Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć ze sobą anteny i jaki wzmacniacz zastosować

ZajentyPan 23 Mar 2017 19:53 657 8
  • #1 23 Mar 2017 19:53
    ZajentyPan
    Poziom 3  

Witam drogich użytkowników elektrody, mam zapytanie jak poprawić moją instalację antenową, mam na maszcie dwie anteny 1. yagi 19-elementowa z symetryzatorem na pasmo 21-69 MUX 1,2,3 dB 23 i yagi 4-elementową z symetryzatorem 6-8 dB na pasmo 5-12 MUX 8 i tu moje pytanie czym połączyć anteny i jaki wzmacniacz zastosować w antenie do MUX-u 8, mam taki WE24A1 który na pasmo 6-12 ma wzmocnienie 15-17 dB bo na TV jak jeszcze go łapałem jakość prawie cała a moc minimalna, łapię z Radomia bo z Św. Krzyża nie mogę wcale złapać i nie zamierzam wzmacniacz mój jest zasilany 12 V 50mA prąd stały a zasilacz chciałbym aby był w domu, myślałem aby anteny połączyć zwyczajną zwrotnicą z przejściem napięcia, a przy antenie yagi 19-elementowej MUX 1,2,3 i jednym z telewizorów założyć blokadę napięcia stałego, a przy drugim telewizorze zasilacz 12 V 100 mA prąd stały.

Na razie anteny łączy splitter dwuwyjściowy.

A może po prostu założyć tylko zwrotnicę i poczekać, może zwiększą moc nadajnika jak myślicie.

0 8
  • #3 23 Mar 2017 21:05
    ZajentyPan
    Poziom 3  

Mieszkam w Rzeczniowie 30 km od ostrowca św. i 50 km od radomia

0
  • #4 23 Mar 2017 21:13
    irekr
    Moderator

Najpierw podstawowe pytanie: czy antena do odbioru MUX8 jest ustawiona w polaryzacji PIONOWEJ?
    Czy kierunek na Św. Krzyż jest zasłonięty? MUX8 na pionowej antenie prętowej zainstalowanej na dachu samochodu jest odbierany niemal bez zacięć na całej trasie od Zwolenia do Sandomierza na DK79

0
  • #5 23 Mar 2017 23:29
    ZajentyPan
    Poziom 3  

Antena jest pionowo a na Św. Krzyż przesłania mi rynek

Godzina 23.30 Mux 8 bez przycięć na telewizorze w pokoju, siła 35 jakość 20, w kuchni mam telewizor z dekoderem wbudowanym ale działa słabo przycina itp. wiec mam przy nim dekoder cp i ten telewizor mux 8 pokazuje 0 na 0 a dekoder cp siła 15 jakość 90

0
  • #6 24 Mar 2017 06:52
    Adi01
    Poziom 18  

Przecież sam sobie ograniczasz poziomy sygnałów - spliter podłączony jako sumator anten to strata ok. 4dB a potem masz rozgałęźnik na dwa odbiorniki, czyli tracisz kolejne 4dB.
    Połącz obydwie anteny zwrotnicą (ten Telmor jest O.K.), to lepsze rozwiązanie niż sumator, zwrotnice mają tłumienie przepustowe na poziomie 1dB.
    Wzmacniaczy unikaj "jak ognia", to ostateczność.

0
  • #7 24 Mar 2017 11:09
    irekr
    Moderator

1. Moce nadajników nie będą zwiększane, bo są wystarczające dla PRAWIDŁOWYCH instalacji antenowych. Być może na Świętym Krzyżu będzie modernizowany system antenowy, ale moc ERP nie ulegnie zmianie.
    2. Do łączenia dwóch anten na dwa różne pasma stosujemy zwrotnice a nie pasywne sumatory czy splitery.
    3. Wygląda na to, że z instalacją anteny na VHF jest coś nie tak. W Twojej okolicy sygnały są potężne i MUX8 jest odbierany "na drucie"... Sprawdź samą antenę, najlepiej podłączając bez spliterów/zwrotnic do jednego odbiornika. Tak dla testów. Siła sygnału powinna być na poziomie co najmniej 60 % niezależnie czy przekręcisz antena na Święty Krzyż, Przysuchę, Radom czy - na innych kanałach - Dęblin i Boży Dar koło Lublina

To co odbierasz z kierunku Radomia to Przysucha, anteny nadajnika radomskiego są nisko i jest to w zasadzie doświetlenie samego Radomia.

4. I na koniec najważniejsze: popraw pisownię, to co napisałeś ma niewiele wspólnego z gramatyką i interpunkcją języka polskiego. Potraktuj to jako polecenie moderatorskie.

0
  • #8 24 Mar 2017 11:39
    Adi01
    Poziom 18  

irekr napisał:

3. Wygląda na to, że z instalacją anteny na VHF jest coś nie tak.

Prawdopodobnie nie dał poziomego wysięgnika potrzebnego przy pol.V, aby odsunąć antenę od masztu.

0
  • #9 24 Mar 2017 19:45
    ZajentyPan
    Poziom 3  

Koniec problemu zainstalowałem zwrotnicę antenową, wzmacniacz we24a1 w obu antenach (wspomniany wyżej) i zasilacz przy telewizorze w kuchni, parametry MUX 1,2,3,8 mam na maksa, powód słabych parametrów, słaby sygnał

0