Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza i zasilania

22 Mar 2017 13:32 519 19
  • Poziom 7  
    cześć,

Temat w dziale dla początkujących nie bez byle powodu.
    Chciałbym wkręcic się jakoś w temat elektroniki, a z potrzeby chwili padło na konstrukcję głośnika sterowanego Bluetooth, lecz na "gotowych" częściach. Z racji tego, że posiadam dwa głośniki no-name szerokopasmowe 5W 8ohm chciałbym wykorzystać je w "projekcie".
    Z początku chciałem zasilać głośnik akumulatorami 18650, a za moduł ładowania-zabezpieczenia posłużyłby TP4056 zasilany miniUSB 5V, ze względu na dostępność ładowarek. Moduł Bluetooth 4.0 na CSR8670 (ok. 10dolaców z Chin).
    Kwestią, której nie umiem rozstrzygnąć jest dobór wzmacniacza napędzającego 5Watowe głośniki. Są dostępne wzmacniacze mocy, lecz zasilane dużo wyższym napięciem.

Prosiłbym o jakieś rady w tej kwestii
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Żeby uzyskać moc 5W na 8ohm potrzebujesz tak przynajmniej 9V napięcia zasilającego. Także pozostaje Ci zaopatrzyć się w przetwornicę dc-dc step-up. Pierwszy z brzegu jest MT3608. Przydałoby się też zabezpieczenie przed rozładowaniem.
  • Poziom 7  
    I wtedy zasilać wszystko na 3,7V, a "przed" wzmacniaczem dać przetwornicę? Jak będzie to wyglądało jeśli chodzi o prąd?
    Co w przypadku gdybym zastosował głośniki 4omowe?

Czy wzmacniacz mocy 2x5W na TDA7496 byłby dobrym wyborem?
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    NikTaki napisał:
    Co w przypadku gdybym zastosował głośniki 4omowe?
    Musisz zmniejszyć wtedy napięcie zasilania - wszystko masz w DS.
  • Poziom 7  
    Rozumiem, lecz bardziej chodziłoby mi o przykład takiego wzmacniacza na rynku i podpowiedź czy wydoliłby prądowo. Tzn. szukam czegoś co dobrze "zagra" i zgra się, dlatego też myślałem o TDA7496 i głośnikach 8omowych, lub może coś innego przy głośnikach 4omowych. Zastanawiam się jak to wychodzi w praktyce, bo nigdy nie miałem z nimi nic wspólnego.
  • Poziom 43  
    Określ dokładnie jakich mocy oczekujesz, oraz jakie napięcie zasilania, wtedy coś podpowiemy dokładniej.
  • Poziom 20  
    Żeby uzyskać 5W@8ohm przy THD=10% z TDA7496 musisz go zasilić z 22V. Nie polecam. Do tego chcesz zasilić układ z baterii, więc na pewno zależy Ci, aby był energooszczędny. Znacznie lepszym wyborem byłby wzmacniacz pracujący w klasie D. Jak już kupujesz od chińczyków, to możesz sobie zamówić moduł z takim wzmacniaczem. Widziałem moduły, na https://www.diodes.com/assets/Datasheets/PAM8610.pdf, ale nie wiem jak się sprawują.
  • Poziom 43  
    Wertyuud napisał:
    Żeby uzyskać moc 5W na 8ohm potrzebujesz tak przynajmniej 9V napięcia zasilającego.
    Na pewno?
    Wertyuud napisał:
    Żeby uzyskać 5W@8ohm przy THD=10% z TDA7496 musisz go zasilić z 22V.
    Przy układzie wzmacniacza w klasie D - owszem, jednak dla amatora polecanie układu w klasie D wydaje się mocno niewłaściwe. Autor jak widać jest początkujący, a dla takiego znacznie prościej będzie wykonać (chociażby PCB) dla TDA7496.
  • Poziom 20  
    398216 Usunięty napisał:
    Wertyuud napisał:
    Żeby uzyskać moc 5W na 8ohm potrzebujesz tak przynajmniej 9V napięcia zasilającego.
    Na pewno?

Policzmy. Napięcie RMS U=sqrt(5W*8ohm)=6.32V. Napięcie szczytowe sinusoidy to będzie 6,32V*sqrt(2)= 8.94V. Czyli dla sinusa poniżej tych 9V praktycznie się nie da, chyba, że wzmacniacz ma wbudowaną przetwornicę, albo zrobiłem jakiś błąd. W praktyce to będzie więcej jak przytoczony TDA7496 z 22V. Po za tym TDA7496 ma okropne THD=10% dla 5W. Autor zaopatruje się u chińczyków w moduły, dlatego poleciłem mu rozejrzenie się za modułem wzmacniacza w klasie D. Nie musi robić płytki. Do tego przytoczony wzmacniacz potrzebuje mniejszego napięcia zasilającego (12V spokojnie wystarczy) no i ma znacznie mniejsze THD.
  • Poziom 43  
    Cytowałeś fragment wyrwany z kontekstu. Rozwinięciem tego zdania było następne:
    398216 Usunięty napisał:
    Przy układzie wzmacniacza w klasie D - owszem

