Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Walka z zaliczeniem z automatyki.

przemeg97 23 Mar 2017 13:37 1536 8
    przemeg97
    Level 2  
    Proszę o pomoc z automatyką.Nie mogę zaliczyć tego przedmiotu tzn.kolokwium z regulatorów.Gość daje te same pytania lecz nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć.

1.Jak wzmocnienie regulatora wpływa na odpowiedź skokową układu regulacji z obiektem statycznym.
    2.Jak definiujemy przeregulowanie w układzie regulacji automatycznej.
    3.Podaj cechy dobrej odpowiedzi w układzie regulacji.
    4.Opisz metodę ziglera-Nicholsa doboru nastaw regulatora PID,jakie paramaetry regulacji nam zapewnia.
    5.Co to jest uchyb statyczny i kiedy nie występuje w regulacji.
    6.Opisz związek między amplitudą odpowiedzi a histerezą presostatu w regulacji dwupołożeniowej.
    7.Opisz związek między stosunkiem czasu pracy do czasu postoju a histerezą presostatu w regulacji dwupołożeniowej.
    8.Jak zmiana wydajności (moc grzałek) urządzenia wpływa na parametry regulacji w regulacji dwupołożeniowej.
    9.Przedstaw schemat układu regulacji temperatury w instalacji oleju smarnego ME.
    10.Podaj parametry regulatora PID na podstawie jego charakterystyki skokowej.

Udało mi się znaleść odpowiedź na kilka z nich lecz nie wiem czy są do końca poprawne.

2.Przeregulowanie – jeden z parametrów określających jakość dynamiczną odpowiedzi skokowej otwartego lub zamkniętego układu regulacji. Może występować w wyniku niekorzystnych warunków lub złych nastaw regulatora. Zbyt duże przeregulowanie może doprowadzić w niektórych przypadkach nawet do zniszczenia układu.Wyróżniamy względne i bezwzględne.

4. metody Zieglera-Nicholsa polegają na określeniu nastaw regulatora PID w oparciu o pewne parametry, które można w prosty sposób wyznaczyć doświadczalnie w układzie z badanym obiektem. Pełna znajomość modelu obiektu nie jest potrzebna

5.Uchyb statyczny-błędem ,odchyleniem,lub uchybem statycznym nazywamy uchyb regulacjiwystępujący w układzie regulacji w stanie ustalonym.

Do reszty pytań nie mogę znaleść praktycznie nic przydatnego.
    Dzonzi
    Level 12  
    Przecież musiałem mieć ter wszystkie rzeczy na wykładzie. To nie są zadania obliczeniowe, tylko zwykła teoria. A inni z twojej grupy jak zaliczyli?
    lelum0
    Level 16  
    Nie macie opracowań? Na pewno ktoś się podzieli odpowiedziami, których oczekuje wykładowca.
    przemeg97
    Level 2  
    Na wykładachy było tylko że facet tylko czytał ze slajdów i nie chciał cofnąć jak ktoś nie zdążył.Niestety nie mamy opracowań.Nie chciał też się podzielić tymi slajdami,tak jak dwa kujony wiedzą by pomóc innemu.
    alien97pl
    Level 8  
    Nie ma w tym pdfie informacji potrzebych do tych pytań których nie udało mi się zrobić.
    alien97pl
    Level 8  
    Odświerzam z tego powodu,że dalej nie mogę sobie poradzić z pytaniami
    E8600
    Level 40  
    Pytanie 4 odpowiedź tutaj Link.
    Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w necie ale nie licz, że gogle wypluje Ci je na tacy. Trzeba ściągać pdf/wykłady z innych uczelni czytać ze zrozumieniem i tam będą dobre odpowiedzi. Na tym zresztą polegają studia :)
    ShinsPL
    Level 14  
    Quote:
    1.Jak wzmocnienie regulatora wpływa na odpowiedź skokową układu regulacji z obiektem statycznym.

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie możesz zasymulować w dowolnym programie prosty obiekt statyczny z regulatorem i sprawdzić odpowiedź.

Quote:
    3.Podaj cechy dobrej odpowiedzi w układzie regulacji.

Powinna być minimalnofazowa, bez przeregulowań i oscylacji, o niskiej dominującej stałej czasowej. No i powinna nie generować uchybu statycznego.

Quote:
    4.Opisz metodę ziglera-Nicholsa doboru nastaw regulatora PID,jakie paramaetry regulacji nam zapewnia.

Ta metoda opisana jest na wikipedii...

Quote:
    5.Co to jest uchyb statyczny i kiedy nie występuje w regulacji.

Uchyb statyczny to różnica między wartością zadaną a wartością w stanie ustalonym. Dla regulacji typu P/PD/PI/PID (bez wariacji) nie występuje, gdy w regulatorze mamy część całkującą (I). Jeśli nie chcemy mieć takowej można brak uchybu osiągnąć przez zmodyfikowanie pętli regulacji - trzeba wyliczyć jakie powinno być sterowanie w stanie ustalonym aby uzyskać brak uchybu (np. z charakterystyki statycznej) a następnie podać tę wartość jako wartość podporową między regulatorem a obiektem.

Quote:
    6.Opisz związek między amplitudą odpowiedzi a histerezą presostatu w regulacji dwupołożeniowej.

Jak w każdej regulacji dwupołożeniowej - im większa histereza tym większa amplituda sygnału wyjściowego.

Quote:
    9.Przedstaw schemat układu regulacji temperatury w instalacji oleju smarnego ME.

No cóż... to chyba powinniście mieć na laboratoriach czy ćwiczeniach opisane. Ciężko, żeby ktoś z zewnątrz wam na to odpowiedział...