Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik sterowany sygnałem bluetooth.

22 Mar 2017 09:03 813 8
  • Poziom 5  
    Witam,
    Czy istnieje przekaźnik, którego cewka sterowana jest sygnałem bluetooth?
    Case: Jest warsztat, w którym telefon gsm pracuje jako telefon stacjonarny. W lokalu panuje hałas i pracownicy nie słyszą dzwoniącego telefonu. Czy istnieje taki przekaźnik, który po otrzymaniu sygnału przychodzącego gsm załączyłby zasilanie jakiejś syreny (np alarmowej)?
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator Projektowanie
    Sygnał przychodzący GSM niewiele ma wspólnego z Bluetooth. Czysto teoretycznie to da się zbudować i to na różne sposoby. Jeden z nich - urządzenie "udające" zestaw głośnomówiący na BT, które na podstawie informacji o przychodzącym połączeniu uruchamia przekaźnik.
    Reasumując, nie ma cewki przekaźnika sterowanej BT, nie bezpośrednio ;-)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 5  
    W takim razie jak zbudować taki udawacz zestawu głośnomówiącego BT lub inaczej sobie z tym poradzić? Sparować z telefonem duże głośniki Bluetooth? Ale wtedy nie byłoby sygnalizacji optycznej :-/
  • Poziom 5  
    Samoocena: zero
    Pod tym względem wchodzi w grę zlecenie komuś wykonania takiego urządzenia, gdyż o programowaniu układów nie mam pojęcia. Jak mniemam nie ma takiego gotowego urządzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Kiedyś widziałem takie podstawki pod telefony w kształcie buta czy dłoni i jak telefon dzwonił to to coś zaczęło świecić (w środku diody led i jakiś elektroniczne ustrojstwo w którym indukowała się napięcie po wpływem pola EM z telefonu). I z tego czegoś świecącego leda do sterowania fototranzystorem i po problemie...
    Coś mi się obiło o oczy na amazonie że są też takie nakładki na telefon.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    możesz sobie kupić po prostu przystawkę głośnomówiącą bluetooth, pod warunkiem, że będzie miała wyjście "MUTE", które zwyczajowo wykorzystuje się do ewentualnego wyciszania radia w samochodzie albo do przełączenia audio telefonu na głośniki samochodowe. Ten sygnał jest generalnie "logiczny", przekaźnika nie "uciągnie", ale w sklepach dla hobbystów za psie pieniądze kupisz płytkę z przekaźnikiem sterowanym tranzystorem, taką płytkę ten sygnał już "uciągnie". Ponadto zamiast głośnika w przystawce możesz podłączyć wzmacniacz, który tak głośno jak trzeba będzie odgrywał sygnał dzwonka. Dobrze będzie kupić przystawkę, która ma możliwość rozmowy w trybie "prywatnym" (chyba, że taką funkcję ma Twój telefon) o ile oczywiście nie chcesz żeby postronne osoby słyszały Twoje rozmowy. Do tego jeszcze jakiś wyłącznik do tej syreny, żeby nie wyła podczas rozmowy.

Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Dziękuję bardzo za porady. Poszukam takiej przystawki.
  • Poziom 37  
    Witam ponownie,
    jeszcze kilka drobnych uwag.

Kiedy będziesz kupował (gdziekolwiek) tę przystawkę zastrzeż sobie możliwość zwrotu. Niektóre telefony nie działają z niektórymi przystawkami bluetooth ze względu na jakieś rozbieżności w profilu "bluetooth handsfree". Tak czy owak możesz przed zakupem przejrzeć dokumentację, opis lub instrukcję tej przystawki żeby upewnić się, że Twój telefon będzie z nią pracował.

Możliwe, że wyjście "MUTE" jednak "uciągnie" przekaźnik. Warto sprawdzić w opisie jakie są napięciowe i prądowe możliwości tego wyjścia. Może uda Ci się dobrać przekaźnik, prawdopodobnie typu "coil sensitive", którym wyjście przystawki będzie w stanie bezpiecznie sterować. Nie zapomnij o zablokowaniu cewki przekaźnika za pomocą diody żeby nie uszkodzić elementu sterującego. Można kupić przekaźniki montowane do podstawek, w które można wetknąć gotowy moduł z diodą zabezpieczającą cewkę przekaźnika przed generowaniem przepięć, robi coś takiego na przykład Relpol, pewnie również wielu innych producentów.

Pozdrawiam