Oczywiście - jeśli Autor ma zamiar zamówić gotowy moduł, jest to rozwiązanie idealne w Jego wypadku- tym bardziej, że zasilanie ma realizować z akumulatorka.
  • Poziom 20  
    Ok, nie do końca zrozumiałem co było poddane wątpliwości. Co samodzielnego składania wzmacniaczy w klasie D, to zobacz na układ PAM8403. To chyba najprostszy możliwy wzmacniacz i ze zrobieniem płytki nie powinno być problemu. Tylko, że musiałby działać na 4ohm i tylko 3W.
  • Poziom 43  
    Wertyuud napisał:
    to zobacz na układ PAM8403. To chyba najprostszy możliwy wzmacniacz i ze zrobieniem płytki nie powinno być problemu
    Mimo wszystko to układ SMD. Nie wiem jak z możliwościami i doświadczeniem Autora w produkowaniu płytek drukowanych, ale moim zdaniem to może być problemem.
    Przychylam się natomiast całkowicie w składaniu wzmacniacza z modułów - O ile są możliwości zakupu z chin takich modułów, wystraszy wybrać, zamówić i poskładać do kupy... Z takim zadaniem Autor powinien mieć mimo wszystko mniej trudności.
  • Poziom 7  
    Freddy napisał:
    Określ dokładnie jakich mocy oczekujesz, oraz jakie napięcie zasilania, wtedy coś podpowiemy dokładniej.

O możliwości nie byłoby się co martwić, gdyby nie było deficytu doświadczenia w projektowaniu takich układzików. Na razie moim założeniem jest to poskładanie wszystkiego do kupy, a najpierw wybór czegoś co według moich założeń się sprawdzi.

A więc według pierwotnego planu miały być to akumulatory 18650. Nie jest to jednak mus. Myślałem też żeby dać je w szereg w razie wypadku.
    W każdym razie efektem końcowym miał być przede wszystkim dźwięk z 2 calowych 8/4omowych - 5Watowych głośniczków.

http://www.gotronik.pl/wzmacniacz-mocy-audio-2x10w-pam8610-p-4028.html
  • Poziom 7  
    BC109B napisał:
    Kolega założyciel tematu wie przypadkiem jaki maksymalny prąd można uzyskać z portu USB?
    Obawiam się, że standardowe porty nie będą w stanie dostarczyć dość prądu do zasilenia wzmacniacza 10W, gdyż standardowe porty są w stanie oddać 0,5A przy 5V (w zasadzie to 4,75 - 5,25V), co daje 2.5W.

Port USB miałby służyć jedynie w celu ładowania akumulatorów. Czy ładowarki telefonów nie ładują prądem 2A?

A czy nie lepiej byłoby zastosować 2 akumulatorów 18650 na napięcie 7,2V i zasilić to bezpośrednio na PAM8610 i 5W 4om głośniki?
  • Poziom 20  
    Łącząc ogniwa szeregowo będziesz musiał zaopatrzyć się w balanser, który będzie pilnował utrzymania jednakowego napięcia naładowania/rozładowania wszystkich ogniw 18650. Dodatkowo nie naładujesz tego bezpośrednio z USB, bo USB ma tylko 5V, więc i tak potrzeba przetwornicę podwyższającą napięcie. Chyba, że zamontujesz koszyk na akumulatory i będziesz je wszystkie ładował każdorazowo z osobna, ale i tak musiałbyś jakoś zapewnić, że żaden akumulator nie rozładuje się nadmiernie. Można zamontować akumulatory z wbudowaną elektroniką zabezpieczającą. Moim zdaniem łatwiej jest już dać jeden akumulator i dołożyć przetwornicę do wzmacniacza. Ewentualnie da się połączyć dwa akumulatory równolegle dla dłuższej pracy. Zobacz jeszcze na moduły xs3868 ovc3860. Są takie, gdzie podłączasz tylko akumulator li-ion i działa. Na płytce są przeciski, jest gniazdo ładowania i słuchawkowe. Co do ładowarek, to ładowarka do telefonu, może odda i 2A, ale pod warunkiem, że układ ładowania baterii w urządzeniu na to pozwoli. Podany przez ciebie układ TP4056 ładuje prądem max. 1A. Pamiętaj, że ładowanie dużym prądem skraca żywotność, baterii, więc nie zawsze się opłaca.
  • Poziom 7  
    A czy istnieją jakieś przeciwskazania do wzmocnienia napięcia z 3,7 do 12V? Wtedy znalazłbym jakiś moduł wzmacniacza z bluetoothem, bo widzę, że takich też dużo. Jakiś 2x20W, ale wrzucę go na mniejsze 12Voltowe napięcie, ale w zakresie jego pracy... Uparłem się trochę na lepszy moduł, gdyż czytałem, że te tańsze się średnio nadają i na sygnale jest dużo zakłóceń. Nie zależy mi na ładowaniu 2A. Podałem tylko przykład.

EDIT. Czy po prostu przy tym napięciu i prądzie będą za duże temperatury?