Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny - Czarny ekran

23 Mar 2017 17:02 1698 16
  • Poziom 4  
    Witam, od około 3 lat posiadam komputer, a jakieś 2tygodnie zaczeły sie problemy z nim.
    Mianowicie gram sobie w CS:GO aż tu nagle komputer zacina się, dźwięk przez chwile zapętla się, po czym "metalicznie buczy", a obraz ma białe pionowe paski na ciemnoszarym tle. Restartuje go, ale jest mały problem, monitor jest cały czarny, po około dniu odkrylem że klikając F5 zaraz po właczeniu(tryb awaryjny z obsługą sieci-jeśli się nie myle) pomaga, na ekran wrócił obraz. Znów gram i to samo, F5 znów pomaga. Jako, że mam mature w maju chciałem zająć się tym po maturze, dużo nie gralem bo matura. Dzis gram 15min, to samo restart, wracam do meczu, 10min to samo aczkolwiek tym razem F5 nie pomaga. Cały czas czarny ekran. Normalnie robilo się to po 1-2h gry, restartowałem go tak 2 razy pomijający pierwszy raz i dziś.

Chciałbym poznać przyczyne tej usterki. Czy jest to karta graficzna?

Intel Core i5-3330 3.00GHz
    Kingston HyperX 8GB 1600MHz DDR3
    Gigabyte GA-B75M-D3H DualDDR3-1600
    Dysk Segate Barracuda 1TB
    Radeon R7 265 2GB GDDR5
    Corsair 550W
    Windows 10 64bit
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Pierwsze co bym sprawdził to ustawienia w BIOSie i napięcie baterii. Ew. możesz powyjmować kartę i RAM, przeczyścić styki izopropanolem i powsadzać na miejsce. Wyczyścić z kurzu zasilacz i radiatory sprężonym powietrzem. Sprawdź czy w porządku i daj znać zadziałamy dalej.
  • Poziom 4  
    Problem w tym, że ekran jest czarny, nie widze BIOSA. Pierwszym razem po klikalem F8 i nic, dopiero po kliknięciu F5 zadziałało. Dałem use deaful and boot. Problem w tym że ekran jest czarny cały czas i nie reaguje na F5.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    To zrób choć reset poprzez wyjęcie baterii (sprawdzić jej napięcie) i dalej jak pisałem.
  • PCBway
  • Poziom 4  
    Zapomniałem wspomnieć, ze na początku kolega też polecił restart przez baterie, nic nie dało, dopóki nie kliknąłem F5. Jutro sprawdzę napięcie.
    Dodano po 47 [minuty]:
    Artur to jest program? Bo jak pisałem, tym razem jest cały czas czarny ekran. Wcześniej nawet po 10x restarcie nic, klik F5 działa (może restart przez baterie pomógł, nie wiem). Teraz to nie pomaga, jutro przy mierzeniu zrestartuje i powiem czy pomogło.
    Dodano po 5 [minuty]:
    Tak to wygląda jak się zacinał (załącznik), monitor FHD czarne paski po bokach bo gram 4:3.(powiększając wszystko widać, na miniaturce nic-przynajmniej na telefonie).

EDIT
    Napięcie 3,20V. Przeczyściłem trochę z kurzu. Włączam czarny ekran, restart, klikam F5 też nic.

Scaliłem. RADU23
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Widzę, że masz w kompie grafikę zintegrowaną więc odepnij R7 ze slotu i odpal monitor na zintegrowanej grafice. Prawdopodobnie padł radeon.
  • Poziom 4  
    Myslałem na tym rozwiązaniem. Działa, czyli nowa karta, chyba źe jakieś pomysły.
    Dodano po 4 [minuty]:
    Z tym zasilaczem ile mam "rezerwy?" Żeby kupić sobie coś mocniejszego, potraficie to ocenić?
  • Poziom 37  
    Kartę warto sprawdzić w innym komputerze być może tylko ze sterownikami jest bajzel i nie potrafi wystartować. Ewentualnie usunąć wszystkie sterowniki wraz z wpisami w rejestrze i próbować odpalić w tym PC.

Pytanie podstawowe kręciłeś kartę w AMD ovedrive lub innym programie? Jakieś kiepskie te karty robią obecnie bo niedawno był podobny temat z podobną kartą.

Zapas w zasilaczu jakiś tam jest kartę z TDP 200-250W powinien wytrzymać.
  • Poziom 4  
    Czyli format może pomóc? I czy nie bedzie znów to samo(zawieszal się).

Dodano po 1 [minuty]:

Nic nie podkręcałem.
  • Poziom 37  
    Najprościej sprawdzić w 2 komputerze format nieopłacalny za dużo zachodu. Ale raczej karta trup możesz sprawdzić, czy nie ma jakiś nadpaleń na PCB.

Mógł paść nawet slot pci-e na płycie głównej dlatego lepiej 2PC.
  • Poziom 4  
    PCB? Ogólnie żadnych nadpaleń nie widze chyba, że pod chlodzeniem.
  • Poziom 37  
    MZU5 napisał:
    PCB?

Chodzi o laminat/płytkę drukowaną karty graficznej. Jak sprawdzić karę już napisałem.
    E8600 napisał:
    Najprościej sprawdzić w 2 komputerze
  • Poziom 4  
    Mam jeszcze pytanie. Jakbym kupił "Gigabyte Radeon RX 470 4GB GAMING G1" lub "Gigabyte GeForce GTX 1060" to nie było by to zbyt "mocne" do reszty podzespołów. Jeśli nie to czy zasilacz wystarczy i ile "luzu" zostanie na zasilaczu(tak około).
  • Poziom 43  
    Wymienione nowe karty mają mniejszy apetyt na prąd niż R7 265 więc zostanie ci o jakieś 30W więcej zapasu niż było przedtem.
    Według mnie możesz brać taką kartę. Może i nie zawsze rozwinie pełną moc bo CPU będzie trochę słaby ale przecież to od gry zależy w dużej mierze.
  • Poziom 4  
    Karta graficzna była zepsuta, nowa działa.