Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VELODYNE EQ-MAX10 - Po wybuchu kondensatora sygnał na wyjsciu :-( grzeje się

22 Mar 2017 18:33 540 4

• Poziom 28  
    Wzmacniacz w aktywnym subwooferze.
    Kłopot jest taki, że na wyjsciu był filtr w postaci kondensatora do masy i rezystora z kondensatorem (szeregowo połaczone) także od wyjscia do masy...
    Ale coś spowodowało, że elementy wybuchły dokładnie to kondensator
    Po tym upaliło 2 irf y i kontroler na IRS20124S.

a takze zasilacz 12V

powymieniałem elementy uszkodzone reszte przemierzyłem.
    Nie wiem jakie dobrać wartości filtrów.

i teraz tak jak jest podłączony na wyjsciu jest sygnał około 40Vpp i około 200kHz
    grzeje się filtr i tranzystory

dołączenie dławika typu 220nF + 10 ohm powoduje upalenie rezystora praktycznie od razu
    odłaczenie wejścia układu IRS uspokaja układ nic sie nie grzeje itd ... ale cały czas na wejsciu jest fala prostokatna ze stopnia poprzedzajacego...

jak dobrać te elementy lub co się dzieje ze wzmacniaczami D nie iałem nigdy doczynienia

nie widać niczego uszkodzonego
    elementy są ok audio idzie
  • Poziom 43  
    inventco.eu napisał:
    na wyjsciu był filtr w postaci kondensatora do masy i rezystora z kondensatorem (szeregowo połaczone) także od wyjscia do masy...
    To najprawdopodobniej obwód Zobla. Spalenie rezystora sygnalizuje wzbudzenie się wzmacniacza na wysokich częstotliwościach (często nawet ponad-akustycznych).
    inventco.eu napisał:
    na wyjsciu jest sygnał około 40Vpp i około 200kHz
    W wypadku wzmacniacza w klasie D może to być spowodowane (najczęściej) uszkodzeniem końcówki mocy. Jeśli jest to na układzie scalonym -
    układ IRS
    - wymiana tegoż.

• Poziom 28  
    Układ IRS jak i tranzystory wymienione.
    Wzbudzenie na 200kHz jest widoczne jak na dłoni :D
    ale nie wiem czy jak nie ma filtru nie powinno go być
    dla testu podłaczyłem 220nF / 400V
    napiecie wyjsciowe spadło do 0 pojawia się tylko właściwy sygnał
    ale z jakiejś przyczyny uwaliło wczesniej a widze, że to nie tylko u mnie bo kilka postów z taką samą usterka widziałem
  • Poziom 43  
    Jakaś wartość napięcia przełączania na wyjściu wzmacniacza klasy D występuje zawsze. Przyczyną "uwalenia" tranzystorów mocy może być np. za duża wartość pojemności bramek, a w związku z tym zbyt wolne przełączanie tychże tranzystorów. Wówczas przez krótkie okresy (przełączania właśnie) układ pracuje praktycznie biorąc na zwarciu.
    W każdym razie - tranzystory mocy nie powinny się grzać przy braku obciążenia. Grzanie się - może wskazywać na problem z przełączaniem.

• Poziom 28  
    Dobrałem filtr wyjsciowy na podstawie jakiegoś podobnego układu ...
    czyli 1uF /250V
    i do tego równolegle gasik 100nF/250V i 10 ohm 1W

układ działa
    nie ma nic na wyjściu nic sie nie grzeje gra ładnie ...

a tak jak pisałem na poczatku układ IRS nowy tranzystory końcowe nowe.
    spalenie było raczej od tego, że zywym ogniem i iskrami poszedł kondensator ... ogień i smieci poszły własnie na irs i tranzystory ...

Dodano po 13 [godziny] 29 [minuty]:

Wygląda, że jest ok. 10h grania temp około 30 stopni
    nic sie nie grzeje na wyjściu brak harmonicznych, gra czysto.

dla mnie temat zamknięty