Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotopułapka z Arduino Micro, czujnika ruchu PIR i aparatu Canon

JestemInzynieremPL 24 Mar 2017 17:55 10893 44
    a_noob
    Poziom 22  
    badworm napisał:
    Warto jednak się upewnić, czy aparat na jednym z tych złącz nie posiada już elementu wysokonapięciowego, bo wówczas podwójna separacja może nieprawidłowo działać.

Raczej nie ma to znaczenia, wejście aparatu jest sterowane zwarciem do masy, jak już tu wielokrotnie wspominano, tak więc ile by zabezpieczeń nie wstawić, układ będzie działał dalej, jeżeli będzie trzymał się tej zasady. Co innego przy sterowaniu pinem z uc, to już nie dajemy zwarcia do masy tylko "podajemy" stan niski, lub wysoki, a ten wysoki stan może spowodować uszkodzenie wejścia w aparacie. Można podłączyć npn, transoptor, przekaźnik czy cokolwiek innego co załącza, a nie przełącza. Oryginalne wężyki spustowe do aparatów wyglądają tak, jakby w tym projekcie zamiast transoptorów zwykłe przyciski wstawić.
  • OptexOptex
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Czy będą transoptory czy nie i tak będzie działać.
    Warto poszukać na tej stronie - http://www.doc-diy.net/
    Robiłem wyzwalanie 60 aparatów równocześnie.
    Zrobiłem pierwszą wersję na kontaktronach - drugą na transoptorach.
    A pewnie bez też by było ok.
    Kol. zrobił jak chciał.
    Swoją drogą - dlaczego się nie odizolować galwanicznie ?
    Pozdrawiam.
    1st
    Poziom 19  
    Nie wiem jak z czułością tego projektu, ale dla Canona jest alternatywne firmware MagicLantern, które ma podobną funkcjonalność, dodatkowo można migawkę wyzwalać dźwiękiem, światłem, różnicą w obrazie... http://wiki.magiclantern.fm/userguide#audio_remoteshot co oczywiście nie umniejsza pracy włożonej przez twórcę...
    prosiak_wej
    Poziom 32  
    1st napisał:
    alternatywne firmware MagicLantern

Niekoniecznie firmware, bo instalując Magic Lantern w ogóle nie modyfikuje się oprogramowania układowego aparatu. Jest to bardziej nakładka na firmowe oprogramowanie. Uruchomisz aparat z inną kartą i już działa jak z fabryki. W EOSie już tego nie potrzebuję, ale za S5-IS bardzo pomocny był 'kompaktowy' odpowiednik - CHDK.

Swoją drogą zainteresował mnie Kolega wyzwalaniem światłem. Może będzie to dobre narzędzie do nocnych, letnich polowań na błyskawice :)
  • OptexOptex
    krzysiek_krm
    Poziom 38  
    Witam,
    zgadzam się ze zdaniem większości kolegów, użycie izolacji galwanicznej jest ze wszech miar słuszne, lepiej dmuchać na zimne, niż (i tak dalej).
    Jak już autor tematu i tego projektu postanowi wyprodukować partię miliarda sztuk, zapewne zbada wszystkie możliwe i niemożliwe modele aparatów, dokona optymalizacji układu, przeprowadzi testy, będzie wówczas pewien, że może sobie pozwolić na stosowne uproszczenia. Na razie izolatory w niczym nie przeszkadzają.
    Żeby być już w pełni uczciwym, to:
    a_noob napisał:
    przy sterowaniu pinem z uc, to już nie dajemy zwarcia do masy tylko "podajemy" stan niski, lub wysoki, a ten wysoki stan może spowodować uszkodzenie wejścia w aparacie

nie do końca jest prawdą.
    Współczesne uc mają zazwyczaj piny konfigurowane jako wejście lub wyjście. Można więc do rejestru wyjściowego wpisać stan niski a następnie przełączać między wejściem (w przybliżeniu rozwarcie) i wyjściem (w przybliżeniu zwarcie do masy), taki (prawie) otwarty dren. Są zresztą uc, które mają na niektórych pinach "prawdziwy" otwarty dren. Zawsze może się jednak, rzecz jasna, pojawić jakieś przebicie, więc izolacja wskazana.

Pozdrawiam
    a_noob
    Poziom 22  
    1st napisał:
    dla Canona jest alternatywne firmware MagicLantern, które ma podobną funkcjonalność, dodatkowo można migawkę wyzwalać dźwiękiem, światłem, różnicą w obrazie...

Takie rozwiązanie zwiększa zużycie baterii aparatu, zaś przy wyzwalaniu wężykiem aparat może być w stanie uśpienia i wybudza się dopiero po wciśnięciu spustu. Korzystanie z opcji różnicy w obrazie to już chyba tylko z zewnętrznym źródłem energii, bo wymaga włączenia LV (podniesione lustro i bezustanne sczytywanie obrazu z matrycy).
    prosiak_wej
    Poziom 32  
    a_noob napisał:
    wybudza się dopiero po wciśnięciu spustu

W zależności od modelu aparatu od wybudzenia do wyzwolenia migawki może upłynąć zbyt dużo czasu, aby uchwycić błyskawicę. Może być jeszcze użyta forma pośrednia: ustawienie w menu aparatu automatyczne wyłączanie po xx minutach na off, wtedy nie będzie takiego dużego opóźnienia pomiędzy wyzwoleniem z wężyka a aktywacją migawki. Ostrość oczywiście ustawiona ręcznie, żeby aparatu nie męczyć.
    a_noob
    Poziom 22  
    Prezentowane w tym wątku urządzenie służy do polowania na zwierzątka, do błyskawic to już jest zupełnie inna bajka. Nie zostawimy aparatu na całą noc w nadziei że będzie burza i akurat w miejscu gdzie wycelujemy, będzie się błyskać, nie ma też mowy o żadnym uśpieniu. Na takie polowanie wybieramy się w trakcie burzy i ustawiamy wszystko na bieżąco tam gdzie rozgrywa się akcja.
    Przy błyskawicach robimy zdjęcie naświetlane kilkadziesiąt sekund i liczymy na szczęście, że coś wpadnie w kadr w tym czasie. Ewentualna automatyzacja tego procesu może polegać na rozpoczynaniu naświetlania i jego zakończeniu po spełnieniu dwóch warunków:
    1. zarejestrowano wyładowanie,
    2. czas naświetlania przekroczył 20s (przykładowo),
    lub czas naświetlania przekroczył powiedzmy 30s i nic nie złapaliśmy.
    Minimalny czas naświetlania jest potrzebny aby tło nie było zbyt ciemne, chociaż to oczywiście zależy od efektu jaki chcemy uzyskać.
    Tak więc możemy zwalić na automat sekwencje naświetlania, a sami zajmujemy się tylko kadrowaniem.
    prosiak_wej
    Poziom 32  
    Kol. a_noob - taki sposób właśnie stosuję. Dodam tylko, że przysłonę trzeba przymknąć na połowę albo nieco ponad połowę maksymalnej wartości, ostrość ustawić ręcznie na nieskończoność (nie zawsze jest to skrajna pozycja pierścienia, zależy od obiektywu i należy to kontrolować patrząc w wizjer), a balans bieli według uznania (ja zazwyczaj ustawiam na "słoneczny dzień" :) Timer odlicza 45 sekund z otwarciem migawki, na sekundę zamyka i znów otwiera. Dodatkowo jest przycisk, którym resetuje timer i ręcznie zamykam migawkę. Nie obciąża to aparatu, bo nie musi cały czas pracować Live View.
    a_noob
    Poziom 22  
    No to się naprodukowałem, a kolega dobrze zna temat ;) zmylił mnie pomysł wybudzania aparatu do zdjęcia błyskawicy, co jest bezużyteczne w tym przypadku, sam sygnał do wybudzenia występowałby już w trakcie błysku, więc połowa materiału już poleciała, a reszta poleci zanim aparat się ocknie.
    badworm
    Poziom 18  
    a_noob napisał:
    badworm napisał:
    Warto jednak się upewnić, czy aparat na jednym z tych złącz nie posiada już elementu wysokonapięciowego, bo wówczas podwójna separacja może nieprawidłowo działać.

Raczej nie ma to znaczenia, wejście aparatu jest sterowane zwarciem do masy, jak już tu wielokrotnie wspominano, tak więc ile by zabezpieczeń nie wstawić, układ będzie działał dalej, jeżeli będzie trzymał się tej zasady.

W kontekście lamp błyskowych ma to znaczenie. Kiedyś przerobiłem jedną poprzez dołożenie optotriaka, by wyeliminować wysokie napięcie na gorącej stopce i co się okazało? Po jednym błysku trzeba było ją ściągać z aparatu, by w ten sposób przerwać przepływ prądu. Po prostu aparat miał już wbudowany optotriak i podtrzymywał on przepływ prądu na wejściu zmodyfikowanej lampy :) Wywaliłem dołożony układ, zamontowałem lampę na aparacie i pstrykałem bez obaw.
    krzysiek_krm
    Poziom 38  
    badworm napisał:
    W kontekście lamp błyskowych ma to znaczenie. Kiedyś przerobiłem jedną poprzez dołożenie optotriaka, by wyeliminować wysokie napięcie

Nie ma się co wymądrzać, ale stosowanie elementów działających na zasadzie triaka w obwodach prądu stałego jest błędem w sztuce. W takiej sytuacji należy stosować elementy żargonowo nazywane "PhotoMos Relay".
    Birkof37
    Poziom 8  
    Czy taki zestaw wyzwalający można zastosować do kamerki sportowej ?
    JestemInzynieremPL
    Poziom 7  
    Birkof37 napisał:
    Czy taki zestaw wyzwalający można zastosować do kamerki sportowej ?

Wszystko zależy od tego czy wejście do kamerki jest takie samo oraz czy "protokół" rozpoczęcia nagrywania jest taki sam. Jeśli gniazdo i sposób komunikacji z kamerką jest inny to raczej nie da się zrobić kopiuj-wklej ;-)