Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór napięcia zasilania do wzmacniacza

23 Mar 2017 13:29 627 23
  • Poziom 4  
    Witam
    Dosyć pewnie głupi problem ale cóż.
    Zaczynając. Chodzi mi o wzmacniacz PAM8610
    datasheet: https://www.diodes.com/assets/Datasheets/PAM8610.pdf
    mam 2 głośniki (średniotonowe) 10W 4Ohm
    oraz 1 głośnik (niskotonowy) 10W 6Ohm

Jeden wzmacniacz ma zasilać 2 głośniki średniotonowe (wcześniej filtry etc. ale nieistotne chyba)
    A w drugim będzie wykorzystywany jeden kanał do głośńika niskotonowego

Jakimi napięciami muszą być one zasilane aby nie uszkodzić głośników?
    Z początku nie miałem problemu ale poczytałem o THD+N i już sam nie wiem bo nie chce mieć dużych zniekształceń.

Pomóżcie :/
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    12V, moc na poziomie 8W i THD+N na poziomie 1% będzie ok.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    datasheet strona 4 masz parametry "zalecane", uzyskanie mocy 10W (przy niestety sporych znieksztalceniach) wymaga co najmniej 13V ale nie wiecej niz 15, W tabelce masz podane rownierz napiecia i warunki dla mniejszych mocy wyjsciowych.
    Jezeli nie chesz duzych znieksztalcen to nie osiagaj maksymalnych parametrow ukladu, dla 8W znieksztalcenia sa akceptowalne (1%) a dla 5W sa pomijalne do "normalnych" zastosowan. Nie zauwazysz roznicy miedzy 10W a 8W.
    Skoro ten uklad tak znieksztalca to moze zainteresuj sie inymi ukladami ?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Zniekształcenia do 1% kiedyś przyjmowano za standard Hi-Fi (High Fidelity = wysoka wierność odtwarzania), bo były trudne do zauważenia, a popularny sprzęt miał ze 3% - oczywiście bez przesterowania, bo przy przesterowaniu zniekształcenia szybko rosną na każdym sensownie skonstruowanym sprzęcie (na mało sensownie od początku są duże).

Natomiast jako standard określania mocy wyjściowej przyjęło się moc, przy której zniekształcenia osiągają 10%, co jest niezbyt sensowne, bo takie zniekształcenia już zdecydowanie przeszkadzają, ale kiedy był sprzęt popularny, który dawał niewiele mniejsze, to nie dało się inaczej, żeby mieć wspólne kryterium dla wszystkich rodzajów sprzętu. I tak zostało...
  • Poziom 4  
    viayner a jaki wzmacniacz mógłbyś polecić? Bo raczej takie 2x3w przy tych głośnikach to nieco mało co nie? (pytam bo mam owe wzmacniacze)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    oj to zalezy od wymagan, to ma byc jakas kolumna aktywna ?, czy to musi byc w klasie D ?
    moze tradycyjne LMxxx czy TDAxxx. Jezeli kalsa D to moze seria TPA31xx texasa ale znieksztalcenia podobne. U ciebie te 8W jest OK i jak juz masz te "kostki" to bym z tym pozostal.
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Ma to być do głośnika przenośnego. Te głośniki średniotonowe posiadam z głośników Thompsonic TS610SL a jakies super nie są. Chciałem je wykorzystać i zrobić z nich głośnik BT. Duzo mocy raczej nie uzyskam bo będzie to na li ion 18650 i step up do 12v a jego wydajność to jedynie 3A. Nie mam nic kupionego jeszcze. Jedyne co mam to 2wzmacniacze PAM8403 bo kiedyś tam kupiłem.
  • Poziom 4  
    Mam 4 ale z demontażu więc nie wiem jak z pojemnością
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    to moze kieruj sie dostepnoscia danych ukladow w twojej okolicy czy latwoscia wykonania ukladu te PAM'y sa w obudowach smd wiec musisz wykonac odpowiednie plytki itp, LMy czy TDAxxx w obudowach TO220 i podobnych da sie zmontowac nawet na plytce uniwersalnej
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Wiesz co w mojej okolicy nie ma sklepów elektronicznych :/ Wole zamówić gotowca jakiegoś

Dodano po 17 [godziny] 42 [minuty]:

Wczoraj podłączyłem pod jeden głośnik (4Ohm) ten mój wzmacniacz PAM8403 i jest nawet ok. Z ciekawości wszedłem na datasheet tego wzmacniacza i okazuje się że to co wczoraj dla mnie było "ok" ma THD= 10%
    Zdecyduje się jednak na wzmacniacze PAM8610 lecz nadal nie wiem jakim napięciem je zasilać...
    Zgodnie z tabelką wynika, że przy THD=1% i impedancji 8Ohm uzyskam 5W
    Z kolei przy THD=0,1% i impedancji również 8Ohm uzyskam 8W
    Jak więc to regulować? Co muszę zrobić aby nie spalić głośnika 10W 6Ohm?
    Jak wyregulować to żeby podłączyć dwa glośniki 4Ohm 10w?

• Poziom 37  
    Witam,
    Troszke odwrotnie :)
    8W przy 1% THD a 5W przy 0.1% THD, tak naprawde bym sie tym nie przejmowal nie zauwazysz roznicy miedzy 1% a 0.1% zwlaszcza ze napisales ze twoje glosniki nie sa z wysokiej polki.
    Nawet bym sie pokusil o te 10W przy 10% THD i zobacz jak to "brzmi". A regulacja - spojz na charakterystyki, ja bym dal max napiecie zasilania czyli 15V (uwazaj bo 16.5V to maximum dla tego ukladu) a regulacja mocy bedzie za pomoca poziomu sygnalu wejsciowego (glosnosci), jak osiagniesz 10% lub wiecej to napewno to zauwazysz w postaci dziwnego dzwieku. Tak na marginesie wiekszosc ludzi nie zauwaza znieksztalcen do 2-3%.
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Tylko o to mi chodzi że jeżeli dam przykładowo napięcie zalecane czyli 12V to na głośniku średniotonowym który ma 4Ohm uzyskam 15W czyli go spalę dość szybko...
    Podłączając głośnik 10W 8Ohm uzyskam 5W, 8W czy 10W?
    I jak je wyregulować do odpowiednich wartości? Potencjometrem zrobię to jedynie na "oko". Czy da radę jakoś to obliczyć?
  • Poziom 37  
    Witam,
    powoli, nie spalisz tak szybko, wazne abys takze nie przekroczyl wskazanego pasma czestotliwosci, przykladowo bez filtrow jak podasz nawet pare W na taki glosnik ale z pasma niskotonowego to mozesz szybko uszkodzic zawieszenie glosnika. W opisie tego ukladu nie znalazlem wzmianki o 4 ohm'ach obciazenia, nie wiem jak sie bedzie on zachowywal, prawdopodobnie znaczaco szybciej wzrosnie poziom znieksztalcen. Masz 2 glosniki ktore chcesz wykorzystac to czemu nie polaczysz ich szeregowo ?
    Co do "regulacji do odpowiednich wartosci" to ja bym tu nie przesadzal, nie jest to sprzet gdzie walczymy o kazdy 0.1% znieksztalcen wiec poprostu regulujesz glosnoscia do momentu az cos jest nie tak z dzwiekiem i wiesz ze to twoj prog okolo 5-10% THD. Jezeli koniecznie chcesz mierzyc to w datasheet'cie masz charakterystyki kiedy i w jakich warunkach pojawiaja sie znieksztalcenia, zmierz poziom sygnalu na glosniku (odpowiedni miernik, zwykly miernik AC bedzie niedokladny) i bedziesz znal moc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Chciałem wykorzystać oba kanały wzmacniacza po prostu... Jeżeli połącze te 2 głośniki szeregowo to nie stracę na głośności?
  • Poziom 37  
    Witam,
    "glosnosc" to pojecie wzgledne i zalezne od wielu czynnikow. Nie bardzo rozumiem oba kanaly ? no wlasnie - jeden zasila niskotonowy glosnik 6 ohm'owy (powinien sobie poradzic ale moga wzrosnac znieksztalcenia) a drugi polaczone szerwgowo 2 glosniki sredniotonowe (chyba ze mialy przenosic rozne pasma).
    Laczac 2 glosniki szeregowo bedzie OK, moc wydzielana rozlozy sie na oba rowno, zgoda bedzie mniejsza niz przy jednym 4ohm ale 4ohm nie jest wymienione w specyfikacji i moze uklad tego nie wytrzymac (zwlaszcza ze juz jeden kanal lekko nadwyrezylismy tymi 6 ohm). Glosnosc = cisnienie akustyczne a dajac 2 glosniki zwiekszasz ogolna powierzchnie membrany. Roznice beda raczej malo istotne.
    Pamietaj o fitrach i radiatorze.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    viayner napisał:
    Witam, 4ohm nie jest wymienione w specyfikacji

A czy kolega widział post #12 (załącznik) oraz stronę nr 6 i tekst u góry po "Typical Performance Characteristics"? ;)
  • Poziom 4  
    A no rzeczywiście

Ale nie ma co drążyć tematu bo i tak głośniki są 10W więc no ^^
  • Poziom 37  
    Witam,
    moja wina nie zauwazylem.
    Wracajac do ladowania ogniw Li-ion to potrzebujesz az 3A jak chcesz je ladowac ? z tego co pamietam laduje sie je okolo 0.3C i raczej kontrola napiecia jest tu istotniejsza.
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Mam 4 ogniwa i chcę je połączyć równolegle i się zastanawiam czy jest w ogóle taka możliwość... Ale o wiele istotniejsze jest rozładowywanie ich. Zabezpieczenie które jest na tej płytce ma wydajnośc zaledwie 1A a wzmacniacz będzie pobierał 2-3W no i 12V. Na początku myslałem dać regulowany STEP UP który ma właśnie wydajność 3A ale problem zaczął się gdy zrozumiałem że przez to zabezpieczenie nie "wyciągnę" więcej niż 1A.
    Jak masz jakiś pomysł to słucham, może jakaś osobna płytka zabezpieczająca która ma wydajnośc >3A
  • Poziom 37  
    Witam,
    cos mi tu nie pasuje. Czy nie powinienes zrobic tak ze wzmacniacz jest zasilany z ogniw Li-ion za posrednictwem przetwornicy a akumulatory sa ladowane przez ladowarke, ta ladowarka ma zapewnic ladowanie ogniw a chyba nie zasilenie calosci ?.
    4 ogniwa rownolegle to nadal masz 3.6V na wyjsciu musisz miec przetwornice ktora pracuje od 2.5V.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    viayner napisał:
    akumulatory sa ladowane przez ladowarke, ta ladowarka ma zapewnic ladowanie ogniw a chyba nie zasilenie calosci ?

No to niech kolega doczyta, ona także chroni ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem.
    Przy okazji to chyba nie jest tematem tego postu? ;)