nie będzie za wielkie, ale nie mogę znależć informacji jakie być powinno.
    Chciałbym tak rozbudować ten powyższy układ, aby wzmocnić amplitudę do poziomu 0-4V, które to będzie mógł zczytać przetwornik a/c i z kolei tak je obniżyć, aby napięcie wyjściowe 0-4V z przetwornika c/a mogło być wprowadzone na ta prowizoryczną linię telefoniczną.
    Kolejna sprawa to fakt, że nowe modemy nie posiadają transformatora separującego, tak więc sądzę, że dało by się pominąć go i wtym przypadku.
    Nie zadawałbym głupich pytań i sam se to sprawdził na oscyloskopie, ale nie mam do niego dostępu, więc proszę o poradę.

Pozdrawiam.

edit:
    atom1477 -> Jak pisałem swojego posta to Ty odpowiedziałeś. Wielkie dzięki, to mi rozjaśniło trochę sytuację. Jutro poeksperymentuję z badziewnymi zasilaczami ;) i dam znać jak mi poszło.

Pozdrawiam again.
  • Poziom 25  
    Witka.
    No jesteś uparty jak o......
    Tu patrz:
    http://www.ee.washington.edu/circuit_archive/circuits/F_ASCII_Schem_Tel.html
    Pozycja "Use old phones as an intercom".
    Chłopie co ty chcesz odkrywać z tym zasilaczem 12V.Pisałem,że możesz sobie aparaty uszkodzić.W obwodzie nie masz R i podasz prąd którego klucze tranzystorowe nie wytrzymają.Ale jak chcesz, ty jesteś mądrzejszy a pytasz innych bo się nudzisz.Tak?
    Weź ten układ co jest w linku!
    Jeśli nie interesuje cię wywołanie to potrzebujesz 3(słownie trzech) elementów: 24V,R,C. No prościej się nie da!!!
    Albo jak masz 50V to zrób jak na fotce po modyfikacji, ale też bez wywołania.Jeden zasilacz tylko na schemacie nie chciało mi się łączyć punktów +50 i -50V.
    Wszystkie C na linii to 1mikroF/100V zapora dla składowych stałych.
    Wszystkie 4L to 400ohm przekaźniki typu B1 lub B2 nawijane bifilarnie(po dwa uzwojenia na jednym karkasie dla jednego aparatu).
    Są zaporą dla sygnałów m.cz. od i do zasilania w tym tętnień.
    W ostateczności daj 4 R po 470om.Brak zapory.
    Nic tu nie wymyślam, jest to najprostszy układ ze starych central.
    A co do 50V w lini. A jak myślisz? Wszyscy abonenci są dwa metry od centrali jak ty od zasilacza, czy może czasami kilka kilometrów???:idea:
    Pomyśl!!! :idea:I dlaczego w sieci domowej jest 230V a nie np. 83V???.
    Dalej mi się nie chce już pisać bo to jak grochem o ściane.
    Odrzucasz TR jak ja proponuje a sam potem się chwalisz,że coś znalazłeś z TR!
    Masz opcje z TR na schemacie wejścia /wyjścia karty dołącz do niego.
    HeJ
  • Poziom 13  
    Cześć.
    No faktycznie to bardziej skomplikowane niż mi się wcześniej wydawało.
    Nie mam odpowiedniego zasilacza, więc narazie nic więcej nie działałem, ale niebawem to zrobię.
    Chciałbym sie zapytać, jakich poziomów napięć mogę się spodziewać w tym schemacie co JCK zaproponował ?
    Bo jak już mówiłem nie chcę podłączać układu do wej/wyj karty dzwiękowej, a do przetworników a/c c/a które mierzą/dają sygnał 0-4V.

Pozdrawiam.

edit:
    Aha. Jeszcze jedno. Odnośnie schematu który zamieściłem, gdzie był transformator - chciałem pokazać prostotę rozwiązania, a nie, że wogóle nie słucham dawanych mi rad. Tak więc chciałem pokazać jak prosto można to zrobić za pomocą transformatora, a tutaj: http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/teleinterface.html#noisolation jest pokazane jak łatwo można się go pozbyć i takie rozwiązanie także działa.
    I teraz, uwzględniając moją znikomą wiedzę z zakresu analogowej elektroniki, bardzo chciałbym, aby szanowni koledzy naprowadzili mnie na rozwiązanie, które umożliwi mi NIE stosowanie transformatora (tak jak na załączonym powyżej schemacie), i dodatkowo zmuszenie układu do współpracy z przetwornikami a/c c/a, których zakres pomiarowy/wyjsciowy to 0-4V.

Jak już pisałem wcześniej, największą niewiadomą dla mnie jest poziom napięcia jaki będzie na wyjściu i wejściu audio z takiego układu po podłączeniu go do linii zarówno w przypadku użycia transformatora jak i nie. Gdybym to wiedział, to prawdopodobnie sam bym se już dopasował resztę.

Załóżmy, że połącze 2 telefony przewodami i tak powstałą linię zasilę z 50V, jak to ma miejsce w centralach telefonicznych, w taki sposób jaki przedstawił JCK, to jakie napięcie będę miał na wyjściu transformatora, a jakiego mogę się spodziewać na wyjściu tego układu bez transformatora ?
    Bez oscyloskopu nie mam możliwości tego sprawdzić, a przy takiej dynamice zmian, miernik elektroniczny nie zdąży spróbkować sygnału.

Pozdrawiam